Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Swędzenie odbytu - świąd odbytu

24.09.2014
Dolegliwości i choroby

Świąd odbytu to bardzo nieprzyjemne uczucie, z którym może mieć do czynienia każdy z nas. Większość kojarzy ten problem z owsikami u dzieci, ale jest to tylko jedna z wielu różnorodnych przyczyn występowania świądu odbytu. Sprawdźmy więc skąd się bierze i jak można leczyć tę wstydliwą dolegliwość?

Co przyczynia się do powstania świądu odbytu?

Siedzący tryb życia może prowadzić do...

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia są bardzo narażone na różne problemy związane  z odbytem. Po pierwsze hemoroidy. W tym przypadku poza świądem odbytu pojawiają się często krwawiące guzki, które będąc ciągle podrażniane podkrwawiają. Sprzyja temu również tendencja do zaparć. Poza tym osoby cierpiące na hemoroidy wyczuwają ból, pieczenie.  Aby pozbyć się hemoroidów należy zgłosić się do lekarza proktologa, który wykona bezbolesne badanie odbytu, aby sprawdzić stadium rozwoju hemoroidów oraz ich rodzaj. Pamiętajmy, że nie leczone hemoroidy mogą doprowadzić do powstania polipów i zmian nowotworowych. Każdy kto ma hemoroidy powinien  pić dużo wody, unikać jedzenia ostrych potraw, unikać picia alkoholu i kawy. W aptece można kupić takie leki na hemoroidy jak maści na hemoroidy czy czopki na hemoroidy, które pomagają w złagodzeniu bólu, świądu, pieczenia np. Proktosedon, Posterisan, Rectosec, Procto-Glyvenol, Avenoc. Dodatkowo większość z nich posiada substancje wzmacniające naczynia krwionośne.

Świąd odbytu wynikać może również z braku odpowiedniej higieny

Dotyczy się to każdego, choć w szczególności osób prowadzących siedzący tryb pracy oraz pracujących w warunkach, gdzie trudno jest zadbać o odpowiednie zaplecze sanitarne. Wilgoć, brak przewiewu, zabrudzenia, luźne stolce sprawiają, że w okolicy odbytu pojawiają się grzyby i bakterie. Dlatego też warto często się podmywać, na pewno po każdym wypróżnieniu, nie nosić obcisłych spodni, nieprzewiewnej, sztucznej bielizny. Wycierając starajmy się osuszyć okolice odbytu delikatnie przykładając papier lub ręcznik. Należy unikać mocnego ocierania tej wrażliwej sfery. Pamiętajmy również, aby do mycia i kąpieli używać specjalnie do tego dostosowanych preparatów taki jak np. płyny do higieny intymnej. Używając zwykłych mydeł uważajmy na dodawane do nich substancje pieniące i zapachowe, bo paradoksalnie dbając o higienę, ale używając nieodpowiednich środków i tak możemy nabawić się świądu odbytu. Wynikać on będzie w tym przypadku z alergii na substancje dodatkowe. W przypadku alergii należy wykonać specjalistyczne badania i wdrożyć metody odczulania. Podstawą jest oczywiście unikanie kontaktu z alergenem.

Owsiki jako przyczyna świądu odbytu

Swędzenie odbytu jest jednym z koronnych objawów owsików. Często pojawia się wtedy też ból brzucha i zaczerwienie wokół odbytu. Swędzenie w tym przypadku nasila się głównie w nocy. Posiadanie owsików jest kojarzone głównie z wiekiem dziecięcym, co jednak nie wyklucza ich pojawienia się u dorosłych. Aby potwierdzić ostatecznie ich obecność należy pobrać próbkę kału i zanieść ją do badania laboratoryjnego. Gdy badanie potwierdzi ich obecność lekarz przepisze leki, które zabiją pasożyty. Pamiętajmy, że zastosowaną dawkę leku trzeba powtórzyć 1-2 tygodnie później. W leczeniu owsików bardzo ważne jest to, aby taką kurację przyjęli wszyscy członkowie rodziny i partnerzy seksualni, gdyż jaja złożone wokół odbytu mogą zarażać nawet przez 3-4 tygodnie.

Inne choroby wywołujące świąd odbytu

Świąd będący następstwem innych chorób jest zwany świądem wtórnym i jego leczenie związane jest z wyleczeniem choroby pierwotnej. Do chorób mogących objawiać się świądem odbytu zaliczyć można:

  • choroby zapalne jelita grubego
  • choroby pasożytnicze
  • choroby dermatologiczne np. świerzb, liszaj
  • choroby zakaźne, alergia
  • choroby ogólnoustrojowe takie jak: cukrzyca, choroby wątroby
  • choroby o podłożu psychicznym
  • obecność kłykcin kończystych odbytu

Pamiętajmy więc, iż świąd najczęściej jest objawem jakiejś choroby. Nie można więc go bagatelizować. Zaniedbania w okolicach intymnych, w tym odbytu mogą bowiem doprowadzić do rozwoju innych zakażeń a nawet do zapalenie wyrostka robaczkowego. W przypadku zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych również należałoby zrobić badanie na posiew lub przynajmniej udać się do dermatologa, który powinien rozpoznać czynnik zakażający i zaproponować odpowiednie leczenie.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2014

Polecane produkty

pixel