Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Zapalenie pęcherza moczowego - czym leczyć?

20.10.2020
Dolegliwości i choroby
Zapalenie pęcherza moczowego - czym leczyć?

Zapalenie pęcherza moczowego to uciążliwa dolegliwość, która objawia się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: ból podbrzusza, osłabienie oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Najczęstszą przyczyną wystąpienia zapalenia jest bakteria E.Coli, która dostaje się do układu moczowego drogą wstępującą, czyli poprzez cewkę moczową. Jak wyglądają pozostałe objawy zapalenia pęcherza i co przyjmować w przypadku dolegliwości?

Czym jest zapalenie pęcherza?

W organizmie zdrowego człowieka drogi moczowe znajdujące się powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Jeżeli przedostaną się do nich jakieś drobnoustroje, może dojść do rozwoju stanu zapalnego, najczęściej są to: bakterie Escherichia coli. Wśród innych patogenów, które mogą wywoływać zapalenie pęcherza moczowego, znajdują się również: bakterie Chlamydia, Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus oraz niektóre wirusy i grzyby.

Kto najczęściej choruje na zapalenie pęcherza moczowego?

Częstotliwość występowania dolegliwości ze strony układu moczowego uzależniona jest od płci oraz wieku. W wieku niemowlęcym schorzenie dotyka częściej chłopców – uwarunkowane jest to często występującymi wadami rozwojowymi układu moczowego. W przypadku kobiet częstotliwość zakażań układu moczowego zwiększa się znacznie wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej i występuje nawet kilkadziesiąt procent częściej niż u mężczyzn. Kobiety posiadają również większe predyspozycje do schorzeń ze strony układu moczowego ze względu na anatomię, ponieważ cewka moczowa u pań jest zdecydowanie krótsza niż u mężczyzn, a dodatkowo sąsiaduje bezpośrednio z odbytem i ujściem pochwy, gdzie może występować wiele szkodliwych drobnoustrojów. Według statystyk mężczyźni chorują znacznie rzadziej, jednakże częstotliwość zachorowań u panów rośnie wraz z wiekiem, czego przyczyną jest rozrastający się gruczoł krokowy.

Zapalenie pęcherza objawy

Objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego są charakterystyczne i ciężko pomylić je z innymi dolegliwościami, zalicza się do nich między innymi: ból w podbrzuszu, częste oddawanie moczu, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, nieprzyjemny zapach moczu, parcie na pęcherz. Podczas zapalenia pęcherza moczowego może pojawić się także krew w moczu, podwyższona temperatura, ból głowy oraz ogólne osłabienie organizmu.

Co na zapalenie pęcherza? – leki OTC

Zastanawiasz się jakie przyjmować leki na zapalenie pęcherza? – pokrótce przedstawimy Ci preparaty, które pomogą Ci skutecznie zażegnać uciążliwe objawy. Wśród najczęściej stosowanych preparatów znajdują się leki OTC oraz leki na receptę na bazie furaginy, czyli furadyzyny, które działają przeciwbakteryjnie. Sprawdź co na zapalenie pęcherza bez recepty dostaniesz w każdej aptece, zarówno tej stacjonarnej, jak i internetowej. Wśród najpopularniejszych leków OTC wyróżnić można Urofuraginum dostępne w dwóch dawkach, tj.: Urofuraginum 50mg oraz Urofuraginum Max 0,1g. Leki działają bakteriostatycznie na szeroki spektrum drobnoustrojów, a potoczniej mówiąc: hamują ich namnażanie w organizmie oraz pomagają zlikwidować stan zapalny. Wśród leków bez przypisu lekarza, które zawierają w składzie furaginę, znajdziemy również: Furaginum Hasco, Furaginum US Pharmacia oraz Neofuraginę. Kuracja danymi lekami powinna być stosowana przez 7 dni – przed użyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Ile trwa zapalenie pęcherza?

Czas trwania dolegliwości związanych z zapaleniem układu moczowego zależne jest od stopnia nasilenia objawów, ogólnego stanu pacjenta oraz zastosowanego leczenia. W przypadku incydentalnego zapalenia układu moczowego czas kuracji trwa od 7 do 10 dni, zaś w przypadku nawracających zakażeń (minimum 3 razy w roku) leczenie trwa od 6 do nawet 12 miesięcy.

Domowe sposoby na zapalenie układu moczowego

Stosując preparaty, których zadaniem jest zlikwidowanie stanu zapalnego, warto wdrożyć również domowe sposoby, które pomogą złagodzić uciążliwe dolegliwości. Podstawą w drodze po zdrowy pęcherz jest ilość wypijanych płynów – podczas wszelkiego rodzaju infekcji dróg moczowych należy spożywać minimum 3 litry płynów dziennie. Przyśpieszy to proces wydalania z organizmu szkodliwych drobnoustrojów, które wywołały infekcję. Podczas uzupełniania płynów warto zadbać także o jakość napojów, warto wdrożyć soki żurawinowe, porzeczkowe lub wodę z cytryną – zawarta w nich witamina C hamuje rozmnażanie bakterii. Uczucie bólu oraz pieczenia podczas oddawania moczu załagodzić mogą nasiadówki. Odpowiednio dobrane zioła sypkie, takie jak: krwawnik, rumianek, szałwia, sosnowe igliwie i dziurawiec, należy zalać gorącą wodą i wykąpać się w nich w pozycji siedzącej. Zaleca się, aby terapia ziołami wykonywana była kilka razy dziennie po minimum 15 minut. W celu przyśpieszenia procesu usunięcia drobnoustrojów wywołujących zapalenie układu moczowego warto stosować leki na zapalenie układu moczowo-płciowego i pić napary z ziół o właściwościach moczopędnych, między innymi: Urosan, Nefrobonisan, Nefrosan czy liść pokrzywy zamknięty w saszetkach.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel