Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Suplementy i leki łagodzące zgagę i refluks

06.11.2021
Dolegliwości i choroby
Suplementy i leki łagodzące zgagę i refluks

Pali, piecze, mdli i odbiera apetyt na ulubione smakołyki? To może być zgaga! Ta nieprzyjemna reakcja układu pokarmowego, to efekt cofanie się treści żołądkowej do przełyku, który pozostawia kwaśny lub słony posmak w gardle i powoduje trudności w przełykaniu. Jakie leki na zgagę najszybciej pomogą zlikwidowaniu dolegliwości i czy refluks żołądkowo-przełykowy można wyleczyć na zawsze?

Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy

Przyjmuje się, że dolegliwości, a właściwie zespół dolegliwości nazywanych zgagą, wywoływany jest przez objawy choroby refluksowej. Nie jest to schorzenie, które ma poważny wpływ na zdrowia pacjenta, ale może zdecydowanie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego refluks można i trzeba leczyć, a leki na refluks dostępne są w każdej aptece – wydawane na receptę oraz dostępne w sprzedaży jako leki OTC.

Refluks żołądkowo-przełykowy pojawia się wówczas, gdy treść żołądkowa wydostaje się z żołądka i cofa się do przełyku. Wtedy odzywają się dolegliwości, opisywane przez pacjentów jako: uczucia pieczenia w klatce piersiowej, pieczenie w gardle, nieprzyjemny – kwaśny posmak w ustach, problemy z przełykaniem, wzdęcia, niekontrolowane odbijanie, przykry zapach z ust, a także występowanie chrypki.

Przyczyny występowania zgagi

Jedną z przyczyn pojawienia się zgagi bywa nieprawidłowa dieta. Jakie dania mogą indukować zgagę i niestrawność? Jak się okazuje jest ich całkiem dużo i zaliczamy do nich: potrawy smażone z dużą zawartością tłuszczu, produkty mleczne z pełnego mleka, a także używki.

Często spotykanym zjawiskiem jest pojawienie się zgagi po spożyciu produktów zawierających kofeinę, po spożyciu kawy, alkoholu i ostrych, mocno doprawionych dań. Te produkty przyczyniają się do wytwarzania nadmiernej ilości kwasu żołądkowego, który cofając się wywołuje nieprzyjemne objawy.

Warto także zwrócić uwagę nie tylko na jakość spożywanych posiłków, ale także na ilość jaką spożywamy oraz czas konsumpcji. Niewskazane jest pójście spać zaraz po posiłki oraz nocne podjadanie – tak nieroztropne zachowania to pierwszy krok do powstania refluksu żołądkowo-przełykowego.

Leki na zgagę bez recepty

W aptekach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy wiele suplementów diety i leków dostępnych bez recepty, które pomagają w zwalczaniu zgagi i refluksu. Leki na zgagę i leki na refluks to ta sama grupa substancji, dlatego w leczeniu objawowym zgagi oraz w leczeniu refluksu często stosuje się te same preparaty.

Jakie leki na zgagę? Takie, które zadziałają szybko i skutecznie! Niemożliwe? Możliwe i dostępne w każdej aptece. Leki na zgagę i leki na refluks mają za zadanie neutralizować kwas żołądkowy, dlatego w ich składzie stosuje się połączenie składników, działających miejscowo w żołądku i zamieniających nadmiar kwasu w wodę i inne substancje neutralne.

Preparatem o takim działaniu jest popularny lek na zgagę Rennie. Substancje czynne leku: węglan wapnia i węglan magnezu szybko neutralizują kwas żołądkowy i przynoszą ulgę przy zgadze
i refluksie. Rennie to przykład leku zawierającego substancje czynne pochodzenia naturalnego.

W leczeniu zgagi i refluksu stosuje się także tzw. inhibitory pompy protonowej (IPP). Substancje należące do tej grupy to: omeprazol, esomeprazol, lanzoprazol oraz pantoprazol. Spośród wymienionych substancji, najczęściej stosowany jest pantoprazol, który skutecznie zmniejsza wydzielania kwasu solnego w żołądku i przynosi nieocenioną ulgę dla pacjenta .

W aptece dostępne są leki na zgagę i leki na refluks zawierające pantoprazol pod nazwą: Controloc control, Bioprazol Max, Antesteloc Max. Wszystkie wymienione leki dostępne są bez recepty.

Czy istnieją leki na zgagę dla ciężarnych?

Zgaga w ciąży to często występująca dolegliwość, z którą przychodzi się zmierzyć przyszłej mamie. Dlaczego aż tak wiele ciężarnych cierpi z powodu zgagi? Przyczyny upatruje się w zmianach hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie w tym szczególnym czasie oraz z rozwojem i wzrostem dziecka w łonie matki.

Niektóre hormony uwalniane w czasie ciąż z kobiecego organizmu, wpływają na rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. W normalnych warunkach mięśnie te mają za zadaniem utrzymanie kwasu żołądkowego w żołądku. Dysfunkcja mięśni powoduje przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku i tym samym pojawienie się zgagi. Dodatkowo w miarę jak rozwija się dziecko, rośnie też brzuch przyszłej mamy, a nacisk wywierany na żołądek powoduje wypychanie treści żołądkowej zawierającej kwas solny i enzymy trawienne do przełyku, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi.

Na szczęście zgagę ciężarnych można leczyć skutecznie i co najważniejsze bezpiecznie! Leki polecane dla kobiet w czasie ciąży to np.: Gaviscon, Rennie. Jednak mimo faktu, że są to leki wydawane bez recepty ich zażywanie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę i nienadużywań ich stosowania.

Domowe leki na zgagę

Aby niwelować ryzyko wystąpienia zgagi i niestrawności w domowych warunkach, najlepiej jest stosować odpowiednią dietę i prowadzić zdrowy tryb życia – to pomaga! Jeśli to nie wystarczy, to istnieje wiele naturalnych substancji neutralizujących kwas żołądkowy, które znajdziemy w codziennym pożywieniu.

Ulgę przy wystąpieniu zgagi może przynieść szklanka chudego mleka, spożycie kefiru lub wypicie jogurtu. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po zioła, a właściwie ziołowe herbatki, które zastąpią czarną herbatę i kawę. Pomocnym będzie także zjedzenie migdałów.

Na wagę złota może okazać się kleik z ziaren lnu wypity na około godzinę przed głównym posiłkiem, a także spożywanie imbiru i picie herbatek ziołowych korzystnie wpływających na układ pokarmowy, takich jak np. rumianek, koper włoski, prawoślaz lekarski, kminek. Niektórym pomaga spożywanie kisielu, lub żucie gumy.

Jak długo można zażywać leki na zgagę?

Leki na zgagę dostępne bez recepty, zalicza się do grupy najbardziej nadużywanych leków. Może to powodować wiele komplikacji zdrowotnych o wiele trudniejszych do leczenia niż refluks żołądkowo-przełykowy...

Leki na zgagę, choć pomagają uwolnić od pieczenia w przełyku, nie mogą być stosowane ciągle. Niestety leki na refluks dają ekspresową, ale krótkotrwałą ulgę, dlatego prawidłowe i długoterminowe leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Przyjmuje się, że leki dostępne bez recepty stosowane na zgagę – zwłaszcza inhibitory pompy proteinowej (IPP) mogą być przyjmowane przez 14-dniowy cykl leczenia maksymalnie do 3 razy w roku. Dłuższa terapia 4-8 tygodni, możliwa jest tylko pod kontrolą lekarską i wyłącznie w zdiagnozowanych klinicznie przypadkach.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel