Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Retinol – pogromca zmarszczek! Jak zacząć i używać? Z czym łączyć?

24.05.2024

Procesy starzeniowe zachodzące w skórze można spowolnić, a także znacznie zredukować zmarszczki i inne niedoskonałości pojawiające się wraz z upływem czasu. Aby aktywnie wpływać na odmładzanie cery, warto regularnie stosować retinol. Jak działa retinol i jaki krem z tą substancją aktywną wybrać?

Walka z oznakami starzenia i przebarwieniami posłonecznymi lub po trądziku bywa trudna. Jednym z najważniejszych związków, który warto zastosować w codziennej pielęgnacji cery z takimi problemami, jest retinol.

Znaczenie retinolu w walce z oznakami starzenia

Starzenie się skóry to proces nieunikniony, któremu nie można zapobiec. Możliwe jest jednak opóźnienie zachodzących zmian, a także zastosowanie substancji, które wspomogą redukcję już zaistniałych oznak starzenia. Wśród najważniejszych składników aktywnych, które powinny znaleźć się w produktach antystarzeniowych, można wskazać retinol. Jak zacząć stosowanie tego związku, aby uzyskać możliwie najlepsze efekty? Co to jest retinol i jaki produkt z retinolem będzie najlepszym wyborem? Sprawdź i zadbaj o swoją cerę we właściwy sposób.

Co to jest retinol?

Retinol jest związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy retinoidów. To jedna z form witaminy A, która bardzo dobrze wnika w głąb naskórka i działa regenerująco oraz przeciwstarzeniowo. Formą aktywną retinolu jest kwas retinowy, w który retinol zmienia się po aplikacji odpowiedniego produktu na skórę.

Jak działa retinol?

Retinol to substancja aktywna, która znana jest z bardzo dobrych właściwości wnikania w głąb skóry. Po aplikacji dochodzi do przekształcenia retinolu w dwie formy aktywne. W pierwszej kolejności retinol przekształca się w postać retinaldehydu, a zaraz później w kwas retinowy. W formie takiego związku retinol wykazuje zdolność docierania aż do głębokich warstw skóry właściwej. Tam natomiast dochodzi do połączenia się związku z właściwymi receptorami wewnątrz tzw. keratynocytów, przez co możliwe jest aktywne ingerowanie w procesy biologiczne oraz ich regulacja. Dochodzi wówczas do apoptozy (rozpadu) komórek czy proliferacji, czyli procesu namnażania.

W kwestii tego, jak działa retinol, szczególną uwagę należy zwrócić na jego wielokierunkową aktywność. To jeden z najintensywniej i najkorzystniej działających związków przeciwstarzeniowych zawartych w produktach kosmetycznych. Retinol aktywnie pobudza fibroblasty i stymuluje je do wytwarzania włókien kolagenowych różnego typu, a także elastyny, czyli charakterystycznych białek tworzących charakterystyczne rusztowanie dla skóry. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami retinol bierze również udział w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych. Ma to istotny wpływ na lepsze dotlenienie skóry, a także dostarczenie jej cennych składników odżywczych.

Retinol zapobiega także aktywności większości enzymów, które biorą udział w rozkładzie kolagenu, przez co opóźnia procesy starzenia się skóry i ochrania powstające włókna przed zbyt wczesną degradacją. Odpowiadając zatem na pytanie, jak działa retinol, należy przede wszystkim wskazać tu ogólną poprawę kondycji skóry, działanie przeciwzmarszczkowe, a także opóźniające procesy starzenia się skóry i powstawania nieestetycznych zmarszczek.

Odpowiednio stosowany retinol ma istotny wpływ na odnowę komórkową, a także przyspiesza proces złuszczania się martwych naskórek. Dlatego też jest to związek polecany do stosowania przy różnego rodzaju problemach skórnych, takich jak trądzik, niedoskonałości czy przebarwienia. Retinol warto stosować również przy cienkiej i słabej skórze, a także zaburzeniach funkcji i działania bariery hydrolipidowej.

Podsumowując efekty działania retinolu, można więc wyszczególnić tu przede wszystkim takie aspekty jak:

  • poprawa elastyczności i napięcia cery,

  • wzrost spoistości i zagęszczenia skóry,

  • wygładzenie i wyrównanie struktury cery poprzez spłycenie linii mimicznych, zrogowaceń, bruzd i zmarszczek,

  • wpływ na rozjaśnienie przebarwień o różnym pochodzeniu,

  • regulacja przetłuszczania się cery oraz zwężenie porów,

  • redukcja zmian trądzikowych czy zaskórników,

  • istotny wpływ na poprawę nawilżenia cery,

  • wyrównanie kolorytu skóry oraz poprawa krążenia,

  • redukcja cieni pod oczami,

  • wspomaganie odbudowy bariery hydrolipidowej skóry poprzez wzrost odporności i szybszego gojenia uszkodzeń.

Jak stosować retinol?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty w kuracji z retinolem, ważne jest, jak stosować retinol i jakich produktów użyć. To silny związek, a preparaty zawierające ten składnik powinny być wprowadzane do pielęgnacji stopniowo.

Retinol to związek o intensywnym działaniu, dlatego bardzo ważne jest, jak stosować retinol, a w przypadku osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tą substancją, jaki retinol na początek będzie najlepszy. Retinol można znaleźć głównie w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy, które mają za zadanie walczyć ze starzeniem się skóry i zmarszczkami. Są to przede wszystkim kremy oraz skoncentrowane w działaniu produkty w postaci serum.

Bardzo ważne jest, aby retinol wprowadzać do codziennej pielęgnacji stopniowo. To dość silny związek i pierwsze zetknięcie się danej skóry z retinolem może być dla niej pewnym szokiem i skutkować nieprzewidzianą reakcją. Dlatego konieczne jest stopniowanie aplikowanie produktów z retinolem, co określa się mianem retynizacji. Jak używać retinolu na początku stosowania? Bezpiecznym sposobem aplikowania produktów z pochodną witaminy A będzie nakładanie ich 1-2 razy w tygodniu i tylko na noc oraz obserwowanie reakcji skóry. Ważne jest też, aby zacząć od kosmetyków zawierających w składzie niskie stężenie retinolu.

Podczas stosowania produktów z retinolem trzeba też zadbać o ochronę cery przed działaniem promieni słonecznych. Niezbędne będzie stosowanie kremów z wysokim filtrem. Cera podczas kuracji retinolem będzie wrażliwsza i podatniejsza na podrażnienia. Podczas pielęgnacji skóry z zastosowaniem retinolu należy również pamiętać o pozostałych niezbędnych czynnościach, takich jak dokładne oczyszczanie i tonizowanie cery, dzięki czemu możliwe będzie wnikanie właściwego produktu w głąb skóry i jeszcze lepsze działanie.

Jaki krem po retinolu?

Ponieważ retinol może powodować przesuszenie cery, istotne jest, jaki krem po retinolu zastosować, aby zachować dobry stan skóry. Sprawdzą się tu łagodne produkty mocno nawilżające oraz kremy z ceramidami. Pielęgnacja cery podczas stosowania retinolu jest bardzo ważna, aby uzyskać zadowalające rezultaty i jednocześnie nie zaburzać cennego funkcjonowania pochodnej witaminy A.

Sprawdź jak pielęgnować skórę podczas stosowania retinolu >>

Trzeba również pamiętać o stosowaniu filtrów UV nie tylko w dni słoneczne, ale bez względu na porę roku. Przestrzeganie tych zasad pozwoli zapewnić cerze najlepsze warunki do działania retinolu w głębokich warstwach cery.

Poznaj L'oreal Paris Revitalift Laser Pure Retinol

Jednym z najchętniej produktów z retinolem, które ma niskie stężenie tej substancji, czyli idealnie nadaje się na wstępną retinizację jest serum od marki Loreal – Laser Pure Retinol. Loreal to marka, która cieszy się powodzeniem w zakresie produktów przeciwzmarszczkowych. Serum na noc to kosmetyk zawierający w składzie 0,2% czystego retinolu, a także głęboko nawilżający kwas hialuronowy i inne substancje odżywcze dostarczające cerze wszystkiego, czego potrzebuje do intensywnej regeneracji i walki z oznakami starzenia. To odpowiedni produkt także do walki z głębokimi zmarszczkami.

Aby dostrzec efekty, należy zadbać o regularną i właściwą aplikację serum. Jak stosować kosmetyk? Revitalift Laser Loreal serum na noc należy nakładać wieczorem na czystą i suchą skórę. Wystarczy wmasować w cerę 3-4 krople, a po około 30 minutach nałożyć krem nawilżający. Ważne jest, aby następnego dnia zaaplikować krem z filtrem najlepiej SPF 50. Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto stosować kurację przez cztery miesiące. Wówczas można wykorzystać pełny potencjał retinolu. Opinie w tej kwestii mówią same za siebie:

"Przy regularnym stosowaniu zauważyłam, że skóra stała się lepiej napięta, a dzięki temu zmarszczki są mniej widoczne. Skóra jest też zdecydowanie ujędrniona i przyjemnie miękka. Po kilku tygodniach stosowania cera nabiera blasku i wygląda na lepiej nawilżoną."

Sprawdź całą recenzję Loreal Revitalift Laser >>. Retinol od Loreal to propozycja sprawdzona przez wiele kobiet w różnym wieku i o znacznym stopniu zaawansowania problemów skóry.

Z czym łączyć, a czego unikać w połączeniu z retinolem?

Podczas stosowania retinolu, należy zachować szczególną ostrożność w kwestii pozostałych kosmetyków używanych na co dzień. Niektóre związki redukują skuteczność retinolu, a inne w połączeniu z pochodną witaminy A mogą wywołać przesuszenie cery i podrażnienia

W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów kosmetycznych, wraz z którymi nie powinien być stosowany retinol. Z czym nie łączyć pochodnej witaminy A? Loreal Revitalift Laser retinol, jak i inne produkty z tym związkiem nie powinny być aplikowane wraz z produktami zawierającymi takie substancje jak:

  • kwasy AHA i BHA – w szczególności podczas kuracji retinolem wykluczyć należy kwas salicylowy, glikolowy, pirogronowy i migdałowy,

  • maści farmakologiczne,

  • retinoidy doustne,

  • witamina C – kwaśne pH obniża działanie retinolu, dlatego lepiej zastosować witaminę C rano, a retinol na wieczór.

Często w kremach występuje połączenie retinolu i niacynamidu. Jest ono korzystne, ale warto wprowadzić tego typu połączenie po zaadaptowaniu się skóry do kuracji retinolem. Zastosowanie tego połączenia na początku może wywołać podrażnienia i nadmierne przesuszenie cery.

Pochodne retinolu

Retinol występuje pod różnymi postaciami. Wśród pochodnych można wyróżnić m.in.:

  • retinal – działa antybakteryjnie, polecany nie tylko do redukcji zmarszczek, ale też likwidacji niedoskonałości,

  • kwas retinowy – redukuje blizny, hamuje rogowacenie naskórka i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Ma też wpływ na pracę gruczołów łojowych,

  • palmitynian retinylu – to witamina A, która m.in. regeneruje naskórek, likwiduje przebarwienia i poprawia koloryt skóry,

  • octan retinylu – wpływa na zwiększenie elastyczności skóry i spowalnia degradację kolagenu.

Podsumowanie

Retinol to jeden z najcenniejszych składników aktywnych występujących w produktach kosmetycznych. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał retinolu, należy przestrzegać kilku zasad pielęgnacyjnych oraz zastosować kosmetyki o potwierdzonym składzie. Zadbaj o skórę i przywróć jej promienny oraz młodzieńczy wygląd z retinolem.

Źródła:

  1. R. E. Kligman, A. M. Kligman, "Improvement of naturally aged skin with vitamin A (retinol)", w: Archives of Dermatology, 1986.

  2. J. J. Voorhees, M. J. Fisher, S. R. Rittie, "Topical tretinoin for photoaged skin", w: Journal of the American Academy of Dermatology, 1990.

  3. S. Kang, J. J. Voorhees, "Molecular basis of retinol anti-aging properties in naturally aged human skin in vivo", w: International Journal of Cosmetic Science, 2001.

  4. S. M. Kang, J. Leyden, A. M. Lowe, "Use of topical retinoids in the elderly", w: Clinics in Dermatology, 2001.

  5. J. Leyden, S. Stein-Gold, A. Weiss "Tretinoin: A review of its anti-inflammatory properties in the treatment of acne", w: Journal of Drugs in Dermatology, 2011.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane produkty

pixel