Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Test owulacyjny - jaki wybrać?

10.09.2021
Porady farmaceuty
Test owulacyjny - jaki wybrać?

Testy owulacyjne, nazywane również testami płodności mogą okazać się niezwykle przydatne dla par starających się o upragnioną ciążę. W związku z tym, iż cykle kobiece są nieregularne bardzo trudno samodzielnie określić dzień jajeczkowania, czyli dzień, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Jak dokładnie działa test owulacyjny, jak go wykonać
i jak interpretować wyniki?

Jak działa test owulacyjny?

Pierwsza faza, jak i początek drugiej fazy cyklu miesiączkowego określana jest okresem bezpłodności względnej, wówczas szanse na zajście w ciążę są znikome. Pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu (przy cyklu 28-dniowym) występuje okres płodności, kiedy to duża ilość estrogenów z dojrzewającego pęcherzyka Graffa stymuluje przysadkę mózgową do zwiększenia wyrzutu hormonów LH i FSH. Pod wpływem większej ilości hormonów pęcherzyk Graffa pęka i wydziela niedojrzałą komórkę jajową, czyli oocyt. Komórka jajowa szybko wnika w jajowód i czeka na zapłodnienie plemnikiem – jest to właśnie jajeczkowanie, kiedy to szanse na zajście w ciąże są największe.

Mimo iż każda kobieta doskonale zna swój organizm, niezwykle ciężko jest samodzielnie określić dzień jajeczkowania, dlatego też niezbędne mogą okazać się testy owulacyjne. Domowy test owulacyjny bazuje na poziomie hormonu LH, czyli lutropiny. Wartości hormonu LH wzrastają bezpośrednio przed owulacją, czyli w momencie, gdy szanse na zajście w ciąże są największe. Paskowe testy na owulacje charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością, którą sięga aż 98%. Owulacyjne testy diagnostyczne są wyjątkowo czułe – wykrywają stężenie poziomu LH na poziomie 25mIU/ml.

Jak wybrać test na owulację?

W aptekach dostępnych jest kilka rodzajów testów badających owulację. Przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączona do opakowania i przeprowadzić go według zaleceń producenta. W szerokim asortymencie domowych testów diagnostycznych wyróżnić można 3 rodzaje testów płodności kobiet, a mianowicie testy owulacyjne paskowe, testy strumieniowe, jak i testy płytkowe.

Najczęściej wybieranym testem owulacyjnym jest test paskowy, np. Test Owulacyjny LH Hydrex czy Apteo Care Test owulacyjny LH paskowy. Paskowe testy na owulację charakteryzują się nie tylko przystępną ceną, ale również łatwością wykonania. W celu przeprowadzenia badania należy pobrać mocz do pojemnika, a następnie umieścić w nim pasek testowy. Jeżeli podczas badania wynik wskaże na wyrzut LH, należy spodziewać się, że w ciągu 24-36 godzin nastąpi owulacja. Warto dodać, że dany rodzaj testów nie posiada ochraniającej nasadki, w związku z czym wzrasta nieco wystąpienie błędnego wyniku.

Strumieniowe testy owulacyjne są nieco droższe od testów paskowych, ale cechują się łatwiejszą obsługą oraz większą skutecznością. Posiadają one ochronną nakładkę, która minimalizuje wystąpienie błędnego wyniku. W celu przeprowadzenia testu wystarczy jedynie nakierować strumień moczu na końcówkę absorbującą, a następnie po kilku minutach odczytać wynik testu.
Wśród strumieniowych testów owulacyjnych wyróżnić można Test L-Check-1 Midstream oraz Clearblue Test owulacyjny, który posiada cyfrowy wyświetlacz.

Istnieje również płytkowy test na owulację, jednakże jest on używany najczęściej w klinikach oraz gabinetach lekarskich. W celu przeprowadzenia badania należy oddać mocz do zbiorniczka, po czym zebrać go do pipety i zaaplikować w oznaczonym miejscu.

Jak wykonać test na owulację?

Przed wykonaniem domowego testu na owulację należy ze szczególną uwagą zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i postępować według wskazówek podanych przez producenta.
Test powinno wykonywać się kilka dni przez planowaną owulacją, jest to najczęściej 14 dzień po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. W celu dokładnego śledzenia cyklu warto skorzystać z kalendarzyka miesiączkowego lub z aplikacji, którą można pobrać na telefon.

W odróżnieniu od testów ciążowych do przeprowadzenia badania nie jest wskazany poranny mocz.
Zaleca się, aby test owulacyjny przeprowadzany był mniej więcej o tej samej porze, najlepiej w godzinach wieczornych. Na dwie godziny przed planowanym wykonaniem testu na owulację należy ograniczyć spożywanie płynów.

Testy owulacyjne - interpretacja wyników

Na testach owulacyjnych występują dwie linie – pierwsza z nich to tzw. linia kontrolna, która informuje nas, że test został wykonany prawidłowo i nie jest wadliwy. Druga linia to linia testowa – jeżeli po wykonaniu testu jest ona tak samo ciemna lub ciemniejsza od pierwszej linii kontrolnej, oznacza to, że poziom hormonu LH rośnie oraz, że jest to optymalny czas na staranie się o dziecko. W przypadku korzystania z testu na owulację Clearblue odczytywanie wyniku jest jeszcze prostsze, bowiem wyświetlany jest on na cyfrowym wyświetlaczu. Jeżeli na ekranie pojawi się puste kółko, test nie wykrył w moczu wyrzutu hormonu LH. Gdy na ekranie pojawi się „Uśmiechnięta buźka” ☺️ w moczu wykryty został hormon LH.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane produkty

pixel