Skuteczne metody na zmniejszenie opuchlizny nóg latem
04.09.2024Opuchlizna nóg latem to dość częsta przypadłość. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że w przypadku wysokich temperatur zaczynają działać mechanizmy obronne, które m.in. mają chronić przed odwodnieniem, to jednak skutkuje tym, że u wielu osób pojawia się opuchlizna stóp latem. W jaki sposób zmniejszyć dyskomfort wywołany obrzękiem kończyn dolnych? Oto nasze porady na puchnięcie nóg!
Spis treści:
- Przyczyny opuchlizny nóg latem
- Skuteczne metody na zmniejszenie opuchlizny nóg
- Dodatkowe środki na walkę z opuchlizną nóg latem
Przyczyny opuchlizny nóg latem
Specyficzne warunki pogodowe panujące latem sprawiają, że nogi nie zawsze wyglądają zdrowo i lekko. Może to dotyczyć każdego z nas, jednak istnieją pewne dodatkowe czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia opuchlizny kończyn dolnych. Wśród nich można wymienić np. stosowanie niektórych leków, choroby przewlekłe (m.in. serca, nerek, tarczycy, wątroby), niedostateczną ilość snu, a u kobiet również ciążę i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dlaczego opuchlizna nóg latem jest tak powszechna?
Wysokie temperatury
Ciało ludzkie nie jest stworzone do przebywania za długo w wysokich temperaturach. W pewnym momencie zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne, które mają m.in. zabezpieczać organizm przed odwodnieniem. Oznacza to, że w tkance podskórnej zaczyna się gromadzić woda, a to powoduje powstawanie obrzęków. Jak do tego dochodzi? Wysoka temperatura przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych i limfatycznych, to zaś skutkuje spowolnieniem krążenia oraz przesączaniem się wody do tkanek. Jest to zauważalne w postaci opuchlizny, głównie w obrębie kostek, a także dłoni i nadgarstków.
Brak aktywności fizycznej
Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej bardzo źle wpływa na krążenie. Aby pompa mięśniowa pracowała prawidłowo i mogła wspomagać zastawki żylne, potrzebny jest ruch. Kiedy chodzimy lub wykonujemy jakieś proste ćwiczenia, zastawki spełniają swoją funkcję, czyli kierują krew do góry i zapobiegają jej cofaniu się. Kiedy pozostajemy w bezruchu, praca zastawek jest upośledzona, przez co krew nie może odpływać w kierunku serca i gromadzi się w nogach.
Osoby, które wykonują pracę siedzącą lub stojącą, muszą wprowadzić kilka nawyków poprawiających odpływ krwi z nóg. Co godzinę trzeba zrobić przerwę, w tym czasie zaleca się wykonać kilka wymachów, przejść kilka kroków oraz naprzemiennie stawać na palcach i na piętach. Trzeba też znaleźć przynajmniej 150 minut w tygodniu na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Jako dobre sposoby na obrzęki nóg wymienia się np. jogging, szybki marsz, jazdę na rowerze lub pływanie.
Niewłaściwa dieta i nawyki żywieniowe
Łatwo zauważyć zależność między tym, co jemy, a tym jak się czujemy. Nieprawidłowa, źle zbilansowana i mało różnorodna dieta stanowi zaczątek wielu problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest opuchlizna stóp latem. Jakie błędy żywieniowe najgorzej wpływają na krążenie żylne? Zdecydowanie trzeba tu wymienić nadmiar soli w diecie, niedostateczne nawodnienie organizmu oraz spożywanie produktów o niskiej wartości odżywczej, co prowadzi do niedoborów mikro- i makroelementów, jak również stosowanie używek – picie alkoholu oraz palenie papierosów.
Skuteczne metody na zmniejszenie opuchlizny nóg
Opuchlizna nóg latem jest uciążliwa, powoduje dyskomfort i nie wygląda zbyt estetycznie. Na szczęście są różne metody na puchnięcie nóg, które warto wypróbować. Takie domowe sposoby na opuchnięte nogi są proste i skuteczne, choć zazwyczaj wymagają sumienności i konsekwencji w działaniu. Oto, co trzeba zrobić, aby zminimalizować negatywny wpływ temperatury na krążenie oraz poprawić kondycję kończyn dolnych:
Regularne nawadnianie organizmu
Warto zacząć od najprostszej rzeczy, czyli od zwiększenia spożycia płynów. Większość osób pije za mało wody, a ona jest kluczem do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest niezbędna do tego, aby organy i układy pracowały efektywnie. Gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości płynów, procesy zachodzące w organizmie zostają zaburzone. Dochodzi do zagęszczenia krwi, co obciąża serce i upośledza krążenie. Ponadto przy zmniejszonej podaży płynów organizm broni się przed odwodnieniem, zatrzymując wodę w tkance podskórnej.
Zwykle zaleca się wypijać minimum dwa litry płynów dziennie, jednak podczas upałów należy zwiększyć tę ilość. Ponadto trzeba przypomnieć, że pijąc napoje gazowane, kawę i alkohol, nie nawadniamy organizmu, mało tego przyspieszamy jego odwodnienie. Co warto więc pić? Przede wszystkim wodę niegazowaną, a także zieloną herbatę, podczas upałów zaleca się także sięgać po elektrolity.
Zmiany w diecie
Również modyfikacje w codziennej diecie to dobre sposoby na obrzęki nóg. Warto zacząć od zmniejszenia ilości soli – zaleca się wyeliminować z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną, dania gotowe, słone przekąski. Należy też ograniczyć solenie przygotowywanych potraw. Sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie oraz wpływa na zwiększenie ciśnienia krwi. Zaleca się ponadto ograniczyć spożycie cukru, ten bowiem także utrudnia wydalanie płynów.
W codziennej diecie nie może zabraknąć różnokolorowych warzyw i owoców, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych. Ważne są dobre źródła białka, np. chude mięso i rośliny strączkowe oraz zdrowe tłuszcze, np. oleje roślinne, orzechy i ryby. Istotne jest, aby dostarczać wraz z dietą odpowiednie składniki, m.in. kwasy Omega-3, potas, krzem i rutynę. Kwasy Omega-3 działają przeciwzapalnie i zapobiegają zakrzepom, ich źródłem są ryby morskie i oleje zimnotłoczone (np. olej lniany). Potas wspiera pracę mięśni oraz wspomaga gospodarkę wodną. Znajdziemy go np. w bananach i pomidorach. Krzem i rutyna pomagają wzmocnić naczynia krwionośne. Występują one w kaszy gryczanej, którą warto włączyć do codziennego menu.
Należy także zwrócić uwagę na to, aby w diecie znalazły się produkty o działaniu moczopędnym, które pomogą pozbyć się nagromadzonej w tkankach wody, co umożliwi zmniejszenie opuchlizny. Takim produktem jest natka pietruszki, ogórek, pomidory, seler, arbuz, czereśnie, truskawki, cytrusy, żurawina, imbir. Można je jeść na surowo bądź też przygotowywać z nich koktajle lub soki. Dodatkowo można pić herbatki moczopędne, np. z mniszka lekarskiego i pokrzywy, dzięki nim redukcja opuchlizny nóg będzie efektywniejsza.
Zimne okłady i kąpiele
Jeśli chodzi o domowe metody na opuchliznę, to najłatwiej pozbyć się obrzęków, stosując terapię zimnem. Okłady na opuchnięte nogi można wykonywać z kompresów schłodzonych w lodówce, z kostek lodu lub ze zwilżonego w zimnej wodzie ręcznika. W przypadku kąpieli lub moczenia stóp zamiast bardzo zimnej wody lepiej użyć wody letniej. Pozwoli to uzyskać dobry efekt, nie wywoła jednak szoku termicznego. Do wody można też dodać trochę soku z cytryny, który przyspieszy obkurczanie naczynek w nogach.
Unikanie wysokich temperatur
Negatywny wpływ temperatury na krążenie został już wcześniej omówiony. Więc zalecenie dotyczące unikania wysokich temperatur nie powinno dziwić! Co trzeba zrobić? Jeśli często masz opuchnięte nogi upał nie jest Twoim sprzymierzeńcem! Gdy jest naprawdę ciepło, lepiej ograniczyć czas spędzany na zewnątrz, zwłaszcza bezpośrednio na słońcu. Co więcej, powinno się zrezygnować z sauny, jacuzzi i solarium, a także z częstych gorących kąpieli.
Dodatkowe środki na walkę z opuchlizną nóg latem
Wszystkie wspomniane wyżej porady na puchnięcie nóg są bardzo skuteczne, można jednak zrobić zdecydowanie więcej, aby zmniejszyć uciążliwe obrzęki kończyn dolnych. Doskonałe efekty zapewnia drenaż limfatyczny, a także preparaty apteczne, np. żel do nóg z kasztanowcem. Po więcej informacji o tym, co jeszcze można zrobić, aby zadbać o prawidłowe krążenie, odsyłamy do naszego artykułu „Jak poprawić krążenie krwi w nogach?”. Tam również omawiamy różne domowe metody na opuchliznę i zmęczenie kończyn dolnych!
Masaż i drenaż limfatyczny
Jak zmniejszyć obrzęki nóg za pomocą masażu? Odpowiednie ruchy pobudzają krążenie krwi i przyspieszają usuwanie nagromadzonej limfy. W warunkach domowych do masowania można np. używać rollerów. Takie samodzielne masaże są bardzo pomocne, ale prawdziwą różnicę można odczuć dopiero po drenażu limfatycznym. Jest to rodzaj dogłębnego masażu uciskowego, który pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz ułatwia odprowadzenie krwi i limfy. Już kilkunastominutowy zabieg przynosi ogromną ulgę, przywraca komfort i lekkość nóg.
Drenaż limfatyczny jest zabiegiem specjalistycznym, powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub masażystę. Może być wykonywany manualnie lub za pomocą specjalnego urządzenia, które przypomina nogawki spodni. Niezależnie od metody zabieg polega na wykonywaniu stopniowanego ucisku nóg. „Efektem ubocznym” drenażu limfatycznego jest ujędrnienie skóry i zmniejszenie widoczności cellulitu.
Redukcja opuchlizny nóg dzięki masażom i drenażom limfatycznym jest niezwykle skuteczna, ale nie należy zapominać o prostych czynnościach, które również przynoszą ulgę i przywracają komfort, a w dodatku nie wymagają żadnego wysiłku. Mowa tu o odpoczynku z nogami uniesionymi ponad poziom serca – nogi można oprzeć o wyższą poduszkę lub o ścianę. Wystarczy kilka minut poleżeć w takiej pozycji, a opuchlizna szybko zniknie, dodatkowo poprawi się krążenie w kończynach dolnych.
Stosowanie odpowiednich maści i żeli
Uczucie ciężkości, zmęczenie oraz obrzęk nóg można zmniejszyć, stosując maści i żele na opuchliznę nóg. W aptekach można dostać różne środki o działaniu przeciwobrzękowym, np. z heparyną i diosminą. Natychmiastowe ukojenie i zmniejszenie obrzęków zapewni natomiast chłodzący spray na opuchnięte nogi. Dodatkowo w codziennej pielęgnacji skóry można stosować żel do nóg z kasztanowcem, ruszczykiem i rutyną.
Opuchlizna nóg latem zdarza się dość często, zwykle przyczyny tego stanu są związane z upałami, zbyt małą podażą płynów i siedzącym trybem życia. Nie oznacza to jednak, że można ignorować tę przypadłość. Jeśli problem się powtarza, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko, że czynnikiem prowadzącym do tego, że pojawia się opuchlizna stóp latem, jest jakieś schorzenie przewlekłe! W takiej sytuacji domowe sposoby na opuchnięte nogi to trochę za mało – wprawdzie skutecznie zmniejszą dyskomfort, ale nie zadziałają na przyczynę!