Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wiązówka ziele - źródło naturalnej aspiryny

25.09.2019
Leczenie naturalne
Wiązówka ziele - źródło naturalnej aspirynyW dzisiejszych czasach zamiast po syntetyczne leki przeciwbólowe typu aspiryna coraz częściej sięgamy po te naturalne. Jak wiadomo, matka natura ma nam do zaoferowania wiele roślin, w tym również tych o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W tym artykule pod lupę weźmiemy mało znaną roślinę — wiązówkę błotną (Filipendula ulmaria), zwaną również tawułą łąkową lub kropidłem błotnym, która to właśnie wykazuje wspomniane wyżej działania.

Wiązówka - morfologia


Gatunek byliny należący do rodziny różowatych, występujący w Azji oraz północnej i środkowej Europie. W Polsce wiązówkę błotną spotkać można w całym kraju na terenach podmokłych, w okolicach rzek, jezior oraz stawów, a także na wilgotnych łąkach. Roślina dorastająca do 2 metrów, o grubych i rozgałęzionych kłączach oraz ulistnionej łodydze. Liście podwójnie ząbkowane z wierzchu ciemnozielone i nagie, a od spodu jaśniejsze filcowane. Czas kwitnienia rośliny ma miejsce w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Kwiatostan baldachokształtny składający się z bardzo licznych kremowobiałych kwiatów. Oprócz wiązówki błotnej w Polsce możemy spotkać również inne gatunki, np. wiązówkę czerwoną jednak nie posiada ona właściwości leczniczych, jest ona tylko rośliną ozdobną.

Składniki odpowiedzialne za działanie lecznicze wiązówki

Najczęściej wykorzystywanymi surowcami leczniczymi wiązówki błotnej są kwiaty oraz ziele. Dzięki licznym badaniom naukowym potwierdzono, w roślinie obecność kwasu salicylowego oraz aldehydu salicylowego. Oprócz wyżej wymienionych składników wiązówka zawiera flawonoidy m.in. rutozyd, spireozyd oraz glikozydy fenolowe, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne i olejki eteryczne. To właśnie dzięki tym składnikom możliwe jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne wiązówki.

W przeciwieństwie do leków zawierających syntetyczny kwas acetylosalicylowy ten naturalny odpowiednik jest dużo bezpieczniejszy, gdyż nie daje działań niepożądanych, takich jak krwawienia z przewodu pokarmowego czy owrzodzenia żołądka i dwunastnicy.

Właściwości i zastosowanie wiązówki

Dzięki zawartości salicylanów, czyli naturalnej aspiryny wiązówka błotnista jest świetnym preparatem przeciwgorączkowym oraz przeciwwirusowym. Możemy ją zastosować także przy schorzeniach reumatycznych, gdyż pomaga ona pozbyć się z organizmu złogów kwasu moczowego, który to właśnie jest główną przyczyną bólu oraz stanów zapalnych. Dzięki działaniu napotnemu i moczopędnemu wiązówka przyczynia się do sprawnego oczyszczania oraz odtruwania całego organizmu. Oprócz powyższego posiada ona także właściwości przeciwbakteryjne, dlatego też jest pomocna przy zwalczaniu bakterii paciorkowca czy gronkowca złocistego.

Przeciwwskazania do stosowania wiązówki

Jak wiadomo każdy produkt czy to syntetyczny, czy to naturalny ma pewne ograniczenia co do stosowania. Tak samo jest też w przypadku wiązówki. Ze względu na zawartość salicylanów zioła tego nie powinny stosować osoby na nie uczulone. Nie zaleca się przyjmowania wiązówki dzieciom do 12 roku życia, kobietą w ciąży oraz karmiącym matką. Ponadto należy uważać przy jednoczesnym zażywaniu wiązówki z innymi lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy, gdyż może nastąpić wzrost działania przeciwzakrzepowego.

Autor: tech.farm. Karolina Słowik, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel