Zakola w młodym wieku - jak sobie z nimi radzić?
31.01.2023Przedwczesne wypadanie włosów to zmora naszych czasów. Coraz młodsi mężczyźni mają zakola. To jednak nie wszystko, również młode kobiety tracą włosy w nadmiernych ilościach. Zakola w młodym wieku to najczęściej wina łysienia androgenowego, choć trzeba przyznać, że współczesny tryb życia nacechowany ciągłym przemęczeniem i stresem oraz śmieciowe jedzenie również mają negatywny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów!
Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:
- Co może być przyczyną powstawania zakoli w młodym wieku?
- W jaki sposób można radzić sobie z zakolami w młodym wieku?
- Jaki lekarz może pomóc przy wypadaniu włosów na linii czoła i skroni?
Spis treści:
- Czym są zakola?
- Zakola w młodym wieku - co może przyczyniać się do ich powstawania?
- Jak radzić sobie z zakolami w młodym wieku?
- Do jakiego lekarza powinny udać się młode osoby, którym przeszkadzają zakola?
Czym są zakola?
Zwykle zakola kojarzą się z mężczyznami, jednak zmagają się z nimi również kobiety – szacuje się, że nawet 20-40% kobiet do 60. roku życia obserwuje u siebie objawy łysienia androgenowego (głównie typu kobiecego, rzadziej męskiego). Zakola to charakterystyczne nadmierne przerzedzenie włosów na skroniach i czole, powodujące stopniowe przesuwanie się linii włosów. Choć uważa się, że zakola to przypadłość wieku starszego, ich widok u młodych i bardzo młodych osób – głównie mężczyzn – jest coraz powszechniejszy. Według statystyk co trzeci mężczyzna między 25. a 45. rokiem życia ma zakola, a co więcej, problemy z nadmierną utratą włosów mogą pojawić się nawet u nastolatków około 15. roku życia.
Zakola u mężczyzn nie tworzą się w ciągu nocy i nikt nie budzi się rano z „wysokim czołem”. Jest to proces rozciągnięty w czasie, początkowo włosy lekko przerzedzają się w okolicy skroni, z czasem linia włosów się cofa, ponadto także na czubku głowy tworzą się łyse miejsca. Obszary łysienia stopniowo się łączą, obejmując dużą połać skalpu (włosy rosną tylko w okolicy potylicznej). Zakola u kobiet i u mężczyzn są źródłem wielu kompleksów. Powodują dyskomfort psychiczny, spadek pewności siebie i poczucia własnej wartości. Dodatkowo zakola w młodym wieku mogą przyczynić się do rozwoju zaburzeń depresyjnych. Problem braku akceptacji dla przyspieszonego łysienia pogłębia wszechobecny kult bujnej grzywy i gęstych włosów. Nadmierne wypadanie włosów sprawia, że każde mycie, czesanie i wizyta u fryzjera powoduje stres, który tylko nasila proces ich utraty.
Zakola w młodym wieku – co może przyczyniać się do ich powstawania?
Jako przyczynę zakoli w młodym wieku wskazuje się przede wszystkim łysienie androgenowe. Geneza tego typu łysienia nie została w pełni wyjaśniona, jednak niewątpliwie wpływ ma tu genetyka i hormony. Pojawiające się zakola u mężczyzn lub kobiet w rodzinie są wskazówką, że nasilone wypadanie włosów może mieć podłoże androgenowe. Drugim istotnym czynnikiem, który ma udział w powstawaniu zakoli, jest nadmiar DHT, czyli dihydrotestosteronu (aktywnej pochodnej testosteronu). To on odpowiada za obkurczanie się mieszków włosowych, co skutkuje ich stopniową miniaturyzacją i zahamowaniem cyklu wzrostu włosa.
Geny i hormony uważa się za główne przyczyny tego, że powstają zakola w młodym wieku, dodatkowo czynnikiem, który może przyspieszyć ten proces, jest stres. Pod jego wpływem dochodzi do zaburzenia przemian w mieszkach włosowych i do osłabienia włosów. Nie bez znaczenia są ponadto niedobory składników mineralnych i witamin (takich jak: żelazo, cynk, magnez, miedź, witaminy z grupy B, witamina A), niezdrowa, źle zbilansowana dieta, nadmiar cukru i wysoko przetworzonej żywności oraz używki – głównie papierosy i alkohol. Warto też wspomnieć o osłabieniu cebulek i mechanicznych uszkodzeniach włosów, które mogą powstawać w wyniku agresywnych zabiegów stylizacyjnych i ciasnego upinania włosów w kucyk lub kok.
Jak radzić sobie z zakolami w młodym wieku?
Leczenie zakoli zwykle zależy od kilku czynników – przede wszystkim płci oraz wieku pacjenta i od tego, kiedy rozpoczął się proces nadmiernego wypadania włosów i powiększania się zakoli. Znaczenie ma genetyka oraz poziomu testosteronu i DHT. Aby rozpocząć leczenie, należy zdiagnozować przyczyny nadmiernego wypadania włosów. W tym celu lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz zlecić zestaw badań. Najpierw wykonuje się badanie stanu skóry głowy i włosów. Służy do tego specjalne urządzenie – tzw. trichoskop. Wiele informacji można także uzyskać z wyników morfologii krwi, oznaczenia hormonów oraz określenia potencjalnych niedoborów witamin i minerałów w organizmie.
W zależności od wyników badań lekarz zleca odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne, np. terapię finasterydem, który zmniejsza stężenie DHT. Uzupełniająco rekomenduje się zadbać o codzienną dietę, suplementację i pielęgnację. Dieta powinna obfitować w źródła takich składników jak białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina A, witamina D, witaminy z grupy B, cynk i żelazo. Dodatkowo po konsultacji z lekarzem można wprowadzić także specjalne suplementy diety oraz leki – np. Biotebal, czyli popularny lek z wysoką dawką biotyny. Skuteczne sposoby na zakola to nie tylko środki doustne, ale i zabiegi trychologiczne, które są wykonywane w specjalistycznych gabinetach. Zakola u mężczyzn i zakola u kobiet są wskazaniem do mezoterapii (igłowej, mikroigłowej, bezigłowej), lasera frakcyjnego, infuzji tlenowej oraz sonoferezy.
Ważnym elementem leczenia zakoli są preparaty na wypadanie włosów przeznaczone do stosowania w domu. W aptekach dostępne są specjalne wcierki, toniki i ampułki. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie cebulek włosowych i stymulacja wzrostu włosów. Dobre efekty dają preparaty na wypadanie włosów z minoksydylem, kofeiną i biotyną. Niezależnie od wybranego produktu istotne jest, aby podczas jego aplikacji wykonać kilkunastominutowy masaż skalpu, który dodatkowo pobudzi mikrokrążenie skóry głowy, stymulując tym samym odżywienie i dotlenienie cebulek włosowych.
Skuteczność masażu i różnego rodzaju preparatów uzależniona jest od systematyczności, dlatego należy je stosować codziennie, a w niektórych przypadkach nawet dwa razy dziennie. Równocześnie należy odpowiednio dobierać standardowe produkty do mycia i pielęgnacji, czyli szampony i odżywki. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów, które negatywnie wpływają na skórę głowy i włosy. Zaleca się postawić na łagodne substancje myjące i delikatne formuły, czyli na kosmetyki naturalne do włosów. Są one pozbawione agresywnych detergentów i szkodliwych konserwantów, zawierają natomiast odżywcze olejki i dobroczynne ekstrakty roślinne.
To, co trzeba wiedzieć, to fakt, że zakola u chłopaków i zakola u dziewczyn będące skutkiem łysienia androgenowego mają charakter ciągły i nieodwracalny! Oznacza to, że nie da się całkowicie zastopować łysienia. Wszystkie stosowane sposoby na zakola – leki i zabiegi – jedynie opóźniają proces wypadania włosów. Dobrą wiadomością jest to, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym lepsze efekty będzie można osiągnąć. A co z przeszczepem włosów? Nie rekomenduje się wykonywania tego typu zabiegu w młodym wieku.
Do jakiego lekarza powinny udać się młode osoby, którym przeszkadzają zakola?
Początkowo można udać się do lekarza rodzinnego, choć lepiej od razu zgłosić się do dermatologa lub trychologa, a także na konsultację do endokrynologa, ponieważ w grę mogą wchodzić zaburzenia hormonalne. Nawet małe zakola powinny zaniepokoić na tyle, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty, gdyż w przypadku łysienia żaden fryzjer lub kosmetyczka nie będą w stanie pomóc.
Zakola w młodym wieku to defekt estetyczny, który powoduje duże kompleksy. Niestety najczęściej zakola mają podłoże genetyczne, więc niewiele da się z tym zrobić. Prowadząc regularne działania, stosując zalecone przez specjalistę leki, uzupełniając niedobory witamin i minerałów oraz aplikując preparaty na wypadanie włosów, można w znacznym stopniu spowolnić proces łysienia! Dobrze także zadbać o zmniejszenie poziomu stresu, np. praktykując techniki relaksacyjne, a także znajdując czas na aktywność fizyczną, odpoczynek i sen.