Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Steryd donosowy bez recepty już w sprzedaży!

18.12.2019
Aktualności
Steryd donosowy bez recepty już w sprzedaży!Zmiana kategorii dostępności leków zawierających mometazonu furoinian – z wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza na dostępne w sprzedażny odręcznej (OTC) – stała się faktem, a w polskich aptekach już można nabyć preparaty Momoster Nasal i Nasometin Control bez recepty!

Momoster Nasal i Nasometin Control – co to za leki i w jakim celu się je stosuje?

Wskazane preparaty tj. Momoster Nasal i Nasometin Control, zawierają tę samą substancję czynną – mometazonu furoinian i zaliczane są do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zarówno Momoster Nasal, jak i Nasometin Control to leki w formie aerozolu do nosa, których zadaniem jest złagodzenie dokuczliwych objawów zapalenia błony śluzowej nosa tj. obrzęku i podrażnienia, a także zniwelowanie świądu oraz uczucia zatkanego nosa. Leki te wskazane są dla osób dorosłych w przypadkach, kiedy u pacjenta zdiagnozowano sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa tzw. katar sienny lub w leczeniu polipów nosa – regularne i kontrolowane stosowanie mometazonu furoinian powoduje stopniowe zmniejszanie się polipów i tym samym ułatwia swobodne oddychanie. Na ten moment stosowanie leków donosowych tej grupy, jest najbardziej popularną grupą leków stosowanych w leczeniu chorób alergicznych u wielu pacjentów.

Steryd bez recepty – czy bezpieczny?

Należy pamiętać o tym, że zmiana kategorii dostępności nie powinna stanowić dla pacjentów otwartej furtki do nadużywania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą – czy to w przypadku leków, takich jak tytułowe donosowe sterydy Momoster NasalNasometin Control czy też innych leków – głośny przykład sildanefilu sprzed kilku lat, którego popularność w formie OTC nieustannie trwa. Faktem jest, że nie jesteśmy pierwszym krajem, który zniósł konieczność posiadania recepty na tego rodzaju leki, a wcześniej dostępnością leków zawierających mometazonu furoinian bez przepisu lekarza mogli „cieszyć się” pacjenci m.in. w Austarlii i Nowej Zelandii.

Opinie w sprawie „odblokowania” w sprzedaży leków należących do grupy kortykosteroidów, podzieliły środowisko farmaceutyczne, a wzrost zainteresowania zmianą kategorii dostępności wśród pacjentów z pewnością odnotujemy w nadchodzącym sezonie alergicznym. Czy jest się czego obawiać? Zobaczymy w niedalekiej przyszłości, na ten moment ważne jest edukowanie pacjentów sięgających samowolnie po preparaty, takie jak Momester Nasal lub Nasometin Control – zarówno przez lekarzy, jak i przez farmaceutów. Oba leki dostępne są w opakowaniach zawierających 60 pojedynczych dawek substancji czynnej.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane produkty

pixel