Recepta online w dobie koronawirusa - plusy i minusy
27.12.2021
Recepta online to rozwiązanie, które szczególną popularność zyskało w dobie koronawirusa, gdy ważne, by do minimum ograniczać ryzykowne kontakty z innymi. Opcja ta ma wiele zalet, ale nie jest również pozbawiona wad, o czym także należy pamiętać. Co trzeba wiedzieć o e-receptach online? Kto je wystawia i kiedy, a także jak można je zrealizować?
Przychodnia online – plusy takiego rozwiązania i jego minusy
W sieci znaleźć można dziś wiele podmiotów medycznych, które oferują pacjentom zdalne konsultacje medyczne. Ich efektem może (choć nie musi) być recepta online. Rozwiązanie to ma liczne zalety:
- Przede wszystkim oszczędza wiele czasu, gdyż pacjent nie musi spędzać godzin przy telefonie, próbując zarejestrować się do lekarza. Nie musi także do przychodni dojeżdżać i stać w kolejkach.
- To także wygodna opcja, gdy obawiamy się chorób zakaźnych. W dobie koronawirusa czy sezonie grypy lepiej bowiem ograniczyć do niezbędnego minimum wizyty w zatłoczonych miejscach pełnych chorych ludzi.
- W przychodni online nie trzeba też rejestrować się z wyprzedzeniem, jak to bywa w przypadku rejestracji do specjalistów przyjmujących stacjonarnie.
- To także większa anonimowość i poufność, gdy w grę wchodzi np. e-recepta na antykoncepcję awaryjną.
Minusem e-recept online jest jednak niewątpliwie to, że rozwiązanie niekoniecznie sprawdzi się u każdego pacjenta. Niektórzy chorzy potrzebują bowiem nie tylko e-recepty na konkretne leki, ale również badania fizykalnego, a to przez Internet jest niewykonalne. W tym przypadku wirtualna przychodnia może nie stanąć na wysokości zadania i konieczna będzie jednak wizyta stacjonarna.
Recepta online – czy koniecznie u „swojego” lekarza?
Wspomniano już wcześniej, że dziś niejedna przychodnia online oferuje konsultacje zdalne – takie usługi udostępnia na przykład serwis https://naszarecepta.pl/. Oczywiście należy kwalifikować się do leczenia (mieć wskazania i nie mieć przeciwwskazań), by w ten sposób wystawiona mogła być pacjentowi e-recepta. Antykoncepcja hormonalna to tylko wybrane z leków, które można za pośrednictwem Internetu uzyskać. To, jak sprawdzić receptę online, również nie będzie dla pacjenta problematyczne, gdyż wystarczy logowanie do swojego IKP.
Wystawiane przez Internet e-recepty – ile jest ważne i jak je prawidłowo zrealizować?
Należy wiedzieć, że każda e-recepta, w tym również recepta online, ważna jest przez określony czas, po upływie którego wykupienie zapisanych na niej leków nie będzie możliwe. To, ile czasu jest ważna e-recepta, zależne jest od zapisanych na niej leków – w przypadku większości leków jest to 30 dni, ale np. w przypadku antybiotyków to tylko 7 dni. E-recepty na preparaty immunologiczne są ważne 120 dni, natomiast aby e-recepta była ważna rok, lekarz musi zaznaczyć ważność 360 dni na dokumencie.
Jeśli na przykład pacjent objęty jest kwarantanną bądź izolacją, istotne, by wiedział, jak sprawdzić receptę online i jej ważność. Może bowiem zajść konieczność poproszenia kogoś bliskiego o wykupienie leków, zanim stracą ważność wystawione e-recepty. Ile ważne są recepty elektroniczne, sprawdzić można w IKP. Realizacja ważnej e-recepty nie będzie stanowić problemu, jednak pacjent nie będzie mógł zrealizować e-recepty, której termin ważności już upłynął.
- By wykupić leki, należy podać czterocyfrowy kod z otrzymanego przy wystawianiu e-recepty SMS-a, a następnie dokonać weryfikacji, podając swój PESEL. Jeśli w naszym imieniu leki będzie kupować ktoś inny (np. z powodu naszej kwarantanny czy izolacji), musi on znać nie tylko kod e-recepty, ale też nasz PESEL.
- Inna opcja to wydruk e-recepty i znajdujący się na niej kod kreskowy, który należy okazać farmaceucie. Tu nie jest potrzebne dodatkowe uwierzytelnienie PESEL, co może być ułatwieniem dla innej osoby, która dla nas lek wykupuje. Trzeba jednak pamiętać, by wcześniej udostępnić jej plik .pdf z kodem kreskowym (np. wydrukować lub przesłać mailem).