Prawoślaz w syropie i tabletkach - na co i kiedy?
07.10.2020Prawoślaz lekarski to ceniona od setek lat roślina, która wykazuje szereg właściwości leczniczych. Działanie prawoślazu znajduje głównie zastosowanie w leczeniu dolegliwościach górnych dróg oddechowych, stąd też najbardziej popularny jest prawoślaz w syropie oraz prawoślaz w tabletkach do ssania. Ziele można również zaparzyć i przygotować zdrowy napar. Jak dokładnie działa cenione przez specjalistów roślina, kiedy ją zastosować?
Prawoślaz lekarski – charakterystyka
Althaea officinalis, czyli tytułowy prawoślaz lekarski to surowiec, który spotkamy najczęściej w składzie pastylek do ssania czy syropów. Jest to roślina wieloletnia, należąca do grupy roślin ślazowatych. Ma on karbowane liście, mocną łodygę i najczęściej jasnoróżowe kwiaty.
Prawoślaz pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, lecz obecnie ze względu na swoje lecznicze właściwości uprawiany jest nie tylko w Europie, ale także w Azji Mniejszej czy Ameryce Północnej. Roślina potrafi osiągnąć wysokość nawet do 1,5 metra, a jej okres kwitnienia przypada na lipiec oraz sierpień. Zdecydowanie najcenniejszą częścią prawoślazu lekarskiego jest jego korzeń, który zawiera w składzie najwięcej substancji śluzowych. Althaea officinalis jest bogatym źródłem pektyn, które wpływają korzystnie na układ pokarmowy, soli mineralnych (cynk, selen, żelazo, fosfor), betadiny, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne i nawilżające oraz flawonoidów, kwasów organicznych, kumaryny i skrobi.
Prawoślaz w syropie – tani lek na ból gardła
Prawoślaz w syropie na kaszel oraz prawoślaz w tabletach najczęściej stosowany jest w celu złagodzenia dolegliwości bólowych gardła oraz górnych dróg oddechowych. Wyciąg z rośliny wykazuje działanie łagodzące oraz nawilżające, stąd też często odnajduje swoje zastosowanie przy problemach z podrażnionym gardłem, krtanią czy strunami głosowymi. W przypadku wystąpienia przesuszenia lub podrażnienia gardła, często pojawiają się również problemy z przełykaniem oraz swobodnym mówieniem – prawoślaz w syropie lub prawoślaz w tabletkach przyniesie ulgę oraz delikatnie nawilży przesuszoną śluzówkę. Preparaty bazujące na wyciągu z prawoślazu doskonale osłaniają błony śluzowe i zalecane szczególnie dla osób, które są narażone na dolegliwości strun głosowych, gardła czy górnych dróg oddechowych. Warto, aby preparaty z prawoślazem znalazły się w apteczce osób, które śpiewają, przebywają w pomieszczeniach z klimatyzacją czy w pomieszczeniach z suchym powietrzem.
Preparaty z prawoślazem dostępne w aptekach
Prawoślaz w tabletach, jak i prawoślaz w syropie ma przyjemny smak oraz wyróżnia się na tle innych preparatów łagodzących ceną, bowiem kosztuje niespełna kilka złotych. W ofercie aptecznej wyróżnić można czysty prawoślaz w syropie, np.: Althan, Alte czy Syrop prawoślazowy firmy Aflofarm oraz syropy prawoślazowe, wzbogacone dodatkowymi składnikami, między innymi: Syrop Prawoślazowo-Tymiankowy, Syrop Prawoślazowy z malinami i cynkiem, które wykazują również dodatkowe dobroczynne działania. Wśród wielu syropów z prawoślazem nie brakuje również propozycji dla dzieci, np.: Apicold 1+ Syrop z korzenia prawoślazu z dodatkiem miodu, który skutecznie zmniejsza podrażnienia gardła i łagodzi kaszel. Na półkach aptecznych znajdziecie także prawoślaz w tabletkach do ssania, między innymi: Podbiał i prawoślaz Herbapol Kraków.
Dla wielbicieli samodzielnego przygotowywania naparów ziołowych doskonałym rozwiązaniem może okazać się prawoślaz w formie sypkiej – Korzeń Prawoślazu firmy Flos lub Herbapol Kraków.
Prawoślaz nie tylko na gardło!
Prawoślaz poza właściwościami leczniczymi górnych dróg oddechowych, wykazuje również szereg innych dobroczynnych działań. Wyciąg z korzenia prawoślazu pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, przy wrzodach żołądka, nadkwaśności oraz wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit. Spożywanie naparu z prawoślazu zapobiega zaparciom oraz wspomaga regularność wypróżnień. Prawoślaz ma również bardzo dobry wpływ na kondycję skóry. Przyśpiesza on proces gojenia się drobnych ran, łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl