Sen bez chrapania – to możliwe! Poznaj nowoczesne metody leczenia chrapania do stosowania w domu
21.03.2023Chrapanie nie musi być wyrokiem – ani dla chrapiącego, ani dla jego bliskich! Współczesna medycyna dysponuje bezpiecznymi i skutecznymi metodami diagnostyki i leczenia uciążliwych nocnych odgłosów. Sprawdź, jak przestać chrapać i znów cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Co powoduje chrapanie i jakie są objawy?
Chrapanie od czasu do czasu zdarza się każdemu. Infekcja powodująca zawężenie dróg oddechowych, zbyt duża ilość alkoholu, bardzo silne zmęczenie – wszystko to może przyczynić się do epizodów chrapania. Jednak gdy uciążliwe odgłosy wywołują u naszych bliskich bezsenność każdej nocy, zaczynamy się zastanawiać, jak przestać chrapać – szybko, skutecznie i na zawsze.
Wibrujący dźwięk, którego natężenie sięga nawet 90 decybeli (tyle, co standardowa kosiarka do trawy), to efekt stykania się tkanek gardła. Gdy śpimy, mięśnie naszego ciała wiotczeją. To samo dzieje się ze ścianami dróg oddechowych. Chrapanie pojawia się, gdy tylna część gardzieli opada ku dołowi. Drogi oddechowe pozostają drożne, jednak przepływ powietrza wprawia tkanki w wibracje. Stąd uciążliwe, nocne chrapanie.
Jakie są konsekwencje nieleczonego chrapania dla zdrowia?
Wbrew pozorom hałas nie jest jedynym objawem chrapania. Pozostałe są jednak niespecyficzne, dlatego rzadko wiążemy je z utrudnionym oddychaniem w nocy. Zmęczenie, rozdrażnienie, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, a nawet problemy emocjonalne i obniżenie nastroju – to wynik zaburzonego przepływu powietrza w naszym organizmie. Niedotleniony, nie pracuje tak, jak powinien, powodując szereg długofalowych konsekwencji zdrowotnych.
Nieleczone chrapanie często doprowadza do rozwoju bezdechu sennego – groźnej choroby, która niesie ze sobą negatywne skutki dla układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a także zaburza metabolizm. Bezdech senny występuje, gdy światło dróg oddechowych podczas snu ulega całkowitemu zamknięciu. Pojawiają się wtedy przerwy w oddychaniu, a co za tym idzie przerwy w dostawie tlenu do mózgu i całego organizmu.
Jakie produkty i ćwiczenia pomagają w leczeniu chrapania?
Podstawą leczenia chrapania jest odpowiednia diagnostyka. Lekarzem zajmującym się tego typu dolegliwościami jest laryngolog. Jednak już przed konsultacją ze specjalistą można wiele zdziałać w kierunku samodzielnego określenia skali problemu i jego przyczyny.
Jednym z najnowocześniejszych sposobów na domową diagnostykę chrapania i bezdechu sennego jest oferowany przez klinikę Mille Medica pakiet DobraNoc. W ramach tego pakietu wypożyczamy profesjonalny sprzęt do samodzielnego badania jakości snu. Urządzenie dokonuje automatycznego pomiaru ważnych parametrów życiowych, dodatkowo rejestrując wszelkie przerwy w oddychaniu. Cała analiza wykonywana jest w warunkach domowych, co zdecydowanie ułatwia badanie i uwiarygodnia jego wynik.
Dzięki pakietowi DobraNoc pierwsza wizyta u laryngologa przyniesie zdecydowanie więcej korzyści – specjalista otrzyma bowiem dane, na podstawie których zaleci właściwą terapię lub dalszą diagnostykę.
W leczeniu chrapania pomocne mogą się okazać proste ćwiczenia. Ich celem jest poprawa elastyczności tkanek i wzmocnienie mięśni języka, szczęki i policzków. Jednym w nich jest jak najdalsze wysuwanie języka, próba dotykania nim po kolei – czubka nosa, prawego i lewego policzka, oraz wytrzymywanie w tej pozycji 10 sekund. Z kolei szczękę wzmocni szerokie otwieranie ust i powtarzanie dźwięku „Aaa” przez 20 sekund. Inne ćwiczenie to dociskanie języka do górnego podniebienia przy oddychaniu wyłącznie przez nos.
Jak dieta i styl życia wpływają na chrapanie?
Przyczyny chrapania bywają prozaiczne. Bardzo często jest to nasz styl życia oraz to, w jaki sposób się odżywiamy. Niezdrowe jedzenie, używki, ale przede wszystkim nadwaga i otyłość to jedne z najczęstszych przyczyn uciążliwych nocnych odgłosów.
Nawet najlepsze ćwiczenia oddechowe nie pomogą, jeśli nasz styl życia pozostawia wiele do życzenia. Podstawą leczenia chrapania jest – obok diety – aktywność fizyczna. Najlepiej ta uprawiana na świeżym powietrzu, ponieważ wspomaga dotlenienie organizmu. Papierosy i zbyt duża ilość alkoholu to pierwsza rzecz, jakiej powinniśmy się pozbyć, jeśli chcemy też pozbyć się chrapania.
Wbrew pozorom nie pomagają też leki, szczególnie te nasenne i uspokajające. Choć rzeczywiście mogą one ułatwić zaśnięcie, na dłuższą metę przyczyniają się do pogorszenia jakości snu. Zamiast ich nadużywać, skupmy się na wprowadzeniu regularności w harmonogramie dnia i wdrożeniu zasad tzw. higieny snu.
Metody leczenia chrapania – bezpieczne i odpowiednie dla każdej osoby
W zależności od skali problemu laryngolog może zalecić różne metody domowe leczenia chrapania. Jeśli problem jest zaawansowany, a chrapaniu zaczął towarzyszyć groźny bezdech senny, pomocne okażą się aparaty CPAP. To urządzenia do użytku domowego, które za pomocą specjalnej maski wtłaczają w drogi oddechowe powietrze pod dodatnim ciśnieniem. W wyniku takiej terapii uciążliwe skutki zawężenia dróg oddechowych ustępują praktyczne od razu. To bezpieczna metoda znajdująca szerokie zastosowanie u pacjentów w każdym wieku.
W aptekach i drogeriach dostępne są też specjalne aerozole, krople do nosa i inne specyfiki, mające niwelować chrapanie. Większość laryngologów nie poleca jednak tego typu środków. Z pewnością nie usuwają one przyczyny problemu, a to stanowi podstawę leczenia.
Najwyższą skuteczność przynoszą zabiegi laryngologiczne, takie jak plastyka podniebienia, języczka i gardła. Obecnie w medycynie stosuje się nowoczesne technologie laserowe, które znacząco skracają czas rekonwalescencji i ograniczają do minimum dolegliwości pozabiegowe.
Jakie badania naukowe potwierdzają skuteczność leczenia chrapania?
Skuteczność laserowego leczenia chrapania była przedmiotem m.in. badania naukowego prowadzonego przez dr n. med. Henryka Frelicha wraz ze specjalistami laryngologami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przeprowadzono je w grupie pacjentów w wieku od 20 do 60 lat zmagających się z chrapaniem. Każdy z nich przeszedł trzy 20-minutowe zabiegi laserowe w odstępach dwutygodniowych.
„To pierwsze badania przeprowadzone z tak rygorystyczną kwalifikacją pacjentów oraz z wykorzystaniem badania monitorującego sen (poligrafii), które pozwala w sposób obiektywny ocenić natężenie i czas chrapania oraz wyklucza obecność istotnej ilości bezdechów sennych. Unikalności nadaje mu fakt, że pod uwagę braliśmy także subiektywną ocenę partnerów osób chrapiących” – pisze autor badania.
Trzy miesiące po leczeniu przeprowadzono ankietę oraz profesjonalne badania poligraficzne. Wykazały one, że u 50% pacjentów komfort snu i życia uległ znacznemu polepszeniu. Zadowolenie wyrazili też partnerzy badanych. U żadnej osoby nie nastąpiło pogorszenie. Przeciwnie – wielu z nich zgłaszało poprawę już po jednej sesji.*
Sen bez chrapania to zdrowe ciało i umysł!
Chrapanie to nie choroba. To poważna nieprawidłowość, która w perspektywie długofalowej może znacząco utrudnić życie i obniżyć jego jakość. Dlatego warto zadbać o zdrowy sen już dziś. Pozbycie się chrapania pośrednio przyczynia się też do poprawy samooceny pacjenta, a to podstawa dobrego i satysfakcjonującego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie!