Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Stawiam na stawy! Jakie leki na stawy wybrać?

31.03.2020
Dolegliwości i choroby
Stawiam na stawy! Jakie leki na stawy wybrać?

Każdy ruch to dla stawów mniejsze lub większe obciążenie. Oznacza to, że problemy ze stawami są właściwie nie do uniknięcia, na co wpływ ma dodatkowo postępujące z wiekiem ścieranie się chrząstki stawowej. Na szczęście można zrobić wiele w celu ich ochrony. Głównym zaleceniem lekarzy i fizjoterapeutów jest oczywiście wyeliminowanie czynników, które sprzyjają problemom z układem ruchu. Ponadto dużą wagę przywiązuje się do stosowania odpowiednio skomponowanych środków wspomagających stawy. Jakie leki na stawy wybrać?

Dlaczego stawy bolą?

Ból i dyskomfort stawowy to powszechnie występujący problem. Wbrew pozorom nie są to dolegliwości, z którymi borykają się wyłącznie osoby starsze, choć w sposób naturalny chrząstka stawowa „zużywa” się z wiekiem. Na pogarszającą się kondycję stawów wpływ ma nadwaga i otyłość, a także źle dostosowana do indywidualnych możliwości aktywność fizyczna lub całkowity brak ruchu! Niestety wielu młodych ludzi wiele godzin spędza przed komputerem w pozycji siedzącej (często w źle wyregulowanym krześle i z nieergonomicznie ustawionym monitorem), w tej grupie notuje się wiele przypadków dolegliwości bólowych związanych ze stawami kręgosłupa oraz nadgarstka! Nadmierne obciążanie stawów prowadzi do ich stopniowej degeneracji, co w efekcie może skutkować tak poważnymi schorzeniami jak np. choroba zwyrodnieniowa stawów.

Leki na stawy, suplementy na stawy

Dostępne w aptekach preparaty na stawy zawierają kompozycję określonych składników, których właściwości pozwalają wzmocnić stawy. Listę tych składników otwiera kolagen – substancja naturalnie występująca w stawach, odpowiedzialna za ich elastyczność. W aptekach preparaty z kolagenem dostępne są w różnych postaciach np. saszetek do rozpuszczania w wodzie – 4FLEX, 4FLEX Silver lub tabletek – Colafit. Nie mniej ważne są: glukozamina (w postaci siarczanu glukozaminy) i chondroityna (w postaci siarczanu chondroityny), czyli składniki chrząstki stawowej. Ponadto należy suplementować witaminę C (jest niezbędna do syntezy kolagenu w organizmie) i witaminę D (bezpośrednio nie wspomaga stawów, jednak jest ważna dla utrzymania zdrowych kości), kwas hialuronowy (składnik mazi stawowej) oraz naturalne ekstrakty – głównie z kłącza imbiru, kłącza kurkumy oraz kadzidłowca indyjskiego. Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) to źródło kwasów bosweliowych, które działają przeciwzapalnie, a także wspierają utrzymanie prawidłowej elastyczności stawów.

Natomiast kurkumina pozyskiwana z kłącza kurkumy oraz imbir uznawane są za skuteczne, naturalne przeciwzapalne leki na stawy! Zdaniem lekarzy i farmaceutów najlepsze efekty można osiągnąć, stosując preparaty złożone, które zapewniają wielokierunkowe działanie np. Collaflex, Arthroblock, Artresan Optima, Collaflex Sport, Flexi Hyal Forte, Flexistav Xtra, Olimp Flexagen Forte, Orton Flex, Duo Stawy MaxiFlex. Równocześnie należy zaznaczyć, że skuteczność suplementacji zależna jest od czasu jej trwania (przynajmniej 3 miesiące) oraz od dodatkowych działań np. ćwiczenia fizyczne. U osób, u których odczuwane są objawy zwyrodnień stawów, konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia, które obejmuje nie tylko leki na stawy np. z glukozaminą i chondroityną, ale również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane w okresie zaostrzeń objawów. Na mniejsze bóle czy problemy pomóc mogą nawet żele dostępne bez recepty, np. takie jak Altacet.

Nie tylko tabletki na stawy, co jeszcze można zrobić dla zdrowia stawów?

Choć suplementy na stawy są jednym z kluczowych elementów wspierających ich prawidłowe funkcjonowanie, to trzeba pamiętać, że zawsze można zrobić coś więcej. Fundamentem tych działań powinna być oczywiście dieta! Osoby z otyłością powinny skupić się na redukcji kilogramów przy zachowaniu odpowiednio zbilansowanych porcji składników odżywczych. Nadwaga traktowana jest jako jeden z najpoważniejszych wrogów stawów, więc zmniejszenie masy ciała wyjdzie im tylko na zdrowie! Ponadto dieta na mocne stawy powinna zawierać produkty, które korzystnie wpływają na ich kondycję. Ważne jest przede wszystkim pełnowartościowe białko (np. chude mięso, ryby, nabiał), które jest jednym z budulców chrząstki stawowej. Należy zadbać o źródła witaminy C, kwasów Omega-3 (pomagają łagodzić stany zapalne stawów), witaminy B12 (wspiera leczenie kontuzji), selenu (pomaga chronić przed zwyrodnieniem stawów).

Najlepszy lek na stawy – sport!

Codzienna aktywność fizyczna nie musi być intensywna i wyszukana, zwłaszcza u osób starszych, otyłych lub zaczynających przygodę ze sportem. Szczególnie dla tych osób dobrym rozwiązaniem może być konsultacja z fizjoterapeutą lub treningi z trenerem personalnym. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są oni w stanie doradzić najwłaściwszą aktywność fizyczną oraz dobrać odpowiednie buty i sprzęt wspomagający! Badania dowodzą, że lekki trening bez obciążenia (lub z lekkim obciążeniem) przyczynia się do lepszego odżywienia stawów, a dodatkowo może prowadzić do przyspieszenia regeneracji ich uszkodzeń. Eksperci jako najlepsze ćwiczenia na stawy wskazują treningi aerobowe, jazdę na rowerze, pilates, aerobik wodny i pływanie. Równocześnie specjaliści zwracają ogromną uwagę na rolę rozciągania po zakończonym treningu, kilka dodatkowych ćwiczeń rozciągających i rozluźniających skutecznie zapobiega kontuzjom. Regularna aktywność fizyczna to korzyść dla całego organizmu, nie tylko poprawia się ogólna kondycja, ale przede wszystkim znacząco wzmacniają się mięśnie! Dlaczego to takie ważne? Osłabione mięśnie nie są w stanie pełnić swojej funkcji, czyli podtrzymywać całego ciała, ich rolę przejmują wówczas stawy, co w naturalnym sposób je obciąża i prowadzi do ich uszkadzania!

Bóle stawowe nie muszą być Twoim problemem! Wystarczy zadbać o nie odpowiednio wcześnie! Jeszcze nie ćwiczysz, najwyższy czas zacząć. Wybierz dla siebie lekką, nieobciążającą stawów aktywność. Jeśli podczas treningu odczuwasz dyskomfort, poszukaj pomocy u trenera personalnego lub fizjoterapeuty, czasem wystarczy skorygować pewne nawyki lub kupić odpowiednio wyprofilowane buty, aby ruch zaczął przynosić efekty, a nie ból. W parze z aktywnością fizyczną powinna iść również suplementacja, która dostarczy stawom najpotrzebniejsze składniki m.in.: kolagen, siarczan glukozaminy, witaminę C oraz kurkuminę i kwas hialuronowy.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
4FLEX x 30 saszetek

4FLEX x 30 saszetek

79,00 zł
COLLAFLEX x 60 kapsułek

COLLAFLEX x 60 kapsułek

51,51 zł
ORTON FLEX x 30 saszetek

ORTON FLEX x 30 saszetek

77,31 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel