W jaki sposób zaszycie alkoholowe może wspomóc leczenie alkoholizmu?
21.10.2022Leczenie choroba alkoholowej to wyjątkowo długi i żmudny proces. Najważniejszy cel, czyli utrzymanie długotrwałej abstynencji, często przychodzi chorym z trudem. Dużym wsparciem w terapii uzależnienia okazują się metody farmakologiczne. Zalicza się do nich także znane od dekad zaszycie alkoholowe. Jak dokładnie działa ta metoda? Czy jest ona obecnie polecana w leczeniu alkoholizmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!
Czy właściwie jest zaszycie alkoholowe?
Zaszycie alkoholowe nie jest bynajmniej metodą nową, gdyż używana jest w lecznictwie od ponad 60 lat. W ostatnich latach jej popularność drastycznie zmalała, a sama metoda wzbudza wiele kontrowersji, także wśród samych specjalistów.
Warto przyjrzeć się działaniu zaszycia alkoholowego. Zabieg ten polega na umieszczeniu pod skórą wszywki alkoholowej, czyli jałowych tabletek zawierających disulfiram, zwany potocznie esperalem. Jest to lek, który działa hamująco na kluczowy etap metabolizmu alkoholu. Blokuje on bowiem rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową, przez co nawet niewielka dawka alkoholu powoduje gwałtowny wzrost stężenia tego toksycznego metabolitu. Powoduje to pojawienie się objawów zatrucia, takich jak:
- zaczerwienienie twarzy;
- nadmierna potliwość;
- uderzenia gorąca;
- nudności i wymioty;
- bóle i zawroty głowy;
- spadek ciśnienia tętniczego;
- tachykardia;
- uczucie kołatania serca;
- lęk i niepokój.
Czy zaszycie alkoholowe leczy alkoholizm?
Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się za każdym razem, gdy tylko „zaszyta” osoba sięgnie po alkohol. Dzięki temu u alkoholika wykształca się lęk, przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu. Czy jednak można uznać to za wyleczenie nałogu? Absolutnie nie! Zaszycie alkoholowe nie leczy przyczyn choroby alkoholowej, dlatego metoda ta nie powinna być stosowana samodzielnie. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko, że po ustaniu aktywności wszywki alkoholowej chory powróci do nałogu.
Czy zatem warto w ogóle rozważać to rozwiązanie? Tak, jednak jedynie w trakcie prowadzenia terapii alkoholowej. Specjaliści podkreślają, że zaszycie alkoholowe doskonale sprawdza się jako wsparcie utrzymania abstynencji, zwłaszcza w początkowych tygodniach profesjonalnej psychoterapii. Połączenie kilku metod leczenia alkoholizmu znacznie zwiększa szansę na sukces terapeutyczny.
Wskazania i przeciwwskazania do zaszycia alkoholowego
Komu poleca się zaszycie alkoholowe? Przede wszystkim osobom zmotywowanym do walki z nałogiem. Zaszycie alkoholowe daje dobre efekty jedynie po warunkiem, że decyzja o wykonaniu zabiegu jest podjęta przez pacjenta samodzielnie i dobrowolnie.
Warto także wspomnieć, że nie każda osoba może skorzystać z zaszycia alkoholowego. Istnieją przeciwwskazania zdrowotne, które uniemożliwiają zaszycie alkoholowe. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- uczulenie na substancję aktywną wszywki lub substancje pomocnicze;
- stan nietrzeźwości lub spożycie alkoholu na dobę przed zabiegiem;
- chorobę niedokrwienną serca;
- obwodową niewydolność krążenia;
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze;
- choroby i zaburzenia psychiczne, zwłaszcza z próbami samobójczymi w przeszłości.
Zaszycie alkoholowe w Warszawie? Tylko u KacDoktora!
Zaszycie alkoholowe to niewielki zabieg chirurgiczny, który powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza chirurga. Dobrych specjalistów znajdziesz w KacDoktorze, warszawskiej firmie specjalizującej się w odtruciu alkoholowym i wszywaniu esperalu. Zabieg zaszycia alkoholowego w KacDoktorze wykonywany jest w nowoczesnym gabinecie, z dbałością o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Jak można umówić się na zabieg? To banalnie proste! Wystarczy skontaktować się z KacDoktorem telefonicznie, by umówić dogodny termin wizyty.
Walka z chorobą alkoholową może być łatwiejsza niż myślisz! Zaszycie alkoholowe pomoże Ci utrzymać abstynencję na początku terapii!