Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

09.06.2021
Porady farmaceuty
Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

Ekstrakcja zęba – przykre i bolesne doświadczenie, które może pozostawić ślad nie tylko w jamie ustnej... Choć gabinety dentystyczne oferują komfort, o jakim mogli tylko śnić nasi dziadkowie, to i tak nawet najlepsze znieczulenie nie przyniesie całkowitej ulgi po stracie zęba. Dlatego warto wiedzieć jakie zabiegi można, a jakie nie można wykonywać po ekstrakcji i czy wskazane jest płukanie jamy ustnej po usunięcia zęba?

Wyrwanie zęba konieczność czy ostateczność?

Obecnie, kiedy standard opieki stomatologicznej sięga naprawdę wysokiego poziomu, usunięcie zęba jest ostatecznością! Większość chorób przyzębia, które kiedyś skutkowały utratą zębów, dziś jest skutecznie leczonych, zęby zniszczone próchnicą, a także dotknięte urazami mechanicznymi są także leczone, a nie usuwane! Niestety bywają i takie sytuacje, kiedy ekstrakcja zęba jest konieczna, ponieważ ząb wraz z korzeniem nie nadaje się do leczenia. Zabieg może wykonać stomatolog lub chirurg szczękowy. Należy pamiętać, że wyrwanie zęba jest zabiegiem inwazyjnym zagrożonym wystąpieniem powikłań, dlatego należy bezdyskusyjnie dostosować się do zaleceń
i uwag lekarza.

Postępowanie po usunięciu zęba

Przed zabiegiem i po zabiegu usunięcia zęba personel medyczny przekazuje wszystkie niezbędne informacje, zarówno o samym zabiegu, jak i o tym, jak należy postępować, czego przestrzegać,
a czego unikać po ekstrakcji zęba. Nie wszyscy wiedzą, że tak pozornie nieistotne w tym przypadku zachowanie, jak palenie papierosów jest zakazane po usunięciu zęba. Nie należy także pić alkoholu oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Zabronione jest także płukanie jamy ustnej po ekstrakcji zęba – szczególnie tego samego dnia, w którym odbył się zabieg, choć wydawałoby się, że płukanie jamy ustnej byłoby w tym przypadku wysoce uzasadnione.

Po wyrwaniu zęba czuje się wyłącznie efekt znieczulenia, jednak gdy to przestaje działać, pojawia się ból, a twarz i szczęka są obrzęknięte, co może utrzymywać się przez kilka następnych dni. Z niezagojonej rany w zębodole może sączyć się krew, jednak krwawienie powinno ustąpić po około 30 minutach od zabiegu. Bywają przypadki, gdy krwawienie nie ustępuje nawet po kilku godzinach, wówczas jest to powód do niepokoju i pilnego skontaktowania się z lekarzem.

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba to zabieg, który z pewnością pomógłby w pozbyciu się posmaku krwi i leków w jamie ustnej zaraz po usunięciu zęba. Niestety płukanie jamy ustnej w dniu zabiegu jest zabronione, a w kolejnych dniach należy zabieg ten przeprowadzać delikatnie i z użyciem przeznaczonych do tego celu preparatów, dostępnych w aptece np. płyn Eludril lub Eludril Classic, płyn Elumaxin, Elumaxin Classic. W miejscu po ekstrakcji zęba tworzy się skrzep – jest to zjawisko naturalne i nie powinno budzić żadnych obaw. Aby skrzep ten pozostał na swoim miejscu, a proces gojenia przebiegał prawidłowo, nie należy zaraz po ekstrakcji zęba spożywać gorących posiłków i napojów. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co może wywołać krwawienie i utratę skrzepu w zębodole. Płukanie jamy ustnej po usunięcia zęba zalecane jest w kolejnych dniach po zabiegu i zdecydowanie pomoże w uzupełnieniu higieny w trakcie gojenia się rany – zdezynfekuje ją i usunie nadmiar bakterii.

Jaki płyn do płukania jamy ustnej po usunięciu zęba wybrać?

Płukanie jamy ustnej po usunięcia zęba jest zabiegiem pomocnym i wskazanym w kolejnych dniach po ekstrakcji. Jest to nie tylko uzupełnienie higieny jamy ustnej – tak bardzo ważnej w procesie prawidłowego gojenia się rany, ale i ochrona przed gromadzeniem się groźnych bakterii w miejscu pozabiegowym, których nie należy usuwać szczoteczką z powodu ryzyka podrażnienia rany. Płyny do płukania jamy ustnej, wskazane są w czasie leczenia schorzeń przyzębia, urazów dziąseł oraz po wszelkich ingerencjach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.

Zawarta w specjalistycznych płynach chlorhexydyna i inne substancje lecznicze pomagają w leczeniu ostrych stanów zapalnych, zwalczają bakterie i grzyby oraz ograniczają tworzenie się płytki bakteryjnej. Chlorhexydynę zawiera płyn do ust Elumaxin Classic, Płyn Eludril Calssic (stężenie 0,10%), płyn Eludril Care (chlorhexydyna 0,05% oraz chlorek cetylopirydyny 0,05%). Wskazane płyny będą pomocne w uzupełnieniu higieny jamy ustnej przed zabiegami stomatologicznymi i po ich przeprowadzeniu, dlatego warto je mieć na wyposażeniu domowej apteczki.

Autor: tech.farn. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane produkty

pixel