Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Sab Simplex - popularny lek na kolkę niemowlaka

16.01.2023
Porady farmaceuty

Kolka niemowlęca to jedna z częstszych dolegliwości dziecięcych, z którymi muszą się mierzyć rodzice. Wiąże się ona z dużym dyskomfortem, dlatego ważne jest, aby działać szybko i skutecznie. Wśród rodziców często polecanym środkiem na kolkę jest Sab Simplex. Problem w tym, że lek ten nie jest dostępny w Polsce! Jak działają krople Sab Simplex? Czy w naszym kraju można kupić preparat o podobnych właściwościach? 

sab simplex lek na kolkę

Jak objawia się kolka niemowlęca? 

Na samym początku należy wytłumaczyć, czym właściwie jest kolka niemowlęca. Jest to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego charakterystyczne dla okresu niemowlęcego, w szczególności dotyczy maluchów między 1. a 4. miesiącem życia. Nie poznano dokładnych przyczyn występowania kolki, jednak wskazuje się tu na takie czynniki jak niedojrzałość układu pokarmowego, zaburzenia flory bakteryjnej i niewłaściwa technika karmienia. Wśród jej objawów wymienia się przede wszystkim: widoczne wzdęcie brzuszka, naprężanie całego ciała i podkurczanie nóżek, rozdrażnienie, niepokój, płacz, którego nie da się uspokoić, ponadto ulewanie, wymioty, puszczanie gazów. Zwykle kolka niemowlęca ustępuje samoistnie, jednak przez kilkanaście minut lub kilka godzin, bo tyle mogą utrzymywać się objawy, dziecko bardzo cierpi! 

Sab Simplex działanie 

Sab Simplex to lek w postaci kropli doustnych, który przez wielu rodziców uznawany jest za najskuteczniejszy środek uśmierzający kolkę niemowlęcą. Niestety ten konkretny lek nie jest dostępny w naszym kraju! Warto jednak wiedzieć, że za jego działanie odpowiada bardzo popularna i bez problemu dostępna w polskich aptekach substancja czynna – symetykon (simetikon)! Jest to substancja czynna, która zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu występujących w jelitach, co powoduje ich pękanie oraz przyspiesza ich wydalanie, równocześnie zmniejszając ogólne napięcie jelit. Wskazaniem do stosowania symetykonu jest przede wszystkim łagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych przebiegających z nadmiernym wydzielaniem gazów (np. wzdęć). Dzięki właściwościom symetykonu Sab Simplex jest skuteczną bronią w walce z kolką niemowlęcą. Co bardzo istotne, symetykon jest substancją obojętną, czyli nie wchodzi w żadne interakcje z substancjami, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. Ponadto nie wchłania się z przewodu pokarmowego i zostaje wydalony w niezmienionej postaci. 

Zgodnie z informacjami na ulotce lek Sab Simplex można podawać niemowlętom już od 1. dnia życia. Producent deklaruje, że lek można stosować przez dłuższy czas, do tej pory nie były zgłaszane ciężkie objawy niepożądane – ani u dzieci, ani u dorosłych. Należy zwrócić uwagę, że lek choć bezpieczny i nieobarczony poważnymi działaniami ubocznymi, nie może być stosowany „na oko”, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta! 

Sab Simplex dawkowanie 

Lek Sab Simplex to preparat bez ograniczeń wiekowych. Jednorazowo zaleca się stosować 15 kropli, czyli 0,6ml płynu, przy każdym karmieniu. W przypadku niemowląt karmionych butelką zaleca się dodawać odpowiednią dawkę do każdej butelki z mlekiem. Maluszkom karmionym piersią należy podawać lek łyżeczką przed karmieniem. Małym dzieciom zaleca się podawać 15 kropli przed każdym posiłkiem lub do posiłku, a także 15 kropli przed snem. 

Odpowiedniki Sab Simplex w Polsce 

Choć w Polsce lek Sab Simplex nie został dopuszczony do obrotu, a więc nie jest dostępny w aptekach, to można kupić środki z tą samą substancją czynną i w dodatku bez recepty! Oczywiście nie są to odpowiedniki jeden do jednego. Różnicę stanowi dawka substancji czynnej i dobór substancji pomocniczych. W aptece rodzice mogą kupić różnego rodzaju preparaty na kolkę niemowlęcą, jeśli jednak chodzi o odpowiedniki Sab Simplex, to ze względu na substancję czynną do niemieckiego oryginału najbardziej zbliżony jest produkt leczniczy Espumisan 100mg oraz wyrób medyczny leczniczy Bobotic Forte

Jeśli chodzi o zawartość substancji czynnej, to prawdę mówiąc, polskie odpowiedniki mają wyższą zawartość symetykonu w jednym mililitrze. Sab Simplex zawiera 69,19mg/ml, natomiast Espumisan 100mg – 100mg/ml, a Bobotic Forte – aż 135mg/ml. Dlaczego więc to niemiecki lek uznawany jest za najskuteczniejszy? Czy ma to związek z zawartymi w nim substancjami pomocniczymi? Możliwe, choć bardziej prawdopodobne jest to, że za skutecznością leku stoi zalecane dawkowanie! Sab Simplex zgodnie z zaleceniami producenta można stosować w wyższej dawce jednorazowej i częściej niż polskie odpowiedniki, co za tym idzie, dawka dobowa zastosowanego symetykonu jest po prostu większa. Trzeba jeszcze dodać, że Sab Simplex można stosować od 1. dnia życia, natomiast Espumisan 100mg i Bobotic Forte dopiero od 1. miesiąca życia! Espumisan 100mg można stosować w dawce 5-10 kropli do każdego karmienia, a Bobotic Forte – 3 krople do każdego karmienia, przy czym „tylko” do 18 kropli na dobę. 

Gdzie kupić Sab Simplex? 

Lek Sab Simplex nie został dopuszczony do obrotu w Polsce, zatem nie można go kupić legalnie w żadnej aptece na terenie naszego kraju. Można go kupić w Niemczech bez recepty. Oczywiście w dobie zakupów przez internet nietrudno jest znaleźć oferty sprzedaży tego leku online. Problem jednak polega na tym, że kupując lek od niesprawdzonego pośrednika, nie ma pewności, że jest to produkt pełnowartościowy, odpowiednio przechowywany i transportowany. Rozwiązaniem może być zakup w jednej z niemieckich aptek internetowych. 

Czy jednak faktycznie Sab Simplex jest wart tyle zachodu? Czytając wypowiedzi rodziców na forach internetowych, można odnieść wrażenie, że jest to jedyny słuszny środek na kolkę. Prawda jest jednak taka, że ta sama substancja czynna dostępna jest w lekach i wyrobach medycznych, które można całkowicie legalnie i bez problemów kupić w każdej aptece w Polsce – internetowej i stacjonarnej. Podstawową różnicą, która ma wpływ na skuteczność tych preparatów, jest dawkowanie. Preparaty dostępne w Polsce można stosować w mniejszych dawkach jednorazowych i dobowych! Zatem warto po prostu zastanowić się nad tymi różnicami i dawkowaniem, przelicznik jest bardzo prosty.

Inne sposoby na kolkę niemowlęcą 

Nie zawsze kolka niemowlęca jest związana z nagromadzeniem się gazów, co za tym idzie, symetykon nie w każdym przypadku będzie skuteczny. Jakie są inne sposoby łagodzenia objawów kolki niemowlęcej? Nieznana etiologia dolegliwości nakazuje patrzeć na problem bardziej holistycznie. Warto zacząć od najprostszego, a zarazem najtrudniejszego, czyli od zachowania spokoju, gdyż zdenerwowanie rodziców, a zwłaszcza mamy, negatywnie wpływa na dziecko. Ponadto należy ograniczyć ilość bodźców, niezwykle pomocna może być bliskość – noszenie dziecka, przytulanie, kołysanie. Niewłaściwa technika karmienia jest jednym z potencjalnych czynników powodujących kolkę, należy więc skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą. Obowiązkowo trzeba także pilnować, aby dziecku po każdym karmieniu się odbiło. 

Warto również wypróbować masaż brzuszka oraz ciepłe kompresy. Często zalecana jest także suplementacja probiotykami (w aptekach dostępne są preparaty zawierające szczepy bakteryjne o działaniu pomocnym w łagodzeniu objawów kolki). Jednakże zawsze przed zastosowaniem jakichkolwiek leków i suplementów diety u niemowlaków trzeba się skonsultować z lekarzem! 

Kolka niemowlęca bywa bardzo uciążliwa, dla dziecka jest przyczyną dyskomfortu i rozdrażnienia, a dla rodziców źródłem stresu. Nieprzespane noce i wielogodzinny płacz niemowlaka sprawiają, że rodzice w panice szukają skutecznych sposób na łagodzenie objawów kolki, są więc podatni na hasła typu „legendarny lek na kolkę” i na internetowe porady wskazujące, że tylko Sab Simplex pomoże ich dziecku. Zamiast jednak kombinować, jak sprowadzić ten „cudowny lek” do Polski, lepiej skonsultować się z lekarzem i po prostu kupić jeden z preparatów z symetykonem, które dostępne są w polskich aptekach. Jednocześnie należy wypróbować niefarmakologiczne metody na kolkę – zaleca się masować dziecku brzuszek i zwracać uwagę na odpowiednią technikę karmienia.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane produkty

pixel