Rozpoczynamy sezon grillowy - topowe produkty na wątrobę!
28.04.2019Wielkimi krokami zbliża się majówka? W Polsce oznacza to jedno – rozpoczęcie sezonu grillowego! Przez najbliższe miesiące w menu będą królować kiełbasy, szaszłyki i karkówka, oczywiście podlewane ogromnymi ilościami piwa. Niestety te smakowitości to dla wątroby poważne obciążenie, dlatego jako wsparcie dla jej pracy i w trosce o własny komfort dobrze jest zaopatrzyć się w preparaty z sylimaryną, cynaryną i fosfolipidami sojowymi.
Jak tłuste jedzenie wpływa na wątrobę?
Wątroba to najbardziej zapracowany organ, pełni mnóstwo różnych funkcji, wśród których należy wymienić przede wszystkim usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, toksyn i metali ciężkich z organizmu, a także metabolizowanie tłuszczów. Już w normalnych warunkach wątroba nie ma lekko, a w ekstremalnej sytuacji, gdy spadają na nią dodatkowe obowiązki w postaci „przerobienia” ogromnej ilości ciężkostrawnych potraw i sporej porcji alkoholu, wątroba może „zastrajkować”. Oznacza to, że zostają zaburzone jej prawidłowe funkcje i czynności, co jest mocno odczuwalne dla całego organizmu. Regularne i długotrwałe obciążanie wątroby może doprowadzić do jej stłuszczenia, a w konsekwencji do znacznie poważniejszych schorzeń. Taki scenariusz obarczony jest dużym ryzykiem, gdyż alkohol i zła dieta to nie jedyne czynniki, które mają zły wpływ na kondycję wątroby.
Grilluj z głową!
Grillowanie to ulubiona rozrywka Polaków, niektórzy nawet pieszczotliwie nazywają je polskim sportem narodowym! Taka nasza słowiańska natura, że lubimy zjeść i wypić, najlepiej tłusto i z dużą ilością procentów. Nie jest więc dobrą wiadomością to, że nawet okazjonalne grillowanie jest dla wątroby dużym obciążeniem, o cotygodniowej mięsno-piwnej uczcie nie wspominając! Dla własnego zdrowia należy wprowadzić do grillowego menu więcej potraw przyjaznych wątrobie i całemu układowi trawiennemu. Oprócz (a najlepiej zamiast) karkówki i kiełbasy na ruszcie można przygotować ryby i drób. Warto także przyprawiać mięso czosnkiem, który obniża cholesterol, kurkumą, która wspiera proces wytwarzania żółci oraz regenerację wątroby, a także kolendrą, która chroni ten narząd. Na stole powinny pojawić się świeże warzywa i owoce (można je również grillować!), natomiast obok alkoholu można serwować odświeżające napoje z imbirem i miętą, które także dobrze wpływają na trawienie i układ pokarmowy.
Wsparcie dla wątroby z apteki!
Miłośnicy grilla koniecznie muszą zadbać o odpowiednie wsparcie dla wątroby. Na szczęście apteki oferują bardzo duży wybór leków i suplementów diety bazujących na naturalnych substancjach, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby oraz działają ochronnie na jej komórki.
Leki z sylimaryną
Najczęściej w kontekście wsparcia dla pracy wątroby wspomina się o sylimarynie – substancji czynnej pozyskiwanej z ostropestu plamistego. Tak naprawdę sylimaryna to kompleks flawonolignanów, głównie sylibiny. Sylimarna działa przeciwzapalnie, detoksykująco, żółciotwórczo i żółciopędnie, a także antyoksydacyjnie. Składnik ten przyczynia się do stabilizowania błon komórkowych hepatocytów (komórek wątroby), przez co wykazuje silne właściwości ochronne przed toksynami, udowodniono, że sylimaryna chroni wątrobę przed działaniem niektórych trucizn, w tym mykotoksyn z muchomora sromotnikowego. Ponadto przyspiesza procesy regeneracji wątroby oraz przeciwdziała jej marskości. Stosowanie ostropestu przynosi również inne korzyści – pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ogranicza wytrącanie się blaszek miażdżycowych i złogów żółciowych. Sylimaryna wskazana jest nie tylko do stosowania profilaktycznego, ale także w leczeniu chorób wątroby o charakterze ostrym lub przewlekłym. Wyciągi z ostropestu standaryzowane na zawartość sylimaryny znaleźć można w produktach leczniczych – Sylimarol 35mg i Sylimarol 70mg.
Leki z fosfolipidami sojowymi
Wysoką skuteczność względem poprawy oraz utrzymania czynności wątroby wykazują fosfolipidy z nasion sojowych – źródło fosfatydylocholiny. Sojowe fosfolipidy zmniejszają subiektywne dolegliwości wątrobowe, łagodzą objawy uszkodzenia lub stanu zapalnego tego narządu. Dodatkowo wpływają na przyspieszenie regeneracji wątroby, hamują proces jej stłuszczania i, podobnie jak sylimaryna, stabilizują błony komórkowe hepatocytów. Produktami leczniczymi zawierającymi fosfolipidy sojowe są między innymi – Essentiale Forte 300mg, Essentiale Max 600 mg, Esseliv Forte 300mg, Esseliv Max 450mg, a także suplementy diety – Essetil Forte, Esseliv (wzbogacony o wyciąg z ostryżu długiego) i Essetil Complex (wzbogacony o wyciąg z liści karczocha i korzenia rzodkwi).
Leki z cynaryną
Nieco bardziej rozbudowanym składem może pochwalić się suplement diety Essevit Complex. Jest to kompozycja lecytyny rzepakowej, wyciągu z karczocha, choliny, L-asparaginianu L-ornityny oraz witamin z grupy B – B1, B2 i B6. Substancja czynna pozyskiwana z karczocha – cynaryna – sprzyja utrzymaniu prawidłowej pracy wątroby, wspomaga także właściwy przebieg procesów trawiennych oraz utrzymanie optymalnego stężenia cholesterolu we krwi. Jednak produktem z wyciągiem karczocha, który w okresie świątecznym oraz w sezonie grillowym cieszy się największym powodzeniem, jest Raphacholin C. Tradycyjnie stosuje się go przy dolegliwościach trawiennych wynikających z dysfunkcji wątroby, przy niestrawności i w zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego. Zawarte w leku składniki aktywne – wyciąg suchy z korzenia rzodkwi czarnej z węglem leczniczym, wyciąg z ziela karczocha, kwas dehydrocholowy, olejek miętowy – pobudzają wydzielanie żółci, bezpośrednio wpływając na wątrobę, działając także ochronnie na jej miąższ.
Częstotliwość grillowego ucztowania w okresie letnim jest znaczna, dlatego między kolejnymi biesiadami dobrze dać wątrobie odrobinę wytchnienia i dopieścić ją lekkostrawną dietą. Wątroba jest organem, który posiada unikalną zdolność do regenerowania uszkodzonych komórek, jednak trzeba jej w tym pomóc! Ostropest plamisty, fosfolipidy sojowe, wyciąg z liści karczocha to składniki, które wspomagają pracę i czynność wątroby oraz wspierają jej funkcję detoksykacyjną!
Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl