Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Świąteczne przejedzenie - jak sobie z nim radzić?

16.12.2020
Porady farmaceuty

Nareszcie nadszedł grudzień, w powietrzu czuć już zapach kapusty z grochem i grzybami, barszczu z uszkami i słodkich, lukrowanych pierniczków. Na te wspaniałości każdy z nas czeka cały rok, nie dziwi więc, że świąteczne objadanie niemal zawsze kończy się uczuciem ciężkości. Jak uniknąć świątecznego przejedzenia, nie rezygnując z bożonarodzeniowych pyszności?

O jeden pieróg za daleko, czyli objawy przejedzenia

Na początek 12 tradycyjnych potraw wigilijnych, do tego mięsiwa, śledzie, sałatki i jeszcze więcej pierogów, zaś na deser makowce, serniki i pierniki. A wszystko zakrapiane alkoholem i popijane słodkimi, gazowanymi napojami. I nie jest to menu na miesiąc, a zaledwie na kilka dni. Przy tej obfitości nie sposób odczuć na własnej skórze (a właściwie na własnym żołądku) skutków przejedzenia! Święta Bożego Narodzenia nie są przyjazne naszym żołądkom, wątrobom, trzustkom i woreczkom żółciowym, to one najbardziej cierpią z powodu naszego braku umiaru w jedzeniu i piciu. Ale w końcu święta kojarzą się z przepychem i nie chodzi tylko o ilość jedzenia! Dania są o wiele tłustsze, bardziej ciężkostrawne i wzdymające niż te jedzone na co dzień! A to ma swoją cenę! Uczucie pełności i ucisku, ból i skurcze brzucha, bolesne wzdęcia, zgaga i ospałość to wachlarz dolegliwości niemal tak charakterystycznych dla świąt, jak opłatek i choinka! Na nich jednak nie kończą się skutki przejedzenia, wiele osób odchorowuje obżarstwo w toalecie, cierpiąc z powodu zaparć lub biegunki.

Co na przejedzenie świąteczne?

Choć skutki przejedzenia są dokuczliwe, niewielu z nas potrafi odmówić sobie przyjemności zjedzenia kolejnej porcji bigosu lub kawałka ciasta z kremem. Co zrobić, gdy pojawiają się objawy przejedzenia? Trzeba sięgnąć po odpowiedni oręż, czyli leki na zgagę i wzdęcia! Na dyskomfort spowodowany nadmiernym nagromadzeniem się gazów w jelicie najskuteczniejszy będzie preparat na bazie symetykonu lub dimetykonu (np. Espumisan), zaś przy skurczowym bólu brzucha ulgę przyniesie drotaweryna (np. No-spa Max). Bez leku nie obędzie się przy dolegliwościach takich jak zgaga czy kwaśne odbijanie, które związane są z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, zwykle najlepsze efekty dają inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol lub pantoprazol), które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego (np. Bioprazol Bio Control) bądź preparaty o działaniu zobojętniającym (np. Gaviscon).

Przy przeciążonym układzie pokarmowym i trawiennym dobrze poradzą sobie także ziołowe preparaty. Na rynku jest duży wybór środków, które łagodzą dyskomfort trawienny, zwiększają wydzielanie kwasu w żołądku, a także produkcję enzymów trawiennych, wspierają pracę wątroby i łagodzą takie dolegliwości jak niestrawność i wzdęcia. Swoje działanie opierają one na kombinacjach różnych wyciągów roślinnych m.in.: z mięty, karczocha (np. Raphacholin C), rumianku, kminku, ostropestu, czarnej rzodkwi, kurkumy, kopru włoskiego, mniszka, kolendry, imbiru, melisy (np. Krople Żołądkowe, Gastrobonisol, Coligas Fast, Antyzgagocaps, Ulgix Trawienie Plus). Dodatkowo można zastosować preparaty uzupełniające niedobory enzymów trawiennych (np. Biopron ProEnzymes, DPP Plus). W okresie świątecznym przydatne mogą być również leki na biegunkę i rozwolnienie z węglem leczniczym lub diosmektytem (np. Smecta), a także preparaty na zaparcia (np. Xenna Extra Comfort, Radirex, Sollievo Advanced).

Naturalne sposoby walki ze skutkami przejedzenia

Jeśli ktoś nie lubi tabletek, objawy przejedzenia może zwalczać także za pomocą ziołowych herbatek. Napary z mięty, kopru, imbiru i rumianku to jest to, czego potrzebuje przeciążony układ pokarmowy i trawienny. Mięta wspiera trawienie, rumianek działa rozkurczowo, zaś koper włoski działa wiatropędnie. W aptekach można kupić już gotowe mieszanki ziołowe o wielokierunkowym działaniu (np. Verdix Fix, Raphacholin Fix, Apteo Natura Herbatka na trawienie, Herbatka na wzdęcia fix, Travisto Fix). Można również samodzielnie przygotować napar z imbiru, zalewając wrzątkiem lekko rozdrobnione kłącze. Taki napój wpływa na pobudzenie soków trawiennych, zmniejsza skutki przejedzenia i łagodzi nudności.

Domowym sposobem na przyspieszenie metabolizmu, unormowanie pracy żołądka, złagodzenie problemów trawiennych, zgagi i uczucia ciężkości jest ocet jabłkowy. Jedną łyżkę octu jabłkowego należy rozpuścić w szklance ciepłej wody (z odrobiną miodu) i wypić najlepiej na pusty żołądek. Jeśli w domowej apteczce nie znajdzie się nic na przejedzenie, sytuację może uratować filiżanka gorzkiej herbaty, która przyniesie lekką ulgę w kłopotach trawiennych lub napar z zielonej herbaty, która wspomaga trawienie tłuszczów, a tych na świątecznym stole nie brakuje.

Jak uniknąć świątecznego przejedzenia?

Złotą zasadą przy świątecznym biesiadowaniu jest umiar! Nie każdemu spodoba się taka rada, jednak najlepiej przeciwdziałać objawom przejedzenia, nie obżerając się nadmiernie! Należy degustować potrawy, w ten sposób można spróbować wszystkiego i nie czuć się ciężko. Można również „odchudzić” kilka dań, np. zamieniając majonez lub śmietanę na jogurt naturalny, można także hojnie doprawiać posiłki ziołami i przyprawami, które pobudzają produkcję enzymów trawiennych i wspierają pracę żołądka (np. koper, kminek, majeranek, bazylia, cynamon) oraz zadbać o odpowiednią porcję błonnika. Dodatkowo każdą wolną chwilę należy wykorzystywać na ruch np. rodzinny spacer lub gry towarzyskie wymagające lekkiej aktywności fizycznej.

Niech tegoroczne Święta Bożego Narodzenia nie będą naznaczone walką ze skutkami przejedzenia! Nie oznacza to wcale, że trzeba sobie odmawiać wszelkich przysmaków, wystarczy tylko ograniczyć ich ilość! Zamiast dokładać kolejne porcje smakowitości na talerz, zaleca się zażyć porcję ruchu. Warto także przed świętami uzupełnić domową apteczkę w zapas herbatek na trawienie, ziołowych preparatów wspierających pracę wątroby oraz leków na zgagę i biegunkę.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
RADIREX x 10 tabletek

RADIREX x 10 tabletek

11,09 zł
ESPUMISAN x 100 kapsułek

ESPUMISAN x 100 kapsułek

23,94 zł
GASTROBONISOL krople 100g

GASTROBONISOL krople 100g

28,98 zł
SMECTA x 30 saszetek

SMECTA x 30 saszetek

30,79 zł
ESPUMISAN MAX x 20 kapsułek

ESPUMISAN MAX x 20 kapsułek

16,44 zł
KROPLE ŻOŁĄDKOWE 35g

KROPLE ŻOŁĄDKOWE 35g

4,72 zł
Krople żołądkowe 35g

Krople żołądkowe 35g

6,01 zł
pixel