Przyczyny wypadania włosów i sprawdzone sposoby na zahamowanie problemu
15.12.2024Nadmierne wypadanie włosów jest problemem wielu osób. U niektórych pojawia się on okresowo, u innych włosy wypadają we wzmożony sposób przez dłuższy czas. O czym może to świadczyć? Jakie są przyczyny wypadania włosów? W jaki sposób można ograniczyć wypadanie włosów? I co można zrobić, aby wzmocnić zarówno włosy, jak i skórę głowy?
Spis treści:
- Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
- Diagnostyka problemów z wypadaniem włosów
- Suplementacja w wypadaniu włosów
- Pielęgnacja włosów wypadających
- Farmakologiczne metody hamowania wypadania włosów
- Jaką trzymać dietę przy wypadających włosach?
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Należy już na samym początku powiedzieć, że całkowicie normalne jest to, że włosy wypadają. Każdego dnia tracimy około 50-100 włosów, nie powinno to budzić niepokoju, gdyż związane jest to z naturalnym cyklem życia włosa. Co innego w sytuacji, gdy włosy wypadają garściami. Masowy ubytek włosów można zauważyć na szczotce lub w odpływie, a przede wszystkim na głowie, gdzie pojawiają się zakola, poszerza się przedziałek lub wyraźnie widać przebijającą się między włosami skórę głowy! Wówczas trzeba przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia, a najlepiej po prostu zgłosić się do trychologa i wykonać odpowiednie badania, aby sprawdzić, od czego wypadają włosy.
Jeśli chodzi o przyczyny wypadania włosów, to trzeba przyznać, że jest ich bardzo dużo, w dodatku są one zróżnicowane. Wypadanie włosów u kobiet i u mężczyzn może być związane z czynnikami odwracalnymi takimi jak np. niedobory pokarmowe lub nieprawidłowa higiena i stylizacja włosów (zbyt mocne związywanie włosów i nadużywanie inwazyjnych zabiegów takich jak farbowanie, prostowanie, trwała ondulacja), przyjmowanie niektórych leków (np. leków przeciwtrądzikowych, przeciwdepresyjnych, antykoncepcji hormonalnej) oraz nieleczone choroby skóry głowy (np. grzybica, liszaj płaski mieszkowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy). Niestety w niektórych przypadkach usunięcie przyczyny wypadania włosów wcale nie jest takie proste, a czasem jest wręcz niemożliwe! Oto, dlaczego włosy wypadają:
Czynniki genetyczne a wypadanie włosów
Niestety nic nie jesteśmy w stanie poradzić, gdy za nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet odpowiadają geny. Tak, łysienie może być dziedziczne. Taki rodzaj łysienia określa się jako łysienie androgenowe. Mimo że głównie dotyczy ono mężczyzn, to zmagają się z nim także kobiety. Należy jednak zaznaczyć, że w zależności od płci ma inny przebieg.
Początek łysienia androgenowego u mężczyzn można poznać po tym, że linia włosów zaczyna się cofać, tworzą się zakola, następnie przerzedzenie widać na czubku głowy. Z czasem oba te obszary się łączą, łysina obejmuje obszar od czoła aż po część potyliczną, włosy rosną jedynie dookoła głowy. W przypadku łysienia androgenowego typu żeńskiego włosy na początku przerzedzają się na samym środku głowy, stopniowo wypadanie włosów obejmuje coraz większy obszar rozlewający się na boki, obserwuje się to po poszerzającym się przedziałku. W zaawansowanej postaci choroby cały czubek głowy jest pozbawiony włosów.
Niedobory witamin i minerałów powodujące wypadanie włosów
Większość przypadków nasilonego wypadania włosów związanych jest nie z obciążeniami genetycznymi i chorobami, ale z prozaicznymi przyczynami, jakimi są niedobory pokarmowe. Do tego, aby cebulki i mieszki włosowe były odpowiednio odżywione, są potrzebne określone składniki. Jeśli nie dostarczamy ich w wystarczającej ilości, zaczynają się problemy.
Jakiej witaminy brakuje gdy wypadają włosy? W największym stopniu na osłabienie kondycji włosów wpływa niedobór witamin z grupy B (takich jak np. kwas foliowy i biotyna). Ponadto wypadanie włosów może być skutkiem diety ubogiej w białko, cynk, selen i żelazo, witaminę A, witaminę D oraz aminokwasy siarkowe. W wyniku niedoboru żelaza lub witaminy B12 może dojść do rozwoju anemii, a jednym z jej objawów jest właśnie nadmierne wypadanie włosów.
Zaburzenia hormonalne odpowiadające za wypadanie włosów
Hormony to substancje, które regulują przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Dzieje się tak w przebiegu chorób tarczycy, m.in. u osób z niedoczynnością tarczycy. Jednakże nie tylko hormony tarczycy mają wpływ na gęstość naszych fryzur.
Bardzo częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenu przyczynia się do poprawy kondycji włosów, natomiast gdy po porodzie jego poziom gwałtownie spada, włosy się przerzedzają. Na szczęście po ustabilizowaniu się hormonów problem samoistnie znika. Warto dodać, że wypadanie włosów można również zaobserwować w okresie menopauzy. Hormony (androgeny) odgrywają również ważną rolę w przypadku łysienia androgenowego.
Stres i przemęczenie a wypadanie włosów
W obecnych czasach istotną kwestią jest – stres a wypadanie włosów. Długotrwały stres uruchamia różne procesy w organizmie, w tym nadprodukcję prolaktyny, kortyzolu i neuropeptydu, co przyczynia się do tego, że włos szybciej przechodzi do fazy telogenowej, czyli fazy spoczynku bezpośrednio poprzedzającej wypadanie. Prolaktyna zwiększa również produkcję dihydrotestosteronu (DHT), co przyspiesza proces łysienia androgenowego. Kortyzol (hormon stresu) uszkadza macierz włosa i zaburza fazę wzrostu włosa. Dodatkowo stres zaburza krążenie obwodowe, co skutkuje niedokrwieniem mieszków włosowych. Sprzyja też procesom zapalnym w mieszkach włosowych.
Choroby autoimmunologiczne i wypadanie włosów
Wypadanie włosów może być również związane z toczącymi się w organizmie chorobami autoimmunologicznymi. Najczęściej pojawia się jako objaw u osób chorych na toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedowa lub łuszczycę. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na łysienie plackowate, gdy do utraty włosów dochodzi w wyniku tego, że układ odpornościowy atakuje komórki mieszków włosowych.
Diagnostyka problemów z wypadaniem włosów
Aby dowiedzieć się, dlaczego włosy wypadają, należy rozpocząć odpowiednią diagnostykę. Warto zgłosić się do lekarza i poprosić o skierowanie na kilka podstawowych badań. Można je również wykonać we własnym zakresie. Dodatkowo zaleca się udać na wizytę do trychologa, który dokona oceny stanu skóry głowy i włosów. Pomocna w tym będzie trichoskopia i trichogram. W razie potrzeby specjalista zleci bardziej szczegółowe badania lub skieruje do innego lekarza, np. endokrynologa. Jakie badania na wypadanie włosów trzeba zrobić w pierwszej kolejności?
Badania krwi – morfologia, żelazo, erytrocyty, hemoglobina i hematokryt
Najpierw zaleca się wykonać pełną morfologię obejmującą m.in. określenie ilości erytrocytów, hemoglobiny i hematokryt. Ponadto należy sprawdzić poziomy minerałów i witamin. Należy sprawdzić żelazo, cynk, elektrolity, witaminy z grupy B (w tym: kwas foliowy i witaminę B12) oraz witaminę D. Badania takie jak poziom żelaza i ferrytyny, poziom erytrocytów i hemoglobiny oraz hematokryt są podstawowymi badaniami w kierunku rozpoznawania anemii.
Badania hormonalne tarczycy (fT3, fT4) oraz TSH
Jako przyczyny wypadania włosów wymienia się zaburzenia pracy tarczycy, dlatego też bardzo ważne w diagnostyce łysienia są badania poziomu TSH, fT3 i fT4. Jeśli wyniki będą poza normą, konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań w kierunku nadczynności lub niedoczynności tarczycy. W przypadku podejrzenia hormonalnego podłoża wypadania włosów lekarz może zlecić także badania poziomu m.in. estrogenu, progesteronu, testosteronu, dihydrotestosteronu (DHT), dehydroepiandrosteronu (DHEA) i prolaktyny.
Suplementacja w wypadaniu włosów
Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala określić, jakiej witaminy brakuje gdy wypadają włosy, tym samym zwiększa szanse na to, że dobierzemy odpowiednie suplementy na włosy. Jednakże środki na wzmocnienie włosów można wprowadzić także bez wcześniejszej diagnostyki. Preparat o bogatym składzie pomoże nie tylko na poprawę kondycji włosów, ale również pozwoli zadbać o wygląd skóry i paznokci! Jakie minerały i witaminy na włosy są najważniejsze?
Niezbędne witaminy na włosy – biotyna, ryboflawina (wit. B2), kwas foliowy, kwas pantotenowy
Listę składników otwierają witaminy z grupy B. Najlepiej wybrać tabletki na wypadanie włosów, które zawierają pełen kompleks tych witamin. Można także zdecydować się na preparat jednoskładnikowy. Najczęściej przez lekarzy i farmaceutów rekomendowana jest biotyna na włosy. W aptekach można kupić ją zarówno w postaci suplementów, jak i leków. Biotyna wspomaga produkcję keratyny, poprawia kondycję włosów i pomaga ograniczyć ich wypadanie. Witamina B2 (ryboflawina) oraz kwas foliowy pomagają zadbać o prawidłowe odżywienie włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) wzmacnia strukturę włosa, jednocześnie pobudza jego wzrost. Jaka jeszcze witamina na wypadanie włosów będzie przydatna? Oprócz witamin z grupy B polecane są witaminy – A, E, C i D.
Ważne minerały na włosy – cynk, żelazo, jod, miedź, krzem i siarka
Suplementacja na wypadanie włosów musi skupić się w równym stopniu na witaminach, jak i na minerałach. Preparaty na wypadanie włosów powinny zawierać m.in. żelazo, cynk, miedź, jod, siarkę i krzem. Cynk uczestniczy w produkcji keratyny i w metabolizmie aminokwasów potrzebnych do budowy włosa. Żelazo jest ważne dla prawidłowego podziału komórek, co wpływa na wzrost włosów. Jod odżywia mieszki włosowe, przyspiesza wzrost włosów i nadaje im blask. Miedź odpowiada za utrzymanie prawidłowej pigmentacji włosów i zwiększa ich wytrzymałość. Krzem wzmacnia cebulki włosów, stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Siarka uczestniczy w syntezie keratyny, jest także składnikiem kolagenu.
Który suplement na wypadanie włosów wybrać? Należy dokładnie przeanalizować skład. Powinien on zawierać wyżej wymienione minerały i witaminy na włosy w odpowiednio wysokich dawkach. Nie może w nim też zabraknąć aminokwasów siarkowych (cysteiny i metioniny). Należy również stosować selen, antyoksydanty i kolagen na włosy. W przypadku, gdy badania wykazały niedobory konkretnych składników, należy się skupić przede wszystkim na nich. Zamiast produktów złożonych lepiej wybrać wtedy preparaty jednoskładnikowe, np. jod w tabletkach.
Pielęgnacja włosów wypadających
Niewłaściwa higiena, pielęgnacja i stylizacja włosów to jeden z czynników osłabiających ich kondycję i prowadzących do ich łamania i wypadania. Oznacza to, że trzeba bardzo dużą wagę przykładać do tego, jakich kosmetyków używamy. Odradzane są przede wszystkim szampony zawierające silne detergenty. Warto wiedzieć, że w przypadku łysienia kluczowe są dwa kosmetyki – szampon oraz wcierka na wypadanie włosów. Dlaczego? Te dwa preparaty mają najdłuższy kontakt ze skórą głowy, więc mają największy wpływ na poprawę kondycji mieszków włosowych i skóry głowy!
Odpowiednie kosmetyki do wypadających włosów – z kofeiną, bylicą, biotyną lub keratyną
Jednym z najważniejszych kosmetyków jest szampon przeciwko wypadaniu włosów. Należy wybierać delikatne szampony z łagodnymi substancjami myjącymi i zestawem składników aktywnych. Świetnie sprawdza się kofeina, która stymuluje mieszki włosowe i keratyna, która jest budulcem włosa. Polecane są też kosmetyki z biotyną i ekstraktami roślinnymi, np. z bylicy, pokrzywy i łopianu.
Aby prawidłowo zadbać o kondycję włosów i skóry głowy, potrzebna jest wcierka na wypadanie włosów i preparaty na porost włosów. W tym przypadku również warto wybierać środki z kofeiną, najlepiej wzbogaconą o kompleks witaminowo-mineralny. Podczas aplikacji wcierek należy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest wmasowanie produktu w skórę głowy (zaleca się kilkunastominutowy masaż palcami lub specjalnym masażerem).
Techniki mycia i szczotkowania
Prawidłowa technika mycia włosów ma duże znaczenie. Zawsze podczas mycia należy wykonywać delikatny masaż skalpu, dzięki czemu pobudzimy krążenie krwi, przełoży się to na lepsze odżywienie i dotlenienie skóry głowy. Istotne jest również to, aby szampon na wypadanie włosów pozostawić na kilka minut, pozwoli to zadziałać zawartym w nim składnikom aktywnym.
Jeśli chodzi o szczotkowanie, to także jest czynność, nad którą warto popracować. Zbyt agresywne rozczesywanie czy wręcz szarpanie osłabia cebulki włosów i przyspiesza ich wypadanie. Pojedyncze pasma włosów zaleca się delikatnie czesać, zaczynając od końcówek. Należy pamiętać o tym, aby unikać czesania mokrych włosów, gdyż są one bardziej podatne na uszkodzenia.
Farmakologiczne metody hamowania wypadania włosów
Suplement na wypadanie włosów to może być za mało. Czasem trzeba sięgnąć po leki na wypadanie włosów. Do wyboru są środki bez recepty, a także leki wydawane z przepisu lekarza. Należy pamiętać, że nawet leki na wypadanie włosów dostępne bez recepty mogą powodować działania niepożądane, dlatego ich zastosowanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Co na wypadające włosy?
Preparaty bez recepty na wypadanie włosów
Leki na wypadanie włosów bez recepty mają zazwyczaj postać roztworów do stosowania na skórę. Jedną z popularniejszych substancji leczniczych jest minoksydyl. Wskazaniem do jego stosowania jest łysienie androgenowe typu męskiego i typu żeńskiego. Minoksydyl pobudza wzrost keratynocytów i stymuluje wzrost włosów.
Leki na receptę na wypadające włosy
Wyłącznie na receptę sprzedawane są leki zawierające finasteryd i dutasteryd. Są to inhibitory 5-alfa-reduktazy, oznacza to, że blokują enzym przekształcający testosteron w DHT. Kapsułki i tabletki na wypadanie włosów z tymi składnikami stosuje się w leczeniu łysienia androgenowego. Na receptę dostępne są także leki antyandrogenowe takie jak spironolakton, flutamid i octan cyproteronu. W leczeniu łysienia plackowatego lekarz może zlecić stosowanie leków z prednizolonem (glikokortykosteroidem) i cyklosporyną (lek immunosupresyjny).
Jaką trzymać dietę przy wypadających włosach?
Co zrobić żeby włosy nie wypadały? Domowe sposoby na wypadanie włosów obejmują nie tylko odpowiednią pielęgnację, ale i dietę. Codzienne posiłki powinny dostarczać wszystkich składników, które pozytywnie wpływają na kondycję włosa. Ważne jest białko, które znajdziemy w mięsie, rybach i roślinach strączkowych. Szereg witamin, minerałów i antyoksydantów jest zawarty w różnokolorowych warzywach i owocach. Tak ważne dla włosów witaminy z grupy B kryją się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, drożdżach, strączkach, orzechach i mięsie.
Jeśli chcemy dostarczyć cynk na włosy, musimy jeść strączki, orzechy, mięso i owoce morza. Źródłem miedzi jest kasza gryczana, natka pietruszki, kakao, zaś żelaza – wątroba, żółtko jaj, mak, soja i kasza jaglana. Co na wypadanie włosów warto jeszcze stosować? Codzienną dietę można wzbogacić w napary z pokrzywy, skrzypu polnego i siemienia lnianego, zieloną herbatę, sok z marchewki i olej z czarnuszki.
Nadmierne wypadanie włosów dotyczy obu płci, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest ogromnym kompleksem. Co zrobić żeby włosy nie wypadały? Choć w aptekach są specjalne suplementy i leki na wypadanie włosów, to nie zawsze przynoszą one oczekiwane rezultaty. Aby odpowiednio zabrać się do walki o gęste, mocne włosy, należy najpierw poszukać przyczyny wypadania włosów. Należy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania!