Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Rzucanie palenia - poznaj 3 skuteczne sposoby

10.12.2020
Porady farmaceuty
Rzucanie palenia - poznaj 3 skuteczne sposoby

Kto nigdy nie palił, nie zrozumie, jak trudno jest zerwać z nałogiem nikotynowym! To bardzo silny rodzaj uzależnienia psychicznego, którego raczej nie da się pozbyć przy pierwszej próbie, korzystając wyłącznie z zasobów silnej woli! Większość palaczy podejmuje przynajmniej kilka lub kilkanaście takich prób! Dlaczego jest to tak ciężkie? Czy można skutecznie uwolnić się od obecności dymu tytoniowego w swoim życiu? Oto 3 skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

Dlaczego chcę rzucić palenie?

To chyba najtrudniejsze pytanie w życiu palacza, który chce zerwać z nałogiem. Silna motywacja to prawdziwy klucz do sukcesu. I choć oczywiście względy zdrowotne wydają się najważniejsze, to nie dla każdego jest to równie mocny impuls. Wiele prób rzucenia palenia jest z góry spisanych na porażkę właśnie dlatego, że motywacja nie była szczera! Znalezienie dobrego powodu, dla którego warto rzucić papierosy, gwarantuje wytrwanie w postanowieniu i jest niejako równoznaczne z określeniem swojej gotowości do rozpoczęcia procesu uwalniania się od nikotyny. Dobrze wyznaczyć sobie dzień, który będzie pierwszym krokiem do nowego beznikotynowego życia, a zanim on nastąpi odpowiednio się do niego przygotować i poinformować najbliższych o swojej decyzji, prosząc ich o wsparcie i zrozumienie w chwilach kryzysu.

Jak przestać palić?

Dobrze byłoby wiedzieć, co pomaga rzucić palenie, niestety nie ma jednej dobrej i uniwersalnej rady! Naukowcy i lekarze wielu specjalizacji starają się wypracować skuteczne metody zrywania z nikotynowym nałogiem, które równocześnie neutralizują skutki uboczne rzucania palenia. Prawda jest jednak taka, że każdy inaczej przechodzi przez nikotynowy odwyk. Jest to związane z tym, że uzależnienie od papierosów ma przede wszystkim wymiar psychiczny, przez co ma mocno zindywidualizowany charakter. Nikotyna jako silna neurotoksyna stymuluje aktywność hormonów szczęścia i działa pobudzająco! Jest narkotykiem (uznana za narkotyk przez WHO), który sprawia, że człowiekowi jest dobrze. Jednak działanie to bardzo szybko mija, zamiast przyjemności pojawia się stres i przymus przyjęcia kolejnej dawki! Uzależnienie od nikotyny inaczej niż w przypadku tzw. twardych narkotyków występuje niemal wyłącznie na poziomie psychicznym i tylko w niewielkim stopniu ma aspekt biologiczny. Mimo to wielu palaczy najbardziej boi się tzw. głodu nikotynowego, a jak pokazują badania jego objawy ani nie trwają zbyt długo (około 2 tygodnie), ani nie są tak dotkliwe jak np. przy detoksie alkoholowym! Bolesne jest więc zrywanie nie z nikotyną per se, a z przyzwyczajeniami i uczuciami, z jakim jest ona utożsamiana przez palącego. Właśnie przez pozytywne rytuały związane z paleniem rzucanie nałogu nikotynowego jest tak trudne i wymaga działania na kilku frontach. Zwykle motywacja i silna wola nie są wystarczające, dlatego trzeba korzystać z każdej dostępnej pomocy.

Nikotynowa terapia zastępcza

Głównym zadaniem farmakoterapii w walce z uzależnieniem od nikotyny jest zmniejszanie objawów odstawiennych (np. rozdrażnienie, niepokój, bezsenność, bóle głowy, zaburzona koncentracja) oraz redukowanie chęci zapalenia papierosa. Trzeba jednak pamiętać, że żaden lek nie sprawi, że „jak ręką odjął” znika przymus sięgnięcia po papierosa, a uzależnienie nikotynowe odchodzi w niepamięć. Nie, to tak nie działa! Środki farmakologiczne stanowią bardzo ważny element walki z nikotynizmem, jednak pomagają tylko w przypadku biologicznego uzależnienia od nikotyny! Wśród środków farmakologicznych popularnością cieszy się tzw. nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na dostarczaniu do organizmu czystej nikotyny w postaci gum, plastrów, pastylek do ssania lub sprayów. Szeroki wybór tego typu preparatów o różnej zawartości nikotyny ma w swojej ofercie m.in. marka Nicorette. Wraz z początkiem takiej kuracji całkowicie rezygnuje się z palenia papierosów, a dawkę nikotyny stopniowo obniża się aż do momentu całkowitego odzwyczajenia się organizmu.

Farmakologiczne środki z cytyzyną

Zmniejszyć objawy głodu nikotynowego oraz ograniczyć chęć zapalenia kolejnego papierosa można również bez użycia nikotyny! Potrzebne są do tego leki na rzucenie palenia, takie jak np. Desmoxan, Recigar czy Tabex. Cytyzyna jest alkaloidem, który wykazuje właściwości podobne do nikotyny. Mówiąc inaczej, działa skutecznie w leczeniu biologicznego uzależnienia od tytoniu, ponieważ oszukuje organizm, udając, że jest nikotyną. Powodzenie kuracji uzależnione jest od ścisłego postępowania według schematu dawkowania podanego na ulotce i całkowitej rezygnacji z papierosów w 5 dni po rozpoczęciu leczenia! Cytyzyna daje bardzo dobre rezultaty w zrywaniu z nałogiem nikotynowym (pełna kuracja trwa 25 dni) i polecana jest zarówno przez lekarzy, jak i byłych palaczy.

Terapia poznawczo-behawioralna pomocna w rzuceniu palenia

Gdy środki farmakologiczne stopniowo zwalczają chęć palenia i ograniczają objawy abstynencji, jednocześnie trzeba zająć się uzależnieniem psychicznym. Psychoterapia jest niesamowitym wsparciem zarówno na etapie podejmowania decyzji o rzuceniu palenia, jak i w trakcie walki z uzależnieniem. Spotkania z terapeutą pozwalają zrozumieć mechanizm nałogu nikotynowego oraz obalić mit, że palenie uspokaja i służy rozładowaniu emocji. Trudność w pokonaniu nałogu tytoniowego polega na tym, że mimo pełnej świadomości szkodliwości papierosów, uzależniony żywi silne i bardzo przyjemne uczucia do wszystkiego, co związane jest z rytuałem palenia. Dopiero zmiana takiego myślenia, uświadomienie sobie sedna własnego uzależnienia, a następnie zrozumienie, że codzienne funkcjonowanie bez papierosów jest możliwe (i wcale nie jest ubogą wersją dawnego życia!) stanowi ważny krok na drodze do wyzdrowienia. Następnym etapem rzucania palenia jest wypracowanie nowych schematów radzenia sobie w stresujących sytuacjach, które do tej pory „rozładowywane” były papierosem.

Co jeszcze na rzucanie palenia? Może metody niekonwencjonalne?

Jako kolejny sposób skutecznej walki z nikotynizmem warto wprowadzić jedną z metod niekonwencjonalnych, której celem jest nauka osiągania dobrego samopoczucia bez przymusu zapalenia papierosa. Zwolennicy alternatywnej medycyny rekomendują akupunkturę, czyli wbijanie cienkich igieł w ściśle określonych punktach na ciele. U osób, które chcą rzucić palenie, dzięki kilku sesjom akupunktury można przywrócić zaburzoną w wyniku odstawienia nikotyny równowagę, a także zneutralizować negatywną energię, która powodowała do tej pory chęć zapalenia papierosa. Jeśli myśl o wbijaniu igieł w ciało budzi dyskomfort, można wypróbować hipnozę lub biorezonans albo skorzystać z pomocy specjalistów praktykujących metodę Carra.

Chcesz rzucić palenie? Zrób to! Nieważne, jaki sposób wybierzesz, spróbuj, a jeśli się nie uda, spróbuj ponownie! Walka z uzależnieniem od nikotyny jest walką nierówną i często skazaną na porażkę. Jednak nieudane próby nie powinny studzić entuzjazmu, to tylko małe przeszkody, które po prostu trzeba pokonać, aby osiągnąć zamierzony cel. To, co daje rzucenie palenia, to przede wszystkim zdrowszy organizm, piękniejsza skóra, więcej przyjemności z jedzenia, a także sporo zaoszczędzonych pieniędzy! Warto o to zawalczyć!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
TABEX 1,5mg x 100 tabletek

TABEX 1,5mg x 100 tabletek

59,90 zł
DESMOXAN 1,5mg x 100 tabletek

DESMOXAN 1,5mg x 100 tabletek

59,90 zł
Recigar x 100 tabletek

Recigar x 100 tabletek

64,90 zł
pixel