Smaczna glukoza - to możliwe!
18.09.2019Słyszysz słowo „glukoza” i co przychodzi Ci na myśl? Poziom cukru we krwi? Nie jesteś sam, należysz do większości! Określenie to często można usłyszeć u osób chorujących na cukrzycę, zazwyczaj słyszy się określenia typu „niski bądź wysoki poziom glukozy we krwi”. Glukoza występuje w organizmie każdego z nas, ale dopóki jej poziom nie odbiega od normy, nie zastanawiamy się nad jej działaniem. Z tego artykułu dowiemy się czym tak naprawdę jest glukoza i czy nasz organizm faktycznie jej potrzebuje.
Glukoza – co to takiego?
Glukoza inaczej zwana dekstrozą lub cukrem gronowym to nic innego jak cukier prosty występujący powszechnie w większości produktów spożywczych tj. pieczywo, owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Jest najprostszym z węglowodanów, dlatego też nazywany jest monosacharydem. Za regulację jej stężenia w organizmie odpowiedzialny jest hormon trzustkowy – insulina. To właśnie od tego hormonu w dużej mierze zależy proces trawienia glukozy. Zaraz po posiłku następuje wzrost glukozy we krwi, dlatego też w celu zmniejszenia jej stężenia, trzustka zaczyna wytwarzać i uwalniać insulinę.
Glukoza i jej wpływ na organizm
Glukoza odpowiedzialna jest za prawidłowe działanie wszystkich organów wewnętrznych. To właśnie dzięki niej nasz układ nerwowy oraz mózg mogą właściwie funkcjonować. Glukoza wraz z tłuszczem są źródłami energii dającymi nam przysłowiowego „kopa”, dlatego też odpowiedni poziom glukozy w organizmie ma ogromne znaczenie – przyjęta norma na czczo 70mg%-99mg%. Jej nadmiar – hiperglikemia, jak i niedobór - hipoglikemia mają dla naszego zdrowia katastrofalne skutki. Mniejsze zło jest w momencie, kiedy poziom glukozy spada poniżej normy, gdyż wówczas nasz organizm szybko odczuje przykre objawy niedocukrzenia tj. senność, osłabienie, a nawet i utrata przytomności Poważnym niebezpieczeństwem jest natomiast przekroczenie górnej granicy normy, gdyż wówczas nasz organizm nie odczuwa praktycznie żadnych skutków.
Glukoza – pomoc dla cukrzyka i nie tylko
Często można usłyszeć „spadł mi cukier muszę sięgnąć po coś słodkiego” zazwyczaj dotyczy to diabetyków , u których na skutek podania zbyt dużej dawki insuliny wystąpiła hipoglikemia. Do tej pory zalecano aby cukrzyk w takiej sytuacji sięgnął właśnie po coś zawierającego glukozę – cukierki, batonik czy słodki napój. Od jakiegoś czasu „słodkości” te mogą zostać zastąpione dostępnymi w aptekach typowymi preparatami podnoszący poziom glukozy, przeznaczonymi głównie dla diabetyków. W ofercie aptek znajdziemy dekstrozę pod postacią tabletek lub pastylek do ssania w różnych smakach np. SanLife Glikemik Max, Dextro Energy.
Dostępna jest także w formie wygodnych jednorazowych saszetek do bezpośredniego wypicia również w wersji smakowej truskawka lub pomarańcz – Glukoza Płynna 1WW. Każdy z wymienionych wyżej produktów jest wygodny do użycia, dlatego też warto, aby każdy chory na cukrzycę miał go przy sobie. Wówczas w bardzo szybki sposób będzie mógł sobie pomóc przy gwałtownym spadku poziomu cukru we krwi. Jak już każdy z nas wie, dekstroza zwiększa bilans energetyczny organizmu, dlatego też jest ona również często stosowana przez sportowców. Poprzez stymulację kreatyny oprócz wzrostu energii, zwiększa się także wydolność oraz wytrzymałość organizmu podczas wysiłku fizycznego. Preparaty carbo, bo do nich zaliczana jest glukoza można stosować zarówno w trakcie treningu, jak i po w celu podniesienia poziomu glikogenu mięśniowego.
Glukoza – badanie krzywej cukrowej
Doustny test obciążenia glukozą zwany potocznie krzywą cukrową to badanie potwierdzające lub wykluczające cukrzycę. Badanie to obowiązkowo zlecane jest kobietą w ciąży w celu sprawdzenia, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Ponadto test ten zlecany jest również osobą obciążonym genetycznie, a także tym, u których poziom cukru we krwi na czczo jest podwyższony.
W badaniu tym wykorzystuje się 75g glukozy rozpuszczonej w 250-300ml. Dla części badanych roztwór ten może być zbyt słodki oraz mdlący, dlatego też firmy farmaceutyczne wprowadziły glukozy smakowe np. SanLife Glukoza Aromatyczna Cytryna lub SanLife Glukoza Dojrzała Malina, których zadaniem jest właśnie zniwelowanie słodkiego smaku. Oprócz glukozy w postaci sypkiej w ofercie aptecznej możemy dostać glukozę płynną Gluco test glukoza o smaku coli lub pomarańczy. W przypadku tego preparatu do badania należy wypić całą butelkę 300ml, gdyż odpowiada to 75g czystej glukozy. Oprócz wyżej wymienionego zastosowania glukoza sypka lub w postaci gotowego roztworu może być również stosowana przy hipoglikemii.
Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl