Tabletki na włosy, czyli jak zadbać o włosy od wewnątrz?
28.04.2021Mocne i zdrowe włosy to nie tylko zasługa genów oraz odpowiednio dobranej pielęgnacji. Ważnym elementem dbania o piękną fryzurę jest dostarczanie do organizmu odpowiednich substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na skórę głowy oraz włosy – od cebulek aż po końcówki. Większość z tych składników można bez problemu dostarczyć wraz z dietą, uzupełnianiem niedoborów pozostałych „zajmują się” tabletki na włosy. Oto przegląd najlepszych suplementów diety ze składnikami o korzystnym wpływie na kondycję włosów!
Tabletki na włosy – co zawierają?
Dostępne w aptekach suplementy na włosy to w większości przypadków preparaty złożone. Tabletki na włosy o bogatym składzie to najlepszy wybór, uzupełnią one bowiem niedobory nie jednego ważnego składnika, a kilku lub kilkunastu! Jakich substancji poszukiwać w preparatach?
- biotyna – chyba najbardziej popularny składnik rekomendowany do suplementacji w przypadku problemów z włosami. W szybkim tempie poprawia kondycję włosów, pod warunkiem, że ich zły stan jest skutkiem jej niedoboru! W przypadku niedoboru biotyny zaleca się przyjmować jednoskładnikowe leki np. Biotebal, Biotynox, Biotylek Max czy Biotebal Max
- krzemionka – jeden z najważniejszych składników dla włosów, pomaga utrzymać ich prawidłową mineralizację i bierze udział w procesie tworzenia m.in. keratyny (główny budulec włosa). Zwykle w preparatach wykorzystuje się naturalne źródła krzemionki np. ekstrakt ze skrzypu polnego lub bambusa (ważne, aby tabletki na włosy zawierały standaryzowane ekstrakty, czyli o określonej zawartość substancji czynnej)
- aminokwasy siarkowe – czyli źródło siarki, z której zbudowana jest keratyna. Siarka zwiększa odporność włosów na uszkodzenia, wzmacnia także macierz włosa. Dobre tabletki na włosy muszą zawierać aminokwasy siarkowe – L-metioninę i L-cysteinę!
- cynk – to pierwiastek, który sprzyja utrzymaniu włosów w dobrym stanie, kontroluje metabolizm aminokwasów i wpływa na produkcję keratyny. Cynk wspiera regenerację włosów, zapewnia im elastyczność i przyczynia się do regulacji aktywności gruczołów łojowych. Niedobór cynku często objawia się nadmiernym wypadaniem włosów
- żelazo – o tym, jak ważne jest dla włosów żelazo, świadczy fakt, że jednym z pierwszych objawów jego niedoboru w organizmie jest nadmierna utrata włosów
- kwas pantotenowy – zapewnia włosom sprężystość i nawilżenie, stymuluje komórki do produkcji keratyny
- witamina A – uczestniczy w syntezie keratyny, pobudza mieszki włosowe do wzrostu oraz poprawia metabolizm komórek. Przyczynia się także do utrzymania optymalnego nawilżenia włosów, a co ważne, pomaga zadbać o kondycję skóry głowy. Jeśli włosy są łamliwe i przesuszone, a końcówki się rozdwajają, to znak, że w organizmie brakuje witaminy A
- witamina C – doskonały antyoksydant, wspiera prawidłowe ukrwienie skóry głowy. Wspomaga także właściwe funkcjonowanie cebulek włosa. Ponadto zwiększa wchłanianie żelaza. Niedobór witaminy C objawia się nadmierną łamliwością włosów
- witamina E – podobnie jak witamina C jest ważnym antyoksydantem, czyli neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, ponadto chroni włosy przed uszkodzeniami słonecznymi. Witamina E stymuluje podziały komórkowe w obrębie macierzy włosa, co sprzyja jego wzrostowi
- witaminy z grupy B – tiamina, ryboflawina i pirydoksyna są ważne dla utrzymania prawidłowego przebiegu wielu zachodzących w obrębie skóry głowy procesów metabolicznych, które wytwarzają energię potrzebną do wzrostu włosa oraz uczestniczą w syntezie aminokwasów budulcowych. Witamina B12 i kwas foliowy wpływają na szybszą regenerację włosów poprzez stymulację procesu wzrostu i podziału komórek. Jeśli problemem są niedobory witamin z grupy B, wówczas najlepiej stosować tabletki na włosy zawierające ekstrakt z drożdży, które są ich doskonałym źródłem (np. Drovit)
- ziele pokrzywy – jest źródłem żelaza i licznych soli mineralnych. Wpływa na wzmocnienie cebulek włosów oraz pobudza ich wzrost, równocześnie zapobiegając nadmiernemu wypadaniu.
Co jeszcze powinny zawierać tabletki na włosy? Pożądanym składnikiem jest: selen (podobnie jak witamina E chroni włosy przed negatywnym wpływem promieni UV), miedź (pomaga utrzymać odpowiednią pigmentację włosów), kwas PABA (pomaga ograniczyć proces siwienia i nadmiernego wypadania włosów), witamina D (niedobór tej witaminy może prowadzić do nadmiernej utraty włosów), inne aminokwasy (potrzebne w produkcji keratyny): L-leucyna, L-walina, L-lizyna, a także kolagen i nienasycone kwasy tłuszczowe Omega.
Tabletki na włosy: co wybrać?
Jak widać, aby zadbać o przywrócenie włosom „chwały”, potrzeba całkiem sporej ilości różnorodnych substancji czynnych. Jeśli wraz z codzienną dietą nie ma możliwości dostarczenia ich do organizmu w odpowiedniej ilości, konieczna jest suplementacja. Rynek apteczny jest bogaty w różnego rodzaju tabletki na włosy. Najlepszym wyborem wydają się złożone suplementy diety. Wieloskładnikowe formuły pozwalają na uzupełnienie szerokiego spektrum potrzebnych substancji i zapobiegają potencjalnym niedoborom. Jakie tabletki na włosy są najpopularniejsze wśród Polek?
Wprawdzie w ostatnich latach najchętniej kupowane są jednoskładnikowe tabletki na wypadanie włosów z biotyną, jednak zdecydowanie bardziej polecane są tabletki na włosy, które mają tych składników więcej: Skrzypovita (m.in. biotyna, ekstrakt z pokrzywy, witaminy, cynk, L-metionina), Vitapil (m.in. żelazo, standaryzowane sproszkowane pędy bambusa, biotyna, kwas pantotenowy), Hairvity (m.in. kompleks aminokwasów, kolagen, standaryzowany ekstrakt ze skrzypu polnego, witaminy, dobrze przyswajalna forma żelaza), Maxi Krzem (m.in. standaryzowane wyciągi z pokrzywy, pędów bambusa i skrzypu polnego, biotyna, liczne witaminy i minerały, L-metionina), Ha-Pantoten Optimum (m.in. kompozycja witamin i minerałów wzbogacona standaryzowanym sproszkowanym zielem ze skrzypu polnego), Kerabione (m.in. aminokwasy siarkowe, krzem, dobrze przyswajalna forma cynku, biotyna, witaminy), Revenal (m.in. standaryzowany ekstrakt z bambusa, aminokwasy siarkowe, żelazo, biotyna), Multiskrzyp (m.in. aminokwasy siarkowe, wyciąg drożdżowy, wyciągi ze skrzypu i pokrzywy).
Czy istnieją skuteczne tabletki na wypadanie włosów?
Oto odwieczne pytanie osób, które borykają się z nadmierną utratą włosów – jakie tabletki na wypadanie włosów będą skuteczne? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, możliwe, że żadne. Nie istnieje jeden skuteczny lek na wypadanie włosów, głównie przez to, że nie ma jednej przyczyny, która powodowałaby ich nadmierną utratę! Jeśli popularne suplementy na włosy nie dają efektów, przyczyna utraty włosów prawdopodobnie nie leży w niedoborach witamin i minerałów, dlatego zalecana jest wizyta u trychologa i specjalistyczna diagnostyka. Wiele poważnych schorzeń objawia się nadmiernym wypadaniem włosów np. choroby tarczycy, problemy hormonalne, choroby skóry głowy (m.in. grzybica), łysienie plackowate lub łysienie androgenowe.
Suplementy zawierają skondensowaną dawkę licznych substancji czynnych, dlatego skutecznie uzupełniają okresowe niedobory niektórych składników. Jak wybrać najlepsze tabletki na włosy, gdy na rynku jest taki duży wybór? Najlepiej zdecydować się na preparat, który zawiera optymalny skład lub po prostu przed rozpoczęciem suplementacji wykonać badania krwi i skonsultować się ze specjalistą.