Zaburzenia erekcji – powody, objawy, leczenie
12.11.2021Mimo stałego nagłaśniania problemu większość mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcj traktuje to jako temat tabu, zapominając zupełnie, że szukanie przyczyn oraz ewentualne wdrożenie leczenia nie musi być krępujące. Podstawą w osiągnięciu satysfakcji seksualnej jest zwiększenie świadomości oraz umiejętne zweryfikowanie przyczyny wystąpienia przypadłości, w czym pomóc może jedynie urolog. Jakie są zatem powody zaburzeń wzwodu, jak wygląda leczenie oraz jak działają preparaty, które pomagają uzyskać erekcję, tj. Maxon Forte czy Inventum?
Czym są zaburzenia erekcji i dlaczego się pojawiają?
Zaburzenia wzwodu definiuje się jako niezdolność do utrzymania bądź osiągnięcia wzwodu, co wiąże się z niezdolnością odbycia stosunku seksualnego. W przeszłości problemy z erekcją nazywano impotencją, lecz obecnie unika się tego sformułowania w kontekście problemów z erekcją. Impotencja jest problemem nieodwracalnym o charakterze pejoratywnym, zaś w przypadku zaburzeń wzwodu możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które może przywrócić pełną sprawność seksualną.
Powodów wystąpienia zaburzeń erekcji jest wiele, warto mieć na uwadze, że mogą mieć one podłoże nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. W wielu przypadkach problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu są konsekwencją urazów na tle seksualnym, które mogą podświadomie wpływać na satysfakcję z życia seksualnego. Zaburzenia erekcji mogą być również skutkiem niskiego poczucia własnej wartości lub konfliktami w związku. Wbrew powszechnie głoszonym teoriom, zaburzenia erekcji dotykają nie tylko dojrzałych mężczyzn, ale również coraz częściej cierpią na nie młodzi mężczyźni. Jest to skutek stresu oraz długotrwałego zmęczenia wynikającego z szybkiego trybu życia. Ponadto zaburzenia erekcji mogą być spowodowane nieodpowiednią dietą, tzn. spożywaniem tłustych i ciężkich potraw czy nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Jeżeli zaburzenia erekcji nie są wywołane przedstawionymi czynnikami psychicznymi, problemy muszą mieć podłoże czysto fizyczne. Wśród najczęściej występujących chorób, którym towarzyszyć mogą zaburzenia wzwodu, wyróżnić można: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby tarczycy, stwardnienie rozsiane, niewydolność wątroby czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Ponadto, około 20% mężczyzn z zaburzeniami wzwodu to osoby palące papierosy, co jest skutkiem zwężania naczyń krwionośnych. Korzystanie z wyrobów tytoniowych osłabia napływ krwi do ciał jamistych, co uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego.
Objawy zaburzenia erekcji
Objawy zaburzeń wzwodu mogą pojawiać się stopniowo lub wystąpić nagle u mężczyzny, który do tej pory nie miał żadnych problemów z erekcją. W przypadku jednorazowych problemów nie należy doszukiwać się większych problemów zdrowotnych, sytuacja może by c spowodowana zwiększonym stresem lub przemęczeniem. W przypadku długotrwałych zaburzeń niezbędna może być wizyta u urologa lub seksuologa.
Zaburzenia erekcji mogą przybrać trzy główne postacie, tj.: całkowita niezdolność do odbycia stosunku, uzyskanie niepełnego wzwodu koniecznego do obycia stosunku mimo uczucia podniecenia oraz niezdolność utrzymania wzwodu do odbycia pełnego zbliżenia.
Zaburzenia wzwodu – jaki lekarz?
Zaburzenia erekcji to temat, na który mężczyźni niezbyt chętnie chcą rozmawiać ze specjalistami. Unikanie tematu oraz przymykanie oka na daną przypadłość nie pozwoli na odnalezienie przyczyny dolegliwości ani na zastosowanie odpowiedniego leczenia czy też środków wspomagających osiągnięcie erekcji. Często powtarzające się lub utrzymujące się zaburzenia wzwodu wymagają konsultacji lekarskiej. Lekarzem, do którego należy się udać w przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji, może być seksuolog, urolog, psycholog lub lekarz internista. Konieczna może być również wizyta u kardiologa, ponieważ zaburzenia wzwodu mogą wskazywać na chorobę wieńcową, której częstym następstwem jest zawał.
Zaburzenia erekcji – jakie badania?
W calu zdiagnozowania przyczyny wystąpienia zaburzeń erekcji specjalista początkowo przeprowadza wywiad, do którego wykorzystuje kwestionariusz do oceny życia płciowego mężczyzny (IIEF-5). W zależności od wyników uzyskanych w wywiadzie oraz ewentualnej obecności innych objawów urolog bądź inny lekarz może zalecić wykonanie badań biochemicznych i hormonalnych, takich jak: morfologia krwi, próby wątrobowe, stężenie cukru i lipidów, poziom mocznika i kreatyniny, stężenie hormonów tarczycy, testosteronu całkowitego lub prolaktyny. Wśród badań, które mogą pomóc zdiagnozować przyczynę dolegliwości, znajduje się również: pomiary ciśnienia krwi, badanie dotykowe członka i jąder, USG naczyń członka oraz badanie odruchów nerwowych.
Leczenie zaburzeń erekcji
Po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych badań lekarz zaleci odpowiednią terapię, niekoniecznie musi być to leczenie farmaceutykami. W wielu przypadkach (głównie u młodych mężczyzn) pozytywne skutki przynosi psychoterapia, która pozwala na odzyskanie sprawności seksualnej.
W momencie, gdy przypadłość posiada inne podłoże, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia (zależne od przyczyny wystąpienia zaburzeń erekcji). W wielu przypadkach niezbędne może okazać się stosowanie preparatów ułatwiających osiągnięcie oraz utrzymanie pełnej erekcji, takich jak: Maxon Forte, Maxigra Max, Mensil Max, Viagra Connect Max czy Inventum. Preparaty o statusie leku bez przepisu lekarza występują obecnie w dwóch dawkach, tj. 25mg oraz 50mg sildenafilu w jednej tabletce. Substancja zawarta w przedstawionych lekach zwiększa napływ krwi do ciał jamistych prącia, pozwalając tym samym na osiągnięcie pełnej erekcji. Lek należy przyjąć około 60 minut przed planowanym stosunkiem, do osiągnięcia erekcji konieczny jest bodziec zewnętrzny, czyli podniecenie seksualne.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl