Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Różeniec górski - sposobem na stres ?

06.02.2016
Leczenie naturalne

Roślina od stuleci wykorzystywana przez mieszkańców regionów podbiegunowych ? różeniec górski ? coraz częściej gości w polskich ogrodach. Dlaczego tak się dzieje? Ta bylina nie tylko ozdabia ogród, ale i pomaga w wielu dolegliwościach. Różeniec świetnie sprawdza się jako antyoksydant, adaptogen, kardioprotektant, a także może być wykorzystywany w celu podnoszenia wytrzymałości organizmu na wysiłek fizyczny.

Złota bylina, czyli co nieco o różeńcu górskim

Różeniec górski (Rhodiola rosea L.) to roślina wieloletnia. Naturalnym środowiskiem różeńca są obszary podbiegunowe Europy, Azji i Ameryki oraz góry, dlatego często nazywany jest arktycznym korzeniem lub korzeniem z Syberii. Coraz częściej występuje on w przydomowych ogródkach. Różeniec należy do rozległej rodziny gruboszowatych, choć to właśnie Rhadiola rosea L. posiada najbogatszy skład i jest najbardziej przydatny do celów farmaceutycznych. Różeniec górski dzięki swoim niesamowitym właściwościom jest nazywany także złotym korzeniem, koroną królewską, a ze względu na wygląd ? korzeniem róży.

Różeniec górski: pogromca stresu

Stres jest nieodzownym elementem życia. Krótkotrwały stres mobilizuje organizm, natomiast permanentny ? prowadzi do osłabienia kondycji. Dzieje się tak dlatego, że stres stanowi czynnik pobudzający aktywność układu współczulnego, który zwykle jest hamowany przez układ przywspółczulny. Oba układy składają się na układ autonomiczny, który przeważnie jest w stanie równowagi. Układ sympatyczny (współczulny) powoduje wyrzut hormonów przygotowujących organizm do walki lub ucieczki. Nieustanna ekspozycja na silny stres powoduje stałe zaburzenie homeostazy hormonalnej. Długotrwałe narażenie organizmu na działanie adrenaliny i kortyzolu prowadzi do przemęczenia i osłabienia organizmu. Różeniec wykazuje właściwości adapotogenne, czyli podnoszące odporność organizmu na stres. Mechanizm działania różeńca polega na przywracaniu równowagi pomiędzy aktywnością układu współczulnego i przywspółczulnego. Substancje występujące w różeńcu ? rozawina, rozaryna, rozyna i salidrozyd ? zmniejszają stężenie koryzolu. W ten sposób różeniec chroni organizm przed rozwojem wielu chorób.

Pożegnaj zły nastrój

Stres czy niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Różeniec pomaga przywrócić dobry nastrój, ponieważ oddziałuje na naturalne opioidy ? m.in. beta-endorfiny. Dodatkowo badania kliniczne potwierdzają, że Rhadiola rosea L. śmiało może konkurować z klasycznymi antydepresantami, gdyż wysokiej skuteczności różeńca nie towarzyszą typowe dla leków syntetycznych działania niepożądane.

Misja: pamięć

Złoty korzeń skutecznie likwiduje zmęczenie, dzięki czemu poprawia pracę układu nerwowego oraz chroni komórki nerwowe przed wolnymi rodnikami. Badania wskazują, że stosowanie różeńca wzmacnia funkcje psychologiczne, takie jak: kojarzenie, pamięć krótkotrwała, percepcja audiowizualna, proces uczenia się. Podniesienie jakości funkcji psychologicznych jest prawdopodobnie związane z podniesieniem poziomu serotoniny oraz zwiększonym uwalnianiem NE, 5-HT i DA. Dodatkowo różeniec przeciwdziała hamowaniu aktywności acetylocholiny, która także wpływa korzystnie na pamięć.

Krok ku zdrowemu sercu

Stres jest jednym z czynników zwiększających ryzyko chorób serca. Różeniec chroni serce na trzy sposoby: zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, obniża stężenie katecholamin (NE i DA) i cAMP oraz pobudza receptory u-opioidowe, których aktywność chroni prawdopodobnie przed arytmią. Dzięki oddziaływaniu na układ autonomiczny różeniec uspokaja pracę serca.

W trosce o kondycję

Różaniec przyczynia się do wzmocnienia wytrzymałości fizycznej, w wyniku czego można wydłużyć czas treningu i podnieść jego intensywność. W trakcie ćwiczeń Rhadiola rosea L. zapobiega nadmiernemu eksploatowaniu mięśni, co potwierdzają wyniki badań. Naukowcy udowodnili bowiem, że nawet u osób nieuprawiających sportu stężenie białka C-reaktywnego (wskaźnik stanu zapalnego) oraz kinazy kreatyniny (wskaźnik uszkodzenia mięśni) były stosunkowo niskie po zakończeniu treningu. Jednak to nie wszystko ? wyciąg z korzenia arktycznego prawdopodobnie pobudza syntezę ważnego źródła energii ? adenozynotrójfosforanu (ATP) oraz wspomaga regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

Nie tylko w ogrodzie: różeniec z apteki

Różeniec dostępny jest w aptekach internetowych w postaci wygodnych kapsułek i tabletek. Suplementy diety takie jak SOLGAR Rhodiola Różeniec górski, RHODIOLA czy Arktyczny Korzeń zostały stworzone z myślą o osobach narażonych na stres oraz odczuwających zmęczenie i znużenie, są także polecane w stanach wysiłku fizycznego i intelektualnego.

Energetyzujące działanie różeńca pozwala cieszyć się życiem na każdym kroku. Działa on wielokierunkowo, co powoduje, że coraz częściej jest stosowany w profilaktyce i wspomagająco w terapii różnych chorób. Sięganie po naturalne suplementy diety nie obciąża dodatkowo organizmu, dlatego to świetna alternatywa dla klasycznych leków.

Autor: Ewa Krulicka i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2016

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Arktyczny Korzeń x 60 tabletek

Arktyczny Korzeń x 60 tabletek

31,76 zł
RHODIOLA + B x 60 tabletek

RHODIOLA + B x 60 tabletek

28,29 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel