Przebarwienia posłoneczne na twarzy – jak usunąć?
30.09.2024Przebarwienia na twarzy po słońcu to zmora wielu osób. Powstają stosunkowo szybko, natomiast ich usunięcie może być trudne i pracochłonne. Ciemne plamy powstające na skórze po lecie wyglądają nieestetycznie, sprawiają, że cera wygląda na zaniedbaną i starszą niż jest w rzeczywistości. Jak wyrównać przebarwienia na twarzy? Które składniki aktywne będą najskuteczniejsze?
Spis treści:
- Przebarwienia posłoneczne – czym są i jak powstają?
- Domowe metody na przebarwienia posłoneczne
- Profesjonalne metody usuwania przebarwień posłonecznych
- Zapobieganie przebarwieniom posłonecznym
- Polecane produkty na przebarwienia posłoneczne
Przebarwienia posłoneczne – czym są i jak powstają?
Jak wyglądają przebarwienia na twarzy po słońcu? Są to zmiany skórne pojawiające się wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Przebarwienia nie są problemem zdrowotnym, a jedynie defektem estetycznym. Mają postać jasno- lub ciemnobrązowych plam o nierównomiernych kształtach. Na twarzy najczęściej widoczne są na czole, policzkach, brodzie i w okolicy ust. Warto wiedzieć, że na pojawienie się przebarwień narażona jest nie tylko twarz, ale i ciało – szczególnie dłonie i dekolt.
U kogo najczęściej pojawiają się plamy posłoneczne? Mogą pojawić się właściwie u każdego, choć częściej zmagają się z nimi osoby o ciemnej karnacji (ich skóra ma więcej melanocytów produkujących melaninę, czyli barwnik odpowiadający za opaleniznę). Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawiania się przebarwień jest wiek, zmiany hormonalne (np. ciąża, menopauza, antykoncepcja hormonalna), stosowanie niektórych leków, ziół i kosmetyków lub aplikowanie perfum na skórę. Kluczowa jest także indywidualna wrażliwość skóry na słońce – u niektórych osób melanina nie rozkłada się równomiernie, a to sprzyja tworzeniu się plam.
Promienie słoneczne pobudzają działanie melanocytów, czyli komórek pigmentacyjnych, które znajdują się w naskórku i skórze właściwej. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce i przy braku ochrony przeciwsłonecznej dochodzi do uszkodzenia niektórych melanocytów, które zwiększają produkcję melaniny. Wówczas dochodzi do hiperpigmentacji, czyli przebarwień. Winne tworzeniu się przebarwień są głównie promienie UVA, w nieco mniejszym UVB. Z uwagi na to, że promieniowanie UVA jest aktywne przez cały rok, na powstawanie przebarwień jesteśmy narażeni nie tylko latem – choć trzeba przyznać, że zwykle pojawiają się one tuż po wakacjach, co spowodowane jest po prostu tym, że latem więcej czasu przebywamy na słońcu.
Wyróżniamy różne rodzaje przebarwień, m.in. piegi, melasmę i plamy soczewicowate. Piegi pojawiają się na twarzy, dekolcie, przedramionach i nogach głównie u osób o jasnej i bardzo jasnej karnacji oraz o rudych włosach. Ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Pojawiają się już w dzieciństwie, a pod wpływem słońca ciemnieją. Melasma to przebarwienie nabyte, zwykle pojawia się u osób o ciemnej karnacji – najczęściej u kobiet, szczególnie po ciąży. Są to duże, ciemne plamy, przede wszystkim na twarzy. Niestety melasma jest uporczywa i trudna do usunięcia. Plamy soczewicowate pojawiają się na twarzy, ramionach i plecach po długotrwałej ekspozycji na słońcu, zwykle są nierównomierne i ciemnobrązowe.
Czy przebarwienia mogą zniknąć same?
Wiele osób zastanawia się, czy przebarwienia od słońca znikają? Odpowiedź niestety nie będzie satysfakcjonująca. Przebarwienia posłoneczne nie znikają samoistnie. W większości przypadków przebarwienia są zlokalizowane w głębszych warstwach skóry, co oznacza, że trzeba sporo wysiłku, aby się ich pozbyć. Czasem przebarwienia znajdują się płytko pod skórą, ale to tylko nieznacznie ułatwia proces ich usuwania.
Aby zwiększyć swoje szanse na przywrócenie cerze jednolitego kolorytu, należy dbać o skórę po ekspozycji na słońcu. Zawsze po zbyt długim przebywaniu na słońcu należy stosować preparaty na oparzenia słoneczne, które złagodzą podrażnienia. Należy także stosować kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy, które wzmocnią barierę hydrolipidową skóry. Przede wszystkim jednak trzeba stosować preparaty z filtrem UV! Właściwą kurację przeciw przebarwieniom zaleca się zaś rozpocząć jesienią i kontynuować aż do wiosny.
Domowe metody na przebarwienia posłoneczne
Jeśli przebarwienia są niewielkie, warto zmodyfikować swoją codzienną pielęgnację w taki sposób, aby włączyć do niej kosmetyki ze składnikami złuszczającymi, rozjaśniającymi i hamującymi produkcję melatoniny. Część z nich można stosować przez cały rok, także na dzień, niektóre zaś nadają się tylko na noc, w dodatku z ich używaniem lepiej się wstrzymać do jesieni. Jak wyrównać przebarwienia na twarzy?
Składniki o działaniu złuszczającym
Czym usunąć przebarwienia po słońcu? Walkę z przebarwieniami należy zacząć od dobrego złuszczania. Peeling pozwoli usunąć warstwę martwego naskórka, dzięki czemu składniki aktywne będą mogły wnikać głębiej. Najlepszymi substancjami złuszczającymi na rynku są kwasy i enzymy (papaina, bromelaina). Jeśli chodzi o peelingi kwasowe, to zdecydowanie najskuteczniejsze będą te na bazie kwasu glikolowego, szikimowego, salicylowego, mlekowego, migdałowego i pirogronowego. Kwasy działają złuszczająco i wygładzająco oraz przyspieszają odnowę naskórka.
Substancje hamujące produkcję melaniny
Przebarwienia na twarzy po słońcu to efekt hiperpigmentacji, czyli nadprodukcji melaniny. Jeśli proces ten zostanie zahamowany, przebarwienia ulegną rozjaśnieniu, a koloryt cery się ujednolici. W kosmetyce znane są różne substancje o takim działaniu. Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest arbutyna będąca inhibitorem tyrozynazy. Hamuje ona produkcję tyrozynazy, czyli enzymu katalizującego syntezę melaniny. Jest skuteczna w przypadku wszystkich rodzajów przebarwień.
Kwas kojowy działa podobnie do arbutyny, blokując produkcję tyrozyny. Dodatkowo zapewnia działanie złuszczające. Rozjaśnia istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Innym kwasem chętnie wykorzystywanym do walki z przebarwieniami jest kwas azelainowy. Najwyższą skuteczność wykazuje w leczeniu melasmy oraz przebarwień pozapalnych. Blokuje proces melanogenezy poprzez modyfikowanie aktywności enzymatycznej tyrozynazy. Warto wspomnieć też o kwasie traneksamowym, który również wpływa na redukcję melanogenezy.
Odpowiedzią na to, jak pozbyć się przebarwień na twarzy od słońca, jest też niacynamid, który wpływa na hamowanie transferu melanosomów z melanocytów do keratynocytów, bez ingerowania w aktywność tyrozynazy. Skutecznie zmniejsza widoczność hiperpigmentacji skóry. Składnikiem, który hamuje syntezę melaniny, jest także witamina C. Działa rozjaśniająco, wyrównując koloryt cery. Nie można też zapomnieć o retinolu, który oprócz działania anty-aging pomaga walczyć z przebarwieniami.
Profesjonalne metody usuwania przebarwień posłonecznych
Nie każdy potrafi sobie poradzić samodzielnie z przebarwieniami i wówczas potrzebna jest pomoc specjalisty. Profesjonalne zabiegi cechują się bardzo wysoką skutecznością i szybkimi efektami. Często już po pierwszej wizycie widoczne jest ujednolicenie kolorytu skóry. Właściwie jedyną dużą wadą takich metod usuwania przebarwień jest ich cena!
Zabiegi kosmetyczne
Jednym z najczęściej rekomendowanych zabiegów na przebarwienia jest peeling chemiczny. Składnikiem złuszczającym jest kompozycja kwasów w wysokich stężeniach. Popularne są także zabiegi z jednoczesnym wykorzystaniem inhibitorów tyrozynazy, kwasów oraz witamin antyoksydacyjnych, jak również peelingi na bazie retinolu w wysokim stężeniu i witaminy C. Alternatywnym rozwiązaniem jest terapia światłem LED.
Terapie dermatologiczne
Czasem przebarwienia „siedzą” tak głęboko, że żadne serum punktowe depigmentacyjne, żadne kremy i maści na przebarwienia, a nawet peelingi kwasowe nie są w stanie ich zlikwidować. Co wtedy zrobić? Czym usunąć przebarwienia po słońcu, które są tak mocno utrwalone? Należy się udać do specjalisty, gdyż w takiej sytuacji trzeba sięgnąć po bardziej inwazyjne kuracje. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów na przebarwienia zalicza się mikrodermabrazję, mezoterapię, dermapen oraz laseroterapię (np. laser tulowy).
Kosmetyki profesjonalne – na co zwracać uwagę?
Gabinetowe zabiegi pomagają usuwać przebarwienia na twarzy po słońcu. Zwykle jednak w celu utrzymania uzyskanego efektu ujednolicenia kolorytu cery konieczne jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Profesjonalne kosmetyki na przebarwienia charakteryzują się wysoką zawartością składników aktywnych, tym samym wymagają ostrożności w stosowaniu. Z reguły przeznaczone są wyłącznie do pielęgnacji wieczornej, a dodatkowo wymagają stosowania ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia!
Zapobieganie przebarwieniom posłonecznym
Dermatolodzy od lat jak mantrę powtarzają, że najlepszym sposobem na unikanie przebarwień jest po prostu rozważne korzystanie ze słońca. Należy przede wszystkim zrezygnować z wielogodzinnej ekspozycji na słońce. Szczególnie groźne jest przebywanie na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia, czyli od 10 do 15. W dodatku rekomenduje się, aby twarz, szyja i dekolt pozostawały w cieniu, a także, aby były osłonięte kapeluszem lub czapką z daszkiem.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawet poza sezonem wakacyjnym słońce jest niebezpieczne i może spowodować przebarwienia. Z tego też powodu oprócz ograniczania ekspozycji na słońce obowiązkowe jest stosowanie filtrów UV przez cały rok bez względu na to, jaka jest pogoda! Kosmetyki ochronne trzeba stosować nie tylko na twarz, ale i na szyję, dekolt, jak również na dłonie.
Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?
Aby zapobiec powstawaniu przebarwień, konieczne jest stosowanie szerokopasmowej ochrony przeciwsłonecznej, która zabezpiecza skórę przed UVA i UVB, a najlepiej również przed IR i HEV (niektóre badania sugerują, że światło niebieskie także może powodować przebarwienia). Jeśli do tematu podchodzimy na poważnie, to jedyne kremy, na które zwrócimy uwagę podczas zakupów, to będą kosmetyki z SPF50 i dodatkowym oznaczeniem wskazującym na ochronę przed UVA (UVA w kółeczku, PPD, PA z plusami, Broad Spectrum).
Dobry kosmetyk z wysoką ochroną UV to pierwszy krok w profilaktyce przeciwprzebarwieniowej. Drugi to właściwa aplikacja takiego preparatu. Już wcześniej zostało wspomniane, że filtry to obowiązkowy etap w pielęgnacji całorocznej. Ponadto trzeba pamiętać, że dla zapewnienia skórze skutecznej i długotrwałej ochrony musimy nałożyć kosmetyk obficie. Na samą tylko twarz, szyję i dekolt aplikujemy około jednej łyżeczki preparatu! Niezwykle ważna jest też reaplikacja w ciągu dnia. Zgodnie z zaleceniami należy to robić co dwie godziny, a podczas plażowania także po każdej kąpieli i wytarciu skóry ręcznikiem.
Na koniec trzeba dodać, że odpowiednio stosowana ochrona słoneczna jest nie tylko sposobem zapobiegania hiperpigmentacji. Jest także kluczowa w trakcie kuracji przeciw przebarwieniom i po jej zakończeniu. Trzeba wiedzieć, że takie składniki aktywne jak kwasy czy retinol uwrażliwiają skórę na słońce, dlatego jeśli jej nie zabezpieczymy za pomocą filtrów, mogą powstać nowe przebarwienia. Należy więc traktować kremy z filtrem jako kluczowy element kuracji.
Polecane produkty na przebarwienia posłoneczne
Należy pamiętać, że przebarwienia mają tendencję do nawracania, a to oznacza, że profilaktykę przeciwprzebarwieniową trzeba stosować cały czas. Powinny się na nią składać kremy z filtrem oraz odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy, w tym także specjalistyczne produkty do użytku miejscowego, np. serum punktowe depigmentacyjne.
Kremy i serum z witaminą C
Witamina C jest składnikiem, który świetnie sprawdza się w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Nie tylko rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt cery, ale także działa antyoksydacyjnie. Warto wybrać serum lub krem rozjaśniający przebarwienia, w którym witamina C jest wzbogacona np. o niacynamid, witaminę E, kwasy (np. cytrynowy, migdałowy) lub arbutynę.
Kosmetyki z kwasem azelainowym i retinoidami
Produktów do walki z przebarwieniami można szukać zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Na rynku jest wiele dermokosmetyków, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry z nierównomiernym kolorytem. Co kupić w aptece na przebarwienia? Przede wszystkim zaleca się wypróbować maści na przebarwienia z 20% kwasem azelainowym. Ponadto doskonale sprawdzi się krem rozjaśniający przebarwienia, który oprócz kwasu azelainowego zawiera takie substancje jak arbutyna, tetrapeptyd i retinol. Można też wypróbować preparaty łączące retinol z niacynamidem.
Naturalne ekstrakty roślinne
Jak wyrównać przebarwienia na twarzy, używając naturalnych składników? Można w tym celu stosować kosmetyki z ekstraktem z lukrecji, która dogłębnie oczyszcza skórę, działa detoksykująco oraz pomaga wyrównać koloryt cery. Koloryt ujednolica również ekstrakt z zielonej herbaty, który dodatkowo jest źródłem silnych przeciwutleniaczy. Jeśli chodzi o naturalne składniki na przebarwienia, to nie można pominąć śluzu ślimaka. Jest to źródło kwasu glikolowego, który rozjaśnia plamy pigmentacyjne.
Ponadto różne zioła można stosować wewnętrznie. Co pić na przebarwienia skóry? Najbardziej polecana jest zielona herbata oraz soki np. z dzikiej róży będące źródłem witaminy C. Wsparciem będzie odpowiednia suplementacja. Co kupić w aptece na przebarwienia? Dobrze sprawdzą się preparaty zawierające takie składniki jak glutation, który pomaga rozjaśniać przebarwienia oraz miedź, która wspiera prawidłową pigmentację skóry.
Jak długo trwa leczenie przebarwień?
Trudno określić, jak długo może to trwać. Wszystko zależy od stopnia utrwalenia przebarwień, ich rodzaju i umiejscowienia, a także wybranej metody leczenia. Jedno jest pewne, nie nastąpi to w ciągu kilku dni! Trzeba się przygotować na wiele tygodni, a nawet miesięcy walki! W dodatku trzeba się liczyć z tym, że przebarwienia mogą wrócić!
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy od słońca? Można to zrobić, regularnie stosując kosmetyki ze składnikami hamującymi produkcję melaniny. Trzeba jednak pamiętać, że usuwanie przebarwień jest długotrwałym procesem. Aby uniknąć hiperpigmentacji, wystarczy natomiast codziennie stosować kremy z filtrem UV i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce!