Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Regeneracja skóry po lecie – jak naprawić szkody po opalaniu?

12.09.2024
Pielęgnacja

Lato to nie jest najlepszy czas dla naszej skóry. W końcu słońce to jeden z tych czynników, który szkodzi jej najbardziej, m.in. przesusza ją i przyczynia się do powstawania przebarwień. Do tego niestety wielu z nas podczas wakacji nieco zaniedbuje pielęgnację, a to w połączeniu ze zwiększonym wydzielaniem sebum i potu sprawia, że skóra po lecie jest zanieczyszczona i osłabiona. Jak dbać o skórę po wakacjach, aby przywrócić jej zdrowy blask?

Spis treści:

regeneracja skóry po lecie

Jakie skutki dla skóry niesie ze sobą opalanie? 

Słońce jest nam potrzebne, bez niego nie ma np. syntezy skórnej witaminy D. Ponadto światło słoneczne pozytywnie wpływa na odporność i samopoczucie. Jednakże nierozważne korzystanie z kąpieli słonecznych i nadmierna ekspozycja na promienie UV są dla nas bardzo szkodliwe. Oczywiście najpoważniejszym skutkiem może być rozwój raka skóry oraz uczulenie na słońce, ale my skupimy się raczej na tym, w jaki sposób promienie słoneczne pogarszają kondycję i wygląd cery. 

Szkodliwe działanie słońca na skórę widać na kilku poziomach, warto dodać, że zarówno promienie UVB, jak i UVA są dla niej groźne. Trzeba zacząć od tego, że słońce wysusza skórę! Uszkadza jej barierę hydrolipidową, przez co woda szybko odparowuje z naskórka, skóra staje się przesuszona i szorstka w dotyku, łuszczy się i nadmiernie rogowacieje. Jednocześnie w wyniku przesuszenia gruczoły łojowe zwiększają produkcję sebum, aby złagodzić odczucie suchości. Niestety nie poprawia to kondycji cery, wręcz przeciwnie, sprzyja powstawaniu zaskórników i wyprysków. 

W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce i niedostatecznej ochrony przeciwsłonecznej niemal zawsze pojawia się rumień i pieczenie skóry. Z czasem naskórek nieestetycznie się łuszczy. Ponadto oprócz widocznych niemal od razu skutków opalania dochodzi do uszkodzeń, które uwidaczniają się dopiero po czasie. Mowa tu o fotostarzeniu się skóry. Osoby, które oszczędzają na kremach z filtrem, muszą się przygotować na to, że szybciej niż u osób dbających o ochronę UV pojawią się u nich zmarszczki i bruzdy, a w wyniku degradacji włókien kolagenowych pogorszy się jędrność i elastyczność skóry. Nie zapominajmy też o nieestetycznych przebarwieniach i plamach pigmentacyjnych. 

Trzeba jeszcze wspomnieć, że niekorzystne działanie słońca na skórę jest potęgowane przez inne czynniki. Wśród nich należy wymienić wysoką temperaturę powodującą nadmierne pocenie oraz ekspozycję na słoną i chlorowaną wodę. Okres wakacji dla wielu osób oznacza także urlop od zbilansowanej diety i prawidłowej pielęgnacji. Częściej sięgamy po fast foody i inne niezbyt zdrowe przekąski, a także po gazowane napoje i alkohol. Natomiast codzienna pielęgnacja jest uproszczona, dotychczasowa starannie zbudowana rutyna trochę się rozsypuje, a sprawdzone kosmetyki są zastępowane przez nieco przypadkowe produkty.

Dlaczego regeneracja skóry po lecie jest tak ważna? 

Jak naprawić szkody po opalaniu? Ważne, aby działania naprawcze podjąć od razu. Pozwoli to zminimalizować skutki szkodliwego promieniowania słonecznego i zmniejszy ryzyko, że zmiany będą trwałe. Oczywiście regeneracja skóry po opalaniu będzie prostsza, jeśli będziemy prawidłowo stosować ochronę przeciwsłoneczną! Odbudowa skóry po wakacjach to proces długotrwały, który można podzielić na dwa etapy – pierwszy to łagodzenie i nawilżanie skóry bezpośrednio po opalaniu, drugi polega na starannie skomponowanej codziennej pielęgnacji. 

Jak dbać o skórę po wakacjach? Za chwilę omówimy poszczególne kroki pielęgnacyjne, ale najpierw warto powiedzieć kilka słów o tym, co zrobić zaraz po powrocie do domu ze słońca. Po pierwsze trzeba umyć całe ciało, twarz i włosy, żeby usunąć zanieczyszczenia, pot oraz filtry. Następnie trzeba nałożyć kosmetyki po opalaniu, w tym żele na oparzenia, które zawierają panthenol, alantoinę oraz aloes. W ten sposób można szybko złagodzić objawy podrażnień i poparzeń słonecznych, a także zwiększyć nawilżanie skóry po opalaniu. Jeśli tego nie dopilnujemy, odbudowa i regeneracja skóry po opalaniu będzie trudniejsza. 

Na tym jednak nie kończy się pielęgnacja skóry po opalaniu. Każdego dnia należy stosować kremy i balsamy nawilżające, najlepiej zawierające ceramidy, lipidy i inne składniki, które odbudowują i wzmacniają barierę hydrolipidową. Dlaczego to tak ważne? Prawidłowo funkcjonująca warstwa hydrolipidowa pomaga chronić skórę przed przesuszeniem oraz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych! Pozwala też na wprowadzanie silniejszych składników aktywnych, które będą pobudzać procesy regeneracyjne skóry.

Oczyszczanie skóry po opalaniu 

Niezależnie od pory roku bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić skórę twarzy. Zaleca się użyć w tym celu preparatu na bazie olejów oraz łagodnego preparatu na bazie wody. Dwuetapowe wieczorne oczyszczanie to najefektywniejszy sposób mycia skóry. Olejki lub balsamy do mycia usuwają sebum i pozostałości filtrów UV, natomiast żele lub pianki doczyszczają skórę. Istotne jest, aby skórę myć dokładnie, wykonując delikatny masaż, a następnie spłukać wodą. Na tak przygotowaną skórę można aplikować kosmetyki pielęgnacyjne.

Złuszczanie skóry po opalaniu – jak wykonać? 

Odbudowa skóry po wakacjach powinna się rozpocząć od solidnego złuszczenia. Peeling po opalaniu pozwala usunąć głębokie zanieczyszczenia, a także martwe, zrogowaciałe komórki naskórka. Ich wyeliminowanie przywraca skórze blask i zdrowy koloryt, przede wszystkim jednak sprawia, że składniki pielęgnacyjne z łatwością wnikają w skórę i lepiej działają. W jaki sposób najbezpieczniej złuszczać skórę? Peeling po opalaniu powinien być delikatny, najlepiej enzymatyczny lub na bazie łagodnych kwasów. Preparaty z drobinkami mogą niestety uszkadzać podrażniony przez słońce naskórek.

Nawilżanie – podstawa zdrowej skóry po opalaniu 

Nawilżanie skóry po opalaniu jest obowiązkowym krokiem niezależnie od rodzaju cery. W jaki sposób można przywrócić skórze właściwy poziom nawilżenia? Kluczowe jest, aby dostarczać jej składników, które nawadniają skórę (humektanty) oraz takich, które zamykają wodę w jej wnętrzu (emolienty). Wśród substancji, które zapewnią najlepsze efekty, wymienić należy kwas hialuronowy, trehalozę, mocznik, aloes, glicerynę, betainę, niacynamid, kwas mlekowy, kwas laktobionowy, ceramidy i skwalan. 

Skórę można nawilżać na każdym etapie pielęgnacji, jednak najlepszy efekt można uzyskać, stosując codziennie serum nawilżające oraz krem nawilżający. Ponadto raz lub dwa razy w tygodniu warto użyć całonocną maseczkę o działaniu nawilżającym i odżywczym.

Jak pozbyć się przebarwień po lecie? 

Jeśli chodzi o przebarwienia, to ich usuwanie nigdy nie jest łatwe, stąd też apel, aby sumiennie stosować kremy z wysokim filtrem. Naprawdę nie trzeba wiele, aby powstało przebarwienie, natomiast trzeba bardzo dużo pracy, aby się go pozbyć. Zwykłe oczyszczanie i złuszczanie tu nie pomoże. Potrzebne są silne składniki aktywne i regularność w ich stosowaniu. Najczęściej poleca się kuracje retinoidami, kwasami w dużym stężeniu (głównie kwasem azelainowym, traneksamowym i pirogronowym), niacynamidem lub witaminą C. 

Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwe stosowanie niektórych z tych składników może pogorszyć stan skóry. Z tego powodu najlepiej zgłosić się z przebarwieniami do specjalisty. Nie w każdym przypadku kosmetyki do użytku domowego przyniosą oczekiwane rezultaty, wówczas potrzebne są gabinetowe zabiegi na twarz po wakacjach. Podczas wizyty lekarz dermatolog lub kosmetolog określą stan i kondycję skóry oraz dobiorą najlepszą metodę walki z przebarwieniami, np. peeling chemiczny lub laseroterapię.

Codzienna pielęgnacja skóry po lecie 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po wakacjach? Musi być nakierowana na działania regeneracyjne i naprawcze. Kluczowe jest wzmacnianie bariery hydrolipidowej, odżywienie i rewitalizacja. Zabiegi na twarz po wakacjach są bardzo ważne, ale główny nacisk powinno się stawiać na codzienną pielęgnację. Wszystko, co każdego dnia będziemy robić dla skóry, pomoże utrzymać efekty uzyskane w gabinecie kosmetologicznym. 

Jak dbać o skórę po wakacjach? Przede wszystkim trzeba się trzymać podstawowych zasad dotyczących codziennego oczyszczania, regularnego złuszczania, nawilżania oraz stosowania składników aktywnych. Warto odpowiednio zaplanować sobie, jakie działania pielęgnacyjne będziemy wykonywać i kiedy. Zwykle rano wystarczy umyć twarz łagodnym żelem myjącym, nałożyć serum nawilżające, krem nawilżający i krem z filtrem UV. W zależności od rodzaju cery można nieco zmodyfikować poranny rytuał, np. można dodać tonik, esencję lub serum antyoksydacyjne. 

Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, to zazwyczaj prawdziwa magia dzieje się wieczorem, to wtedy „wchodzą” sera ze składnikami aktywnymi, np. kwasami lub retinolem. W przypadku stosowania tak silnych substancji trzeba pamiętać o tym, że nie można ich nakładać warstwowo, zaleca się nimi rotować. Jednego wieczora można aplikować np. retinol, drugiego – inny składnik aktywny, trzeciego zaś zaleca się postawić na odbudowę bariery hydrolipidowej. 

Jeszcze na koniec trzeba przypomnieć, że wiedza na temat tego, jak naprawić szkody po opalaniu, wcale nie znaczy, że osiągniemy oczekiwane efekty. Pielęgnacja skóry po wakacjach to nie tylko zabiegi i kosmetyki, to także słuchanie swojej skóry i obserwowanie, jak reaguje na stosowane preparaty! Warto więc pojedynczo wprowadzać nowe kosmetyki, aby sprawdzić, czy nasza cera je lubi. 

Kończy się lato, trzeba pomyśleć o tym, jak naprawić szkody po opalaniu. Jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki, poczynione przez słońce uszkodzenia będę się pogłębiać. Co zrobić, aby regeneracja skóry po opalaniu przyniosła pożądane rezultaty? Należy zacząć odpowiednie działania jak najszybciej, poza tym należy być konsekwentnym. Wiele składników aktywnych zapewnia spektakularne efekty pod warunkiem, że są stosowane regularnie przez dłuższy czas. Dodać trzeba też, że pielęgnacja skóry po wakacjach musi być budowana indywidualnie z uwzględnieniem rodzaju cery i problemów, z jakimi się mierzy.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane produkty

pixel