Recepta na zdrowy sen - najlepsze materace medyczne
25.02.2022Jakość snu ma ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia, a długofalowo także na ogólną kondycję organizmu. Aby umożliwić zdrowy i komfortowy sen osobom o szczególnych potrzebach, wynaleziono specjalistyczne materace medyczne. Na jakie modele warto zwrócić uwagę i czym się kierować, wybierając materac ortopedyczny? Sprawdź!
Dobry materac medyczny - jaki powinien być?
Czy rano budzisz się z bólem kręgosłupa lub uczuciem sztywności karku? A może zmagasz się z jakąś wadą postawy? Jeżeli tak, doskonałym wyborem może okazać się materac medyczny. Specjalistyczne podłoża do snu są dedykowane wszystkim tym, dla których klasyczne materace są niewystarczające. Z modeli ortopedycznych powinny korzystać osoby, które z różnych przyczyn mają ograniczoną zdolność ruchową. Może chodzić o schorzenia neurologiczne, zmiany zwyrodnieniowe czy urazy powypadkowe. Materac medyczny jest doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji i wspomaga rekonwalescencje po zabiegach. Chociaż modele ortopedyczne powstały z myślą o osobach mających szczególne potrzeby, tak naprawdę może korzystać z nich każdy, kto chce zapewnić sobie zdrowy sen.
Głównym zadaniem tego typu materacy jest zapewnienie solidnego wsparcia dla kręgosłupa i zmniejszenie napięcia mięśni. Chcąc znaleźć rehabilitacyjny materac w Zabrzu, warto zwrócić uwagę na modele o konstrukcji kieszeniowej. Ich wkład bazuje na sprężynach umieszczonych w oddzielnych kieszonkach, które reagują na ruch i ciężar niezależnie od pozostałych. Taką technologię zastosowano na przykład w materacu Hilding Makarena. Dzięki temu, że sprężyny posiadają różną twardość, podłoże idealnie dopasowuje się do potrzeb poszczególnych partii ciała. Na mięśnie nie jest wywierany zbyt silny nacisk, co sprzyja ich pełnej regeneracji w ciągu nocy.
Materac przeciw odleżynom dla osoby chorej - jak wybrać najlepszy?
Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego materaca dla osoby mającej problemy z poruszaniem się, która większą część dnia spędza w łóżku lub w ogóle z niego nie wstaje. Ograniczenia ruchowe uniemożliwiają samodzielną zmianę pozycji, dlatego materac dla osoby obłożnie chorej musi minimalizować nacisk ciała na podłoże. Wkład materaca powinien pomagać w rozluźnieniu mięśni i usprawniać przepływ krwi, a jednocześnie nie uciskać nerwów obwodowych. Dobry materac przeciwodleżynowy powinien przejść odpowiednie badania i testy, które pozwalają zaliczyć do go wyrobów medycznych w klasie I. Godne uwagi są modele wykonane z zaawansowanej technologicznie pianki termoelastycznej. To innowacyjne tworzywo reaguje nie tylko na ciężar, ale też temperaturę ciała. Elastyczne podłoże zapewnia mniejszą liczbę punktów nacisku między ciałem a materacem, co umożliwia dogłębną regenerację mięśni i pozwala zredukować ból. Przykładem piankowego materaca medycznego jest model Hilding Rumba, w którym dla osiągnięcia najwyższej funkcjonalności zastosowano piankę Visco oraz Velvet Touch. Optymalna twardość i wysoka sprężystość daje zwiększony komfort podczas odpoczynku.
Materac medyczny dla osoby obłożnie chorej powinien być odporny na eksploatację i zapewniać wysoki poziom higieny. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni obieg powietrza wewnątrz konstrukcji, co przeciwdziała gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi bakterii. W materacach medycznych marki Hilding, takich jak Fandago czy Salsa, zastosowano antyalergiczne i bezpieczne dla zdrowia materiały, które łatwo utrzymać w czystości.