Teleporady - dlaczego warto z nich korzystać?
02.04.2021Na czym polegają teleporady?
Teleporady to forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość. Zazwyczaj odbywają się w formie rozmowy telefonicznej, ale możliwe są również konsultacje lekarskie online za pośrednictwem wideokonferencji czy czatu – takie udogodnienia daje mobilna aplikacja telemedyczna Med24. Dzięki telemedycynie lekarz jest w stanie monitorować zdrowie swojego pacjenta bez konieczności odbycia wizyty w gabinecie.
Podczas teleporady:
- porozmawiasz z lekarzem wybranej specjalności (np. z internistą, pediatrą, endokrynologiem, dermatologiem, laryngologiem) o swoich dolegliwościach;
- skonsultujesz wyniki badań krwi, a także RTG, EKG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, USG itp.;
- uzyskasz diagnozę na podstawie dostarczonych wyników badań i wywiadu lekarskiego;
- otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie lub skierowanie na kolejne badania.
Kiedy warto skorzystać z teleporady?
Teleporady coraz chętniej wybierane są przez pacjentów, ponieważ pozwalają na szybkie zdiagnozowanie problemu zdrowotnego. Obecnie większość publicznych i prywatnych placówek medycznych oferuje profesjonalne teleporady swoim pacjentom. Zaletą konsultacji lekarskich online jest to, że odbywają się w domu, więc nie tracimy czasu na dojazd do przychodni, a także dbamy o swoje bezpieczeństwo, ponieważ nie narażamy się na kontakt z osobami chorymi.
Na teleporadę zapiszemy się, dzwoniąc do konkretnej przychodni lub w jeszcze wygodniejszy sposób – rejestrując się do lekarza za pomocą aplikacji Med24. To drugie rozwiązanie umożliwia wygodne skorzystanie z prywatnych konsultacji specjalistów z całej Polski. Dzięki aplikacji Med24 otrzymujemy pomoc medyczną zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy, bez długiego oczekiwania na termin wizyty.
Teleporada to przydatne rozwiązanie:
- w nagłych przypadkach;
- dla pacjentów mieszkających w małych miejscowościach, z utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów – dla nich częste wizyty w placówkach medycznych to spory wydatek i ogromna strata czasu poświęconego na dojazdy;
- dla pacjentów chorujących przewlekle i będących w trakcie leczenia, którzy wymagają częstych wizyt kontrolnych – telemedycyna umożliwia bieżące monitorowanie ich stanu zdrowia, interpretowanie wyników badań i przepisywanie leków;
- dla osób o osłabionej odporności, np. chorych na nowotwory, dla których wizyta w placówce wiąże się z dużym ryzykiem zakażenia i zagrożeniem życia;
- dla osób starszych i mających problemy z poruszaniem się,
- dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci.
Z teleporad warto skorzystać zawsze wtedy, gdy czujemy się źle i podejrzewamy u siebie chorobę zakaźną – występują u nas takie objawy, jak podwyższona temperatura, kaszel, katar, wymioty, biegunka. Jeżeli dany problem zdrowotny nie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, rozmowa ze specjalistą na odległość jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest wygodna i przede wszystkim bezpieczna dla nas oraz dla innych osób.
Zalety telemedycyny
Dzięki rozwojowi telemedycyny wiele usług medycznych można zrealizować zdalnie, bez potrzeby wychodzenia z domu, a co za tym idzie – szybciej i sprawniej. Jakie są zalety teleporad?
- Oszczędność czasu – nie musimy tracić go na dojazdy do placówki i oczekiwanie w kolejce do gabinetu lekarskiego.
- Bezpieczeństwo – brak bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi.
- Przełamanie barier geograficznych – możliwość odbycia teleporady z każdego miejsca na świecie.
- Szybka diagnoza – na telekonsultację możemy umówić się błyskawicznie dzięki takim aplikacjom, jak Med24. To szczególnie ważne w odniesieniu do nagłych przypadków, niewymagających wizyty w placówce czy hospitalizacji.
- Kompleksowa usługa medyczna – podczas teleporady lekarz dokonuje profesjonalnej interpretacji wyników badań, stawia diagnozę, wydaje zalecenia oraz wystawia skierowania, e-recepty i e-zwolnienia.