Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pochłaniacz wilgoci zamień na osuszacz powietrza

24.06.2022

-sposób na pozbycie się wilgoci z domu to sprawna wentylacja, wietrzenie pomieszczeń lub wydajny osuszacz powietrza; -tani pochłaniacz wilgoci z marketu nie obniży wilgotności w mieszkaniu -warto działać szybko, bo wilgoć prowadzi do rozwoju chorobotwórczej pleśni i szkód materialnych w domu. 

Pochłaniacz wilgoci to za mało

Pochłaniacz wilgoci z marketu działa bez konieczności podłączania do prądu. Wszystko za sprawą higroskopijnych środków umieszczonych w plastikowym pudełeczku. Substancje te, dzięki swoim właściwościom chemicznym i fizycznym, mogą pobierać parę wodną z powietrza, obniżając tym samym jego wilgotność. 

Właściwie tak to działa w teorii, bo okazuje się, że wydajność takich gadżetów jest bardzo mała. 

W ciągu tygodnia pochłaniacz wilgoci zgromadzi może pół szklanki wody. Wydawać by się mogło, że to dużo, jednak w ciągu jednego dnia do powietrza w domu dostarcza się od 7 do 12 litrów pary wodnej. 

Dla porównania osuszacz powietrza zależnie od mocy może mieć wydajność od 5 do 30 litrów na dobę. Tylko taka wydajność pozwala na odczuwalne obniżenie poziomu wilgotności w domu. 

W walce z wilgocią postaw na kondensacyjny osuszacz powietrza 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów osuszaczy powietrza, jednak w warunkach domowych świetnie sprawdza się kondensacyjny osuszacz powietrza. Taki osuszacz powietrza to urządzenie ze sprężarką, czyli na prąd. 

Jeśli chcesz zobaczyć porównanie różnych typów osuszaczy ze względu na ich działanie, koniecznie sprawdź nasz artykuł: Który osuszacz - kondensacyjny czy adsorpcyjny?

W ofertach sklepów i na aukcjach internetowych dostępne są tańsze osuszacze, z tzw. ogniwem Peltiera. Niestety ich wydajność osuszania jest znikoma i przypomina tę z pochłaniaczy wilgoci. 

Warto na to zwrócić uwagę, bo może się okazać, że w cenie 400 zł kupisz niewydajne urządzenie, które nie będzie mogło osuszyć Twojej łazienki lub sypialni. Na pewno nie pomoże również w osuszaniu prania. 

Inaczej działa kondensacyjny osuszacz powietrza, który wykorzystuje podczas osuszania czynnik chłodniczy, znany z klimatyzacji oraz lodówek. Powietrze zostaje schłodzone poniżej punktu rosy, a przez to zawarta w nim woda skrapla się. Później powietrze zostaje ogrzane i oddane z powrotem do pomieszczenia.

Osuszacze powietrza zazwyczaj mają wydajność od 10 do nawet 40 litrów na dzień. Z naszych obserwacji wynika, że do osuszania powierzchni 10 m² potrzeba urządzenia o wydajności przynajmniej 5 l na dobę. 

Osuszacz powietrza z dodatkowymi funkcjami. Higrostat, Wi-Fi i oczyszczanie powietrza

W przeciwieństwie do pochłaniaczy wilgoci, osuszacze powietrza mają szereg dodatkowych udogodnień, dzięki którym łatwo można pozbyć się nadmiernej wilgotności. 

Po pierwsze higrometr i higrostat. Ten duet zapewnia pełną kontrolę nad osuszaniem i daje Ci wgląd do aktualnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. To istotne, bo zalecany poziom wilgotności względnej powinien wynosić od 40 do 60%. Zarówno zbyt suche, jak i przewilżone powietrze może przyczyniać się do pogorszenia zdrowia oraz samopoczucia. 

Higrometr to miernik wilgotności, natomiast higrostat pozwala wybrać wymaganą wilgotność, do której urządzenie ma osuszyć powietrze. 

Dodatkowym udogodnieniem jest, opcja sterowania osuszaczem przez aplikację mobilną. Nie wszystkie modele posiadają taką opcję, jednak coraz więcej producentów decyduje się na takie wygodne dla użytkowników rozwiązanie. Aplikacja w telefonie daje dostęp do aktualnych pomiarów oraz wszystkich funkcji urządzenia, którym możesz sterować z dogodnego dla siebie miejsca. 

Rozwiązaniem, na którym zależy wielu osobom jest możliwość oczyszczania powietrza. Warto wybierać te osuszacze powietrza, które w wyposażeniu mają filtr HEPA oraz jonizator powietrza. Dzięki nim odbywa się skuteczna filtracja takich zanieczyszczeń jak: alergeny, roztocza kurzu, wirusy, bakterie, cząsteczki smogu i zarodniki pleśni. 

Te ostatnie często występują w zawilgoconych pomieszczeniach, przyczyniając się do występowania reakcji alergicznych i chorób górnych dróg oddechowych. 

Wilgoć to problem, który trzeba rozwiązać szybko

Kupiony za kilkanaście złotych pochłaniacz wilgoci do domu nie rozwiąże problemu zaparowanych okien i mokrych ścian. Taki gadżet może pomóc w utrzymaniu odpowiednich warunków wilgotnościowych w szafie lub zamkniętym pudełku. 

Na tyle pozwala jego mała wydajność osuszania. Chcąc szybko i skutecznie obniżyć poziom wilgotności w mieszkaniu wybierz odwilżacz powietrza, czyli domowy osuszacz powietrza.

Nie warto lekceważyć nadmiernej wilgotności w domu. Pierwszym sygnałem są zwykle zaparowane okna i długo schnące pranie. Później pojawiają się mokre plamy na ścianach i sufitach. Ostatnim etapem jest chorobotwórcza pleśń, której trudno się pozbyć. 

Zajrzyj na https://nachlodno.pl/ gdzie znajdziesz fachowy ranking domowych osuszaczy powietrza, przygotowany pod względem wydajności osuszania i ceny urządzeń. 

Ranking osuszaczy powietrza pozwoli Ci znaleźć urządzenie z niezbędnymi funkcjami i odpowiednimi możliwościami osuszania. 

Zadbaj o wentylację w domu i regularne wietrzenie pomieszczeń 

Pamiętaj, że nadmierna wilgoć to problem, który może wynikać z niesprawnej wentylacji w mieszkaniu lub domu. Kłopoty z wilgocią występują przeważnie jesienią i zimą, gdy zapominamy o wietrzeniu pomieszczeń, a które jest świetną metodą na obniżenie poziomu wilgotności w domu. Rób to regularnie. 

Osuszacz powietrza będzie niezbędny, gdy Twoje mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada albo awarii ulegnie instalacja hydrauliczna. Wówczas warto zaopatrzyć się w mocny osuszacz powietrza (wydajność minimum 30 l/24 h), który będzie nieustannie osuszał powietrze, wilgotne ściany i elementy konstrukcyjne wewnątrz pomieszczeń. 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane produkty

pixel