Uzależnienie od alkoholu - jak i gdzie leczyć?
26.01.2022Uzależnienie od alkoholu — jak i gdzie leczyć?
Alkohol towarzyszy ludzkości od zawsze. Pomiędzy narodzinami a śmiercią człowieka istnieje niesłychanie wiele okazji do świętowania, poprawienia nastroju czy oddalenia od siebie trosk i zmartwień. Mocno zwiększające się w ostatnich kilkudziesięciu latach zjawisko alkoholizmu wpływa negatywnie na przyszłość społeczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że przez chorobę alkoholową nie cierpi wyłącznie jednostka, ale staje się to problemem ogólnospołecznym. Dowiedz się więcej na temat alkoholizmu, sprawdź, jakie są jego objawy, a także, przekonaj się, czy potrafisz rozpoznać uzależnienie.
Objawy uzależnienia od alkoholu
O uzależnieniu od alkoholu świadczy występowanie w ciągu ostatniego roku picia co najmniej trzech z sześciu poniższych objawów:
- silne pragnienie lub poczucie przymusu picia („głód alkoholowy”),
- zaburzona kontrola zachowań związanych z piciem (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia do wcześniej założonej ilości, nieskuteczność wysiłków zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania picia),
- fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego, pojawiające się, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie drżenne), albo używanie alkoholu lub pokrewnie działającej substancji (np. leków uspokajających i nasennych) w celu złagodzenia wspomnianych objawów, uwolnienia się od nich lub ich uniknięcia,
- zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi spodziewanego efektu), konieczne spożywanie alkoholu w większych dawkach,
- Większa ilość spożywania alkoholu mimo dobrze znanych dowodów jego szkodliwych następstw (picie alkoholu, mimo że charakter i rozmiary szkód są osobie pijącej znane lub można oczekiwać, że są znane).
- Narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań związanego z ilością spożywanego alkoholu, lub usuwanie skutków jego działania, picie alkoholu, mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw.
- Nie jesteś w stanie odstawić alkoholu samodzielnie.
Nie wszystkie osoby pijące alkohol szkodliwie będą w przyszłości uzależnione. O przedmiocie uzależnienia i osobie uzależnionej przesądzą predyspozycje biologiczne i czynniki środowiskowe. Natomiast wystąpienie objawów uzależnienia zawsze poprzedzone jest okresem picia szkodliwego. Jest on najczęściej krótszy u kobiet i osób nadużywających alkoholu w okresie dorastania.
Gdzie i jak leczyć uzależnienie od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu to choroba i należy ją leczyć. Błędem jest myślenie, że można ją pokonać samodzielnie – osoba dotknięta uzależnieniem potrzebuje kompleksowej pomocy i jak się okazuje, nie jest to problem jedynie osoby uzależnionej, ale i całej jej rodziny.
Alkoholik, który chce podjąć leczenie, powinien swoje pierwsze kroki skierować do ośrodka uzależnień alkoholowych. Może to być prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu lub placówka państwowa. Leczenie w ośrodkach państwowych jest bezpłatne, jednak wymagane jest skierowanie od lekarza. Przy leczeniu pomagają w tym także psychologowie i specjaliści psychoterapii uzależnień.
Leczenie uzależnienia w prywatnym ośrodku
Terapia proponowana przez prywatny ośrodek leczenia uzależnień ośrodka obejmuje, w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz dolegliwości takich jak choroba alkoholowa, kompleksowe odtrucie organizmu, a następnie intensywne oddziaływania psychoterapeutyczne. Detoks jest niezbędny zwłaszcza w przypadku wieloletniego uzależnienia od alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej. U osób regularnie zaglądających do kieliszka czy zażywających narkotyki dochodzi do szeregu zmian na poziomie metabolicznym. Gwałtowne odstawienie środków odurzających z reguły wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów takich jak bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu, ataki agresji, silny niepokój oraz omamy.
Przerwanie ciągu jest również podstawowym warunkiem, aby mogła zostać rozpoczęta właściwa terapia uzależnień. Prawidłowo przeprowadzone odtruwanie ma korzystny wpływ na stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz stanowi ważny etap wychodzenia z destrukcyjnego nałogu. Proces ten pozwala oczyścić organizm z toksyn, przywrócić mu równowagę wodno-elektrolitową oraz uzupełnić niedobory witamin i minerałów.
Na leczenie uzależnienia w ośrodku terapii OAZA może zdecydować się każdy, kto czuje, że traci kontrolę nad swoim życiem na skutek nałogu. Nasza oferta jest skierowana do osób w różnym wieku. Przyjmujemy na terapię zarówno dorosłych, jak i młodzież, która jest szczególnie podatna na uzależnienie od niebezpiecznych substancji psychoaktywnych. Oddziaływania terapeutyczne prowadzone w tym ośrodku leczenia uzależnień są nastawione na rozwiązywanie bieżących problemów oraz na umożliwienie powrotu do życia bez konieczności sięgania po używki.