W kurkumie drzemie siła!
20.03.2016Nigdy nie słyszałaś o niesamowitych właściwościach ostryżu? Nie znasz jego charakterystycznego smaku i zapachu? Wiele tracisz! To, co w Indiach wiadome było od stuleci, zostało potwierdzone badaniami wielu ośrodków badawczych i organizacji zajmujących się zdrowiem. Kurkuma to remedium na wiele dolegliwości. Nic dziwnego, że najwięcej publikacji w ostatnim czasie poświęconych jest właśnie jej cudownym właściwościom. Jak stosowanie tej orientalnej przyprawy może wpłynąć na Twoje zdrowie?
Kurkuma, czyli “złoto” prosto z Indii
Znana jest pod wieloma nazwami ? ostryż długi (Curcuma longa L.), szafran indyjski czy po prostu kurkuma. Roślina ta dziko rośnie w Indiach, ponadto uprawiana jest w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Sproszkowane kłącze wykorzystuje się dla jego walorów smakowych, leczniczych, jak i barwiących. W Indiach kurkuma jest składnikiem wielu mieszanek przyprawowych, stosowana jest niemal do każdej potrawy.
Kurkuma a nowotwory - rola kurkuminy w profilaktyce nowotworowej
Przyczynę rozwoju niektórych z nowotworów upatruje się w postępie cywilizacyjnym i w związanej z nim złej diecie. Według statystyk w Indiach, gdzie dieta oparta jest głównie na warzywach i aromatycznych przyprawach, odsetek zachorowań na nowotwory, szczególnie raka jelita grubego, nerek czy płuc jest zdecydowanie niższy. Jak dowodzą badania, odpowiedzialna jest za to kurkumina ? czyli składnik kurkumy. Przypisuje jej się bardzo silne właściwości antynowotworowe. Kurkumina działa jak radar, namierza złośliwe komórki rakowe i je eliminuje. Mało tego, badania przeprowadzone w Centrum Nowotworów MD Anderson wykazały, że kurkumina nie wywołuje skutków ubocznych, nie uszkadza DNA i nie niszczy zdrowych komórek w przeciwieństwie do chemioterapeutyków.
Kurkuma a Alzheimer
Lekarze z Toyota General Hospital w Japonii sprawdzili wpływ kurkumy na mózg. Co się okazało? Kuracja kurkumą pozwala zredukować objawy demencji, kilkumiesięczna terapia poprawia pamięć i funkcje poznawcze. Zawarty w niej tumeron posiada zdolność do stymulacji namnażania i różnicowania komórek nerwowych w mózgu. Te właściwości wspierają jego regenerację po urazie lub chorobie. Z kłącza ostryżu wyodrębniono także substancję ? BDMC, która pobudza układ immunologiczny do likwidowania białek, które mają tendencję do tworzenia złogów, powodujących obumieranie neuronów i zahamowanie niektórych sygnałów nerwowych. Badania te to krok milowy w poszukiwaniach skutecznego leku w walce z chorobą Alzheimera.
Kurkuma na silne serce, zdrową wątrobę i mocne stawy
Kurkumina wzmacnia komórki śródbłonka i poprawia jego funkcjonowanie, dzięki czemu zapobiega chorobom serca. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, zwalcza wolne rodniki i aktywuje mechanizmy antyoksydacyjne organizmu. Wpływa także na oczyszczanie krwi, ułatwia trawienie białek, wspiera funkcjonowanie i detoksykację wątroby, pobudza produkcję soków trawiennych i żółci, obniża poziom cholesterolu. Przeciwzapalne działanie kurkuminy pomaga łagodzić dolegliwości towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Amerykańscy naukowcy dowiedli także kolejnej właściwości kurkumy ? zdolności do zwiększania poziomu katelicydyny, czyli peptydu, który zapobiega infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.
Kurkuma a depresja, czyli indyjskie “złoto” jako naturalny antydepresant
Depresja to kolejne schorzenie, dla którego badano wykorzystanie kurkumy. Badania pokazały, że grupa pacjentów jednocześnie otrzymująca prozac i kurkuminę miała znacznie lepsze rezultaty niż osoby otrzymujące jedynie prozac lub kurkuminę. Najistotniejsze jest jednak to, że kurkumina ogranicza skutki uboczne występujące podczas przyjmowania leków psychotropowych. Jest to niezmiernie ważne, gdyż wiele osób odmawia leczenia farmakologicznego ze względu na jego dodatkowe niekorzystne efekty.
Preparaty z odpowiednią dawką kurkumy
Aby osiągnąć terapeutyczne działanie, należy przyjmować odpowiednie dawki kurkuminy. Na szczęście wyciągi z ostryżu długiego można znaleźć w wielu suplementach, a to znacznie ułatwia wykorzystywanie jego niezwykłych właściwości. Kurkuma ma jedną, niewielką wadę ? stosunkowo słabo się przyswaja, dlatego warto szukać preparatów, w których ma ona odpowiednie towarzystwo. Piperyna potrafi zwiększyć wchłanianie kurkumy aż 2000 razy. Suplement diety Kurkuma piperyna wspomaga trawienie i reguluje pracę układu pokarmowego. Podobne działanie ma preparat Swanson Full Spectrum Turmeric & Bromelain, gdzie działanie kurkumy wzmocnione jest enzymem z ananasa. Łączący zalety kurkuminy, wyciągu z wiśni, imbiru oraz kwercetyny i piperyny preparat Solgar Wiśnia Ostryż to uniwersalny produkt przeciwzapalny, który stanowi wsparcie dla całego organizmu.
Wszechstronność działania kurkuminy została potwierdzona badaniami prowadzonymi przez wiele niezależnych ośrodków. Jednoznacznie mówią one o jej właściwościach przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, antybakteryjnych, przeciwnowotworowych, antyoksydacyjnych, antyseptycznych. Marnotrawstwem byłaby rezygnacja z takiego daru natury, jakim jest kurkuma. Pozwól sobie na eksperymenty w kuchni, dodawaj kurkumę do przygotowywanych przez siebie potraw. A jeśli potrzebujesz pomocy kurkuminy w konkretnym schorzeniu, wybierz w aptece odpowiedni suplement diety.
Autor: Ewa Krulicka i-Apteka.pl