Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Profilaktyka wszawicy w szkole – jak chronić dziecko przed zarażeniem?

06.09.2024
Porady farmaceuty

Wszawica w szkołach to wciąż bardzo aktualny temat. Mogłoby się wydawać, że wszy nie powinny być problemem w XXI wieku. Jednak nawet zdecydowany postęp w kwestii dbania o higienę, nie jest w stanie powstrzymać tych małych pasożytów. Należy pamiętać, że wszawica nie dotyka tylko osób biednych i zaniedbanych, może się przytrafić każdemu, dlatego też tak istotne jest zapobieganie zarażeniu wszawicą! Jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka wszawicy w szkole i w domu? 

Spis treści:

profilaktyka wszawicy

Dlaczego wszy są popularnym problemem w szkołach?

Jeśli w jednym miejscu zbierzemy kilkaset dzieciaków, wystarczy jedna mała wesz, aby rozpętała się epidemia. Co powoduje, że wszawica w szkołach atakuje tak często? Pierwszym powodem jest właśnie to, że w szkole lub w przedszkolu na stosunkowo małej powierzchni mamy dużo osób. Drugą przyczyną jest to, że dzieci niekoniecznie lubią przestrzegać zasad higieny i utrzymywania dystansu, o których słyszą od swoich rodziców. Nie mają też świadomości konsekwencji, jakie się z tym wiążą. 

Co to wszystko znaczy? No cóż, dzieci lubią się przytulać, bawić się w bliskim kontakcie, stykając głowami, a także chętnie dzielą się takimi przedmiotami jak grzebienie, szczotki do włosów, gumki i spinki oraz pożyczają sobie nawzajem czapki. Wymienione sytuacje stwarzają wysokie ryzyko zakażenia wszawicą, gdyż pasożyty rozprzestrzeniają się nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale i przez używanie wspólnych akcesoriów, które dotykają włosów i skóry głowy. Z tego powodu rodzice powinni wiedzieć, jak chronić dziecko przed wszawicą w szkole!

Skuteczne metody profilaktyki wszawicy u dzieci 

Jak chronić dziecko przed wszami? Rodzice powinni podjąć kilka działań, które pomogą zapobiec zarażeniu się wszawicą. Należy zacząć od edukacji. Trzeba wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób przenoszą się wszy, a tym samym dokładnie omówić z nim, jakich zachowań powinno unikać. Dotyczy to przede wszystkim kwestii pożyczania akcesoriów do włosów oraz czapek, gdyż jest to najlepszy sposób na zapobieganie zarażeniu wszawicą. 

Warto również powiedzieć dziecku, że gdy tylko poczuje swędzenie skóry głowy, powinno od razu zgłosić to mamie lub tacie. Jednocześnie profilaktycznie należy sprawdzać włosy dziecka na obecność pasożytów, należy również monitorować stan skóry głowy. Zaczerwienienie i drobne ranki także mogą wskazywać na to, że u dziecka pojawiły się wszy. 

Zarażenie wszawicą nie świadczy o tym, że dziecko jest brudne i żyje w zaniedbaniu. Wszy mogą pojawić się u każdego bez względu na to, jak bardzo o siebie dba. Niemniej jednak nie można powiedzieć, że higiena osobista dzieci nie jest ważna! Jest ważna i to bardzo. Trzeba pamiętać, że im wcześniej dziecko nauczy się prawidłowych nawyków związanych z dbaniem o utrzymywanie czystości, tym lepiej. Szczególnie ważna w tym przypadku jest higiena włosów u dzieci. Włosy dziecka trzeba myć przynajmniej raz w tygodniu, ale czesać trzeba je codziennie. 

Zanim dziecko złapie wszy, co niestety wcale nie jest takie mało prawdopodobne, o czym pisaliśmy już na wstępie, należy zrobić wszystko, aby zminimalizować to ryzyko. Zapobieganie wszawicy polega na unikaniu potencjalnych dróg zarażenia. Równie ważna jest higiena włosów u dzieci w wieku szkolnym. Nie chodzi jednak tylko o tradycyjne mycie włosów i skóry głowy oraz codziennie szczotkowanie włosów, ale i o stosowanie specjalnych środków zapobiegających zakażeniu. Takie preparaty na wszy bez problemu znajdziemy w aptece. 

Do wyboru są szampony, spraye, a nawet specjalne gumki do włosów! Szampony do ochrony przed zakażeniem wszawicą zwykle bazują na roślinnych wyciągach i olejkach eterycznych, które działają odstraszająco na gnidy i wszy. Spraye ochronne (np. Pipi Nitolic Prevent) aplikuje się na suche włosy. Zostawiają one na nich warstwę ochronną, dzięki temu wszy mają problem, aby składać jaja (gnidy) i przemieszczać się po głowie. Takimi sprayami można też spryskiwać ubrania, co dodatkowo zwiększy poziom zabezpieczenia przed zakażeniem. 

Jednak zapobieganie wszawicy to nie jest tylko zadanie rodziców. Ważną funkcję w tych działaniach powinna pełnić szkoła! Jak zapobiegać wszawicy w szkołach? Przede wszystkim to dyrektor musi zapewnić odpowiednie warunki do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w danej placówce! Profilaktyka wszawicy w szkole powinna obejmować przede wszystkim regularne kontrole czystości przeprowadzane przez pielęgniarkę lub higienistkę. Każdy uczeń powinien być sprawdzany indywidualnie w osobnym pomieszczeniu. W przypadku, gdy u któregoś dziecka zostaną znalezione pasożyty, pielęgniarka musi powiadomić o tym rodziców lub opiekunów, a także dyrektora placówki.

Co zrobić, gdy wszy pojawią się w szkole? 

Wykrycie ognisk wszawicy w szkole wymaga wprowadzenia określonych procedur. Rodzice powinni otrzymać od szkoły wiadomość, że w grupie dziecka stwierdzono wszawicę. Nie należy jednak podawać, które dziecko choruje. O tym powinni zostać poinformowani tylko jego rodzice. Czy dziecko z wszawicą może chodzić do szkoły? Należy wiedzieć, że dyrektor nie może tego zabronić! Może jednak zaproponować, aby zostało ono w domu przez 7-10 dni, czyli tyle ile trwa leczenie wszawicy u dzieci. Po tym czasie powinna zastać przeprowadzona powtórna kontrola czystości u dzieci z klasy, do której uczęszczało zakażone dziecko. 

Jeśli rodzic dostanie informację, że w szkole pojawiła się wszawica, musi zintensyfikować działania profilaktyczne, m.in. stosować preparaty ochronne. Warto też związywać dzieciom długie włosy, co zmniejszy ryzyko zakażenia. Obowiązkowe w tym okresie jest sprawdzanie włosów i skóry głowy dziecka – zaleca się to robić codziennie. W ten sposób można najszybciej rozpoznać u niego wszawicę, a tym samym od razu rozpocząć leczenie. W tym celu trzeba kupić płyn do zwalczania wszawicy głowy i zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta. 

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się preparaty zawierające oleje silikonowe (np. dimetykon lub cyklometykon). Tego typu środki (np. Pipi Nitolic) powodują zaklejanie narządów oddechowych wszy i gnid, co przyczynia się do ich śmierci. Innym rodzajem produktu zwalczającego wszy i gnidy jest płyn Delacet, który zawiera ostróżeczkę i kwas octowy. 

Od razu trzeba powiedzieć, że użycie tych preparatów (dotyczy to wszystkich produktów przeciw wszawicy) wymaga wyczesania martwych pasożytów za pomocą grzebienia o gęstych zębach. Jest to zabieg czasochłonny, gdyż włosy trzeba przeczesywać bardzo dokładnie pasmo po paśmie. Dodatkowo po 7-10 dniach konieczne jest powtórzenie całej kuracji, czyli ponownie trzeba nałożyć płyn do zwalczania wszawicy głowy oraz wyczesać włosy. Dopiero wtedy można uznać leczenie wszawicy u dzieci za zakończone! 

Oprócz stosowania środków przeciw wszawicy na włosy należy także oczyścić przestrzeń, która mogła zostać zakażona. Niezbędne jest dokładne sprzątanie – trzeba odkurzyć wszystkie dywany, kanapy i fotele, umyć podłogi i inne powierzchnie. Koniecznie trzeba wyprać ubrania, pościele, koce i ręczniki w wysokiej temperaturze (w temperaturze 60st. wszy i gnidy powinny zginąć). To, czego nie da się wyprać, należy włożyć do szczelnego worka na dwa tygodnie. Niektóre rzeczy, np. pluszaki można po praniu dodatkowo zamrozić na około 24-48 godzin. W przypadku grzebieni, szczotek, akcesoriów do włosów zaleca się bardzo dokładną dezynfekcję, np. przez wygotowanie.

Jak zabezpieczyć dziecko przed wszami podczas wyjazdów szkolnych? 

Podczas roku szkolnego często organizowane są wycieczki, które stanowią dodatkowe ryzyko zakażenia wszawicą. Szczególnie groźne pod tym względem są kilkudniowe wyjazdy, wtedy bez nadzoru rodziców prawidłowa higiena osobista dzieci jest wystawiona na próbę. Jak chronić dziecko przed wszami, kiedy nie ma możliwości zadbania o to samodzielnie? Przed wyjazdem należy koniecznie zastosować ochronne preparaty na wszy. Dodatkowo włosy dziecka warto spiąć w koczek, używając do tego specjalnych gumek, które chronią przed wszami. Trzeba też przypomnieć dziecku o zasadach, jakich powinno przestrzegać, czyli m.in. o unikaniu pożyczania od kolegów i koleżanek czapek lub akcesoriów do włosów. 

Wszawica w szkole to prawdziwy horror dla rodziców! Jeśli dziecko złapało wszy, to jest duże ryzyko, że zarażą się od niego pozostali domownicy. A to oznacza, że wszyscy muszą przejść kurację leczniczą! Jedynym sposobem na to, aby uniknąć ryzyka zakażenia, jest profilaktyka. Jak chronić dziecko przed wszawicą w szkole? Przede wszystkim trzeba dbać o to, aby dziecko od najmłodszych lat uczyło się przestrzegania zasad higieny, choć akurat w przypadku wszawicy nie zapewnia to 100% ochrony, ale znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia! Dodatkowo trzeba się posiłkować szamponami i sprayami, które zabezpieczają głowę dziecka przed ekspansją wszy! 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane produkty

pixel