Sprawdzone sposoby na ból stawu skokowego
09.03.2022
Odpoczynek i unikanie przeciążeń
Ból stawu skokowego w zależności od przyczyny może mieć różny charakter. Niekiedy dokucza wyłącznie przy chodzeniu. Pacjenci często zgłaszają ból stawu skokowego przy schodzeniu ze schodów. Zdarza się jednak, że dolegliwości występują nieustannie, przez cały dzień, wtedy występuje nawet ból stawu skokowego w nocy.
W każdym z wymienionych przypadków zaleca się przede wszystkim odpoczynek, czyli odciążanie kończyny. W miarę możliwości należy do minimum ograniczyć chodzenie oraz przebywanie w pozycji stojącej1. Do przemieszczania się można wykorzystać kule łokciowe. W razie podejrzenia wystąpienia urazu stawu skokowego lub choroby zapalnej powinno się niezwłocznie udać do lekarza.
Chłodzenie i uciskanie
Swego rodzaju ulgę, w szczególności przy urazach, powinno przynieść ochładzanie uszkodzonego miejsca. Zabieg ten zmniejsza przekrwienie uszkodzonej okolicy, przyczyniając się do zmniejszenia nasilenia stanu zapalnego. Chłodzenie należy stosować w ostrej fazie przez pierwsze 2 dni. Zimne okłady powinno się przykładać przez ok. 10 minut co 2–3 godziny1.
W przypadku obrzęku dodatkowo zalecane jest zastosowanie umiarkowanego ucisku. Do jego uzyskania można zastosować opaskę elastyczną, ortezę lub stabilizator. Kluczowa jest kontrola ucisku. Jeśli okaże się on zbyt silny, należy go poluzować. Ucisk nie powinien być bowiem za mocny, ponieważ może stać się przyczyną zastoju krwi1.
Leki na ból stawu skokowego
Jeśli dolegliwości bólowe w obrębie stawu skokowego są naprawdę dokuczliwe, można zastosować leki niesteroidowe przeciwzapalne, działające też przeciwbólowo1. Leki tego rodzaju dostępne są w różnych postaciach, np. przeznaczonych do stosowania miejscowego, takich jak maść czy spray.
Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, a także do leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych, wykorzystać można Diky spray. Produkt ten zawiera diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest w formie aerozolu, dzięki czemu jego aplikacja jest bardzo prosta2.
Lek Diky należy stosować 3 razy na dobę w regularnych odstępach czasu, wykonując każdorazowo, w zależności od wielkości leczonej powierzchni, od 4 do 5 naciśnięć pompki rozpylacza. Gdy objawy takie jak ból i obrzęk ustąpią, można zakończyć leczenie. Jeżeli jednak po upływie 3 dni nie wystąpi poprawa, wskazana jest konsultacja z lekarzem2.
Rehabilitacja stawu skokowego
Ważnym elementem leczenia bólu stawu skokowego jest rehabilitacja. Ćwiczenia na staw skokowy można zacząć wykonywać już w fazie ostrej, czyli niedługo po urazie. Warto jednak wcześniej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Rehabilitacja ma na celu przede wszystkim ograniczenie dolegliwości bólowych oraz powstającego obrzęku i krwiaka. Ponadto ma za zadanie zapewnić ochronę przed uszkodzeniami wtórnymi, a także usprawnić uszkodzony staw i umożliwić bezpieczny powrót do pełnej sprawności3.
Rehabilitacja stawu skokowego powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który dobierze odpowiednie ćwiczenia na staw skokowy po kontuzji. Bo trzeba mieć świadomość, że np. ćwiczenia na staw skokowy po złamaniu niekiedy różnią się nieco od ćwiczeń na staw skokowy po skręceniu, dlatego plan treningu zawsze powinien być układany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto też zaznaczyć, że powinno się wykonywać ćwiczenia na oba stawy skokowe, nie tylko ten uszkodzony, ale o tym z pewnością poinformuje fizjoterapeuta.
Bibliografia:
- Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, Nr 15, 2019.
- Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.31.).
- Aptowicz J., Biernat, Biernat U. i in., Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, Centrum Rehabilitacji Ruchowej im. Stefana Bołoczko.