Wypadanie włosów - kiedy stosować preparaty z biotyną?
05.05.2020Łysienie, zakola, przerzedzająca się czupryna – niemal każdy z nas znalazł się w sytuacji, gdy na widok zapchanego włosami odpływu wpadł w panikę! Nadmierne wypadanie włosów to dość powszechne zjawisko dotykające kobiet i mężczyzn, które może mieć różnorakie przyczyny. W wielu przypadkach receptą na wzmocnienie włosów jest uzupełnienie niedoborów biotyny. Po czym poznać, że w organizmie brakuje witaminy H? Kiedy stosować preparaty z biotyną?
Wypadanie włosów: przyczyny
Wypadanie włosów jest fizjologicznym zjawiskiem uwarunkowanym cyklem rozwojowym włosa. W całkowicie naturalny sposób tracimy około 100 włosów dziennie! Jeśli ubytki w czuprynie stają się widoczne gołym okiem, warto poszukać przyczyn tego stanu. Można samodzielnie przeanalizować potencjalne przyczyny wypadania włosów, można także skorzystać z pomocy specjalisty. Takie rozwiązanie jest rekomendowane, gdy podejmowane środki (suplementacja, pielęgnacja) nie przynoszą efektów. Przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych i konsultacja z trychologiem, dermatologiem lub endokrynologiem powinna pomóc znaleźć genezę wypadania włosów. Wśród głównych powodów zwiększonej utraty włosów wymienia się niedobory makro- i mikroelementów oraz witamin (głównie żelazo i biotyna), choroby tarczycy, choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry), mechaniczne i chemiczne uszkodzenia (np. niektóre zabiegi fryzjerskie, mocno ściągnięte upięcia włosów), czynniki genetyczne, stres.
Niedobór biotyny jako przyczyna wypadania włosów
Gdy w organizmie występuje niedobór biotyny, jednym z objawów może być wzmożone wypadanie włosów (u niektórych również rzęs i brwi). Biotyna wspiera prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej wytworów, dlatego jej braki mogą być zauważalne w kondycji nie tylko włosów (łamią się, wypadają, szybciej siwieją), ale i skóry oraz paznokci (stany zapalne zlokalizowane w okolicy oczu, nosa, ust i genitaliów, zaburzenia wzrostu paznokci, pękanie i łamliwość paznokci, nadmierna aktywność gruczołów łojowych). Oprócz objawów ściśle związanych z wyglądem skóry, włosów i paznokci, zaobserwować możne inne m.in. zmęczenie, osłabienie, stany depresyjne, bezsenność, ponadto utrata apetytu, zapalenie języka i spojówek, podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Dlaczego niedobór biotyny powoduje wypadanie włosów? Naukowcy uważają, że jest to związane z zaburzeniami w metabolizmie tłuszczów wywołanymi niedostateczną ilością biotyny, a także tym, że bez niej zakłócony jest proces tworzenia keratyny, czyli budulca włosów. Dodatkowo nasilone wypadanie włosów może być skutkiem łojotokowego zapalenia skóry (upośledzone działanie gruczołów łojotokowych jest efektem niedoboru biotyny).
Kiedy występuje niedobór biotyny?
Biotyna, nazywana także witaminą H lub B7, to witamina rozpuszczalna w wodzie. Składnik ten dostarczany jest wraz z dietą (jej źródłem są zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego), ponadto syntezowana jest w organizmie przez florę jelitową. Kto zagrożony jest niedoborem biotyny? Przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków – tetracyklin, sulfonamidów; leków przeciwdrgawkowych – fentytoiny, fenobarbitalu) może prowadzić do niedoboru witaminy H. Ponadto w grupie ryzyka są osoby nadużywające alkoholu, przyjmujące hormony steroidowe, stosujące dietę ubogą w witaminy i minerały, karmione pozajelitowo, osoby z uszkodzoną błoną śluzową jelit, insulinoopornością oraz osoby z chorobami genetycznymi (m.in. niedoborem enzymy biotynidazy). Warto także wiedzieć, że spożywanie surowego białka jaj kurzych hamuje wchłanianie biotyny!
Za co odpowiada biotyna?
Przede wszystkim wspomaga ona właściwe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Co do zalecanego dziennego spożycia biotyny to waha się ono od 30 do 100mcg na dobę, trzeba jednak zauważyć, że większość preparatów zawiera znacznie wyższe dawki (zwykle 5-10mg np. Biotebal 5mg, Biotylek Forte 10mg)! Czy takie dawki są bezpieczne? Biotyna rozpuszcza się w wodzie, więc jej ewentualny nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Dotychczasowe badania nie wskazują również toksycznego działania na organizm w przypadku stosowania dużych dawek biotyny, choć w pojedynczych przypadkach notowano kłopoty trawienne i nudności. Funkcja biotyny nie ogranicza się do utrzymywania dobrej kondycji skóry i włosów, uczestniczy ona w procesie metabolizmu tłuszczów, węglowodanów i białek oraz w wielu innych procesach zachodzących w organizmie, jest ważna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Wypadanie włosów – leki z biotyną
Jeśli przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest niedobór biotyny, wskazane jest rozpoczęcie leczenia. W aptekach można kupić suplementy diety na włosy i paznokcie. Najbardziej rozpoznawalny jest Biotebal, jednak w ostatnim czasie oferta leków OTC z biotyną znacznie się poszerzyła. Oprócz dawki 5mg dostępnej m.in. w tabletkach Biotebal, Biotylek i Biotynox na rynku pojawiły się leki z dawką dwa razy wyższą – 10mg (np. Biotylek Forte). Osobom z problemem nadmiernego wypadania włosów, które chcą stosować preparaty z biotyną, zaleca się sięgać po leki, zawierają bowiem wysoką dawkę substancji czynnej, ponadto ich produkcja podlega restrykcyjnej kontroli. Niestety skuteczność leków z biotyną nie będzie jednak zadowalająca, gdy wypadanie włosów spowodowane jest innymi niż niedobór biotyny czynnikami. Wówczas lepiej sięgnąć po wieloskładnikowe suplementy diety z aminokwasami siarkowymi, cynkiem, kompleksem witamin i wyciągami roślinnymi lub wykonać badania np. w kierunku chorób tarczycy.
Twoje włosy nie prezentują się tak zniewalająco jak kiedyś? Wyglądają niezdrowo i nadmiernie wypadają? Możliwe, że Twój organizm daje Ci sygnał, że brakuje mu biotyny. W leczeniu tych niedoborów wskazane są preparaty z biotyną, które są zarejestrowane jako produkty lecznicze. Jeśli jednak po około 3 miesiącach stosowania leku z biotyną, wypadanie włosów nie ustępuje, warto skonsultować się ze specjalistą i zrobić odpowiednie badania diagnostyczne.
Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl