Zasady pielęgnacji cery jesienią – 5 najważniejszych
23.11.2024Jesień to dla miłośniczek pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych ulubiona pora roku. To najlepszy czas na wprowadzenie do codziennej rutyny składników aktywnych. Oczywiście pielęgnacja cery jesienią musi być prowadzona według określonych zasad, tylko w ten sposób poprawimy wygląd swojej skóry bez podrażnień i przebarwień. Co zrobić, aby zregenerować skórę po lecie i jednocześnie chronić ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi w zimne miesiące? Jak dbać o cerę jesienią i zimą?
Spis treści:
- Dlaczego pielęgnacja cery jesienią jest tak ważna?
- Zasada 1: Złuszczanie martwego naskórka
- Zasada 2: Intensywne nawilżenie
- Zasada 3: Ochrona przed chłodem i wiatrem
- Zasada 4: Regeneracja skóry po lecie
- Zasada 5: Przygotowanie skóry na zimę
Dlaczego pielęgnacja cery jesienią jest tak ważna?
Pielęgnacja skóry jest ważna przez cały rok, ale to jesienią jest najwięcej do zrobienia w tej kwestii. W tym czasie trzeba zgrabnie połączyć takie działania jak regeneracja cery po lecie, ochrona przed wiatrem i mrozem oraz przed innymi niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi, profilaktyka przeciwzmarszczkowa i przeciwprzebarwieniowa z podstawowymi krokami pielęgnacyjnymi takimi jak złuszczanie, nawilżanie i odżywienie skóry.
To właśnie jesienią przychodzi czas na to, aby naprawić szkody, które naszej skórze wyrządziło słońce. Jak dbać o cerę jesienią? Regeneracja cery po lecie powinna polegać na dostarczaniu jej składników odżywczych, odbudowujących i wzmacniających, oczywiście wstępem do takiej pielęgnacji musi być złuszczanie martwego naskórka i intensywne nawilżanie skóry jesienią skutkujące zmniejszeniem jej suchości, szorstkości, łuszczenia i rogowacenia.
Jesień to idealna pora roku na retinoidy i kwasy, a także nieco bardziej inwazyjne kuracje i zabiegi gabinetowe – peelingi kwasowe o wysokich stężeniach, zabiegi laserowe. Jako najlepsze kosmetyki na jesień wskazuje się produkty, które nie tylko redukują skutki wakacyjnych zaniedbań w pielęgnacji, ale i odpowiednio dbają o skórę w trudniejszych warunkach pogodowych oraz działają prewencyjnie, czyli opóźniają występowanie oznak starzenia się skóry.
Od razu na początku trzeba przypomnieć, że pielęgnacja skóry twarzy jesienią musi stawiać nacisk także na stosowanie kremów z filtrem UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna przez cały rok, nie tylko latem! Jesienią i zimą promienie UV nadal są groźne (głównie UVA, które odpowiadają za fotostarzenie się skóry), ponadto osoby, które stosują kwasy lub retinol, wskutek uwrażliwiania skóry na słońce, są bardziej narażone na przebarwienia i podrażnienia, więc krem SPF musi znaleźć się w ich codziennej rutynie pielęgnacyjnej.
Zasada 1: Złuszczanie martwego naskórka
Nadmierna ekspozycja na słońce latem powoduje, że skóra jest przesuszona, odwodniona, szorstka i łuszcząca, a jej warstwa rogowa – pogrubiona. Cera jest matowa i poszarzała, widoczne stają się na niej przebarwienia i plamy posłoneczne. Jak można temu zaradzić? Odpowiedzią są różnego rodzaju peelingi. Złuszczanie skóry jesienią sprawia, że jest ona dogłębnie oczyszczona i zregenerowana, jej koloryt jest wyrównany, ponadto cera odzyskuje zdrowy blask. Dzięki temu, że martwy naskórek zostaje usunięty, nakładane później substancje pielęgnacyjne i składniki aktywne będą miały szansę lepiej i efektywniej działać!
Dlaczego jesienne peelingi są kluczowe?
Peelingi to ważny etap jesiennej pielęgnacji. Usuwają martwy naskórek, wygładzają cerę, odblokowują i zwężają pory. Wprawdzie eksfoliację można wykonywać przez cały, jednak jesienią można sobie pozwolić na silniejsze preparaty z różnymi kwasami – AHA, BHA i PHA. Można wykonywać je w domu, jeśli jednak liczmy na spektakularny efekt odnowionej skóry, należy się zgłosić na kosmetyczki. W gabinecie wykorzystywane są preparaty o silnych stężeniach substancji złuszczających, których nie powinno się stosować samodzielnie. Przy cerze wrażliwej, zamiast kwasów warto używać peelingów enzymatycznych.
Zasada 2: Intensywne nawilżenie
Słońce powoduje odwadnianie się skóry i uszkadza barierę hydrolipidową, przez co wilgoć bardzo szybko ucieka z naskórka. Latem także wiele innych czynników wysusza skórę, np. woda w morzu lub w basenie, ponadto podczas urlopu częściej zdarza się popełniać błędy pielęgnacyjne, co skutkuje suchością i szorstkością cery. Trzeba pamiętać, że gdy skóra jest przesuszona po lecie, jest bardziej narażona na niekorzystne działanie warunków panujących jesienią. Na poziom nawilżenia skóry negatywnie wpływa zarówno wiatr i zimno na zewnątrz, jak i przegrzane powietrze w pomieszczeniach. Nawilżanie skóry jesienią jest konieczne w przypadku każdego rodzaju cery – zarówno suchej, jak i normalnej, mieszanej oraz tłustej!
Jakie składniki nawilżające wybierać na jesień?
Kluczem do tego, aby nawilżanie skóry jesienią było skuteczne, jest stosowanie substancji nawadniających i nawilżających. Do pierwszej kategorii zalicza się substancje hydrofilne, czyli składniki zwiększające poziom wilgoci w naskórku, np. kwas hialuronowy, glicerynę, aloes, mocznik i pantenol. W drugiej kategorii znajdują się substancje hydrofobowe, które tworzą na powierzchni skóry film zapobiegający przeznaskórkowej utracie wody, np. zimnotłoczone oleje roślinne, woski, parafina, i silikony.
Jak nawilżyć skórę po lecie? Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy nawilżać skórę wieloetapowo. Oznacza to, że każdy krok pielęgnacyjny powinien zawierać substancje o takim działaniu. Zaleca się postawić na łagodny, nawilżający żel oczyszczający oraz tonik. Jednak to dobre serum nawilżające zrobi największą różnicę w kondycji skóry. Serum powinno zawierać kombinację składników nawadniających i nawilżających, a po jego nałożeniu należy nanieść warstwę kremu nawilżającego, który zamknie wilgoć w skórze.
Zasada 3: Ochrona przed chłodem i wiatrem
Dla utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry jesienią niezbędne jest również odżywienie oraz odbudowa i wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry. Czym właściwie jest bariera hydrolipidowa? Jest to ochronna warstwa zbudowana z wody i lipidów. Znajduje się ona w powierzchniowej warstwie naskórka, a jej funkcją jest ochrona skóry i organizmu przed czynnikami zewnętrznymi i przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, a także zatrzymanie wilgoci w skórze.
Płaszcz hydrolipidowy składa się m.in. z glicerydów, wosków, skwalenu, wolnych kwasów tłuszczowych, estrów cholesterolu, a także z ceramidów oraz naturalnego czynnika nawilżającego (NMF (ang. Natural Moisturizing Factor) – to m.in. mocznik, aminokwasy, kwas PCA, sole kwasu mlekowego). Gdy dochodzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej, trzeba jak najszybciej uzupełnić te składniki. Pielęgnacja cery jesienią musi skupiać się na odbudowie i wzmacnianiu bariery hydrolipidowej, w ten sposób możliwa będzie skuteczna ochrona skóry przed zimnem.
Jak chronić barierę hydrolipidową skóry?
Dla utrzymania prawidłowo funkcjonującej bariery hydrolipidowej z jednej strony ważne są wszystkie działania mające na celu jej odbudowę i wzmocnienie, z drugiej natomiast istotne jest to, aby unikać czynników, które ją naruszają! Należy wyeliminować wszelkie złe nawyki i błędy pielęgnacyjne! Przede wszystkim trzeba zrezygnować z kosmetyków, które zawierają składniki wysuszające i drażniące takie jak alkohol, konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe oraz z peelingów z drobinkami.
Pielęgnacja skóry twarzy jesienią obfituje w kosmetyki i zabiegi, które obciążają integralność płaszcza hydrolipidowego, dlatego obowiązkowe jest wyrównywanie strat poprzez stosowanie preparatów łagodzących i wzmacniających – przede wszystkim z ceramidami, lipidami, a także niacynamidem i wąkrotką azjatycką. Szeroką ofertę kosmetyków wzmacniających barierę hydrolipidową znajdziemy w ofercie marki CeraVe, np. nawilżający krem do twarzy CeraVe, który zawiera trzy kluczowe ceramidy, a także kwas hialuronowy i niacynamid.
Zasada 4: Regeneracja skóry po lecie
Regeneracja cery po lecie powinna się skupiać na omówionym wyżej nawilżaniu i wzmacnianiu bariery hydrolipidowej, jednakże to jedynie część z działań, które trzeba wprowadzić, aby pielęgnacja cery jesienią była efektywna. Najwięcej składników regeneracyjnych, naprawczych i odżywczych zaleca się stosować w wieczornej pielęgnacji. Stosowane na noc przyniosą więcej korzyści, gdyż wtedy w skórze zachodzą naturalne procesy regeneracyjne.
Kuracje odżywcze i regenerujące
W ramach kuracji regenerującej i odżywczej można stosować całonocne maseczki na twarz oraz najlepsze kosmetyki naturalne do twarzy, czyli oleje. Fantastycznym składnikiem aktywnym, który od pewnego czasu robi furorę wśród fanek pielęgnacji, są peptydy. Jest to grupa organicznych związków chemicznych, które działają na poziomie komórkowym. Wyróżnia się m.in. peptydy sygnałowe, neuropeptydy i peptydy nośnikowe. Wykazują one wszechstronne właściwości – stymulują produkcję kolagenu i elastyny, wzmacniają strukturę skóry, zwiększają jej jędrność i elastyczność, działają regenerująco i naprawczo na uszkodzenia oraz niwelują widoczność zmarszczek.
Zasada 5: Przygotowanie skóry na zimę
W sezonie jesienno-zimowym ważna jest ochrona przed wiatrem i mrozem. Niesprzyjające warunki zewnętrzne powodują, że funkcje bariery hydrolipidowej zostają zaburzone. Jeśli natomiast po lecie płaszcz hydrolipidowy nie zostanie odbudowany, to ekspozycja na wiatr, zimno i mróz bardzo szybko doprowadzi do problemów skórnych. Z tego powodu przy szczególnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych warto stosować specjalne kremy na zimę o bardzo bogatej i tłustszej konsystencji.
Nie można zapominać, że zimowa pielęgnacja skóry nie powinna skupiać się wyłącznie na twarzy, dbać trzeba o całe ciało. Niekorzystne warunki na zewnątrz oraz suche, przegrzane powietrze w pomieszczeniach sprawiają, że skóra całego ciała cierpi. Złuszczanie, nawilżanie, odżywianie i regeneracja to zasady, których trzeba przestrzegać, dbając o skórę ciała. Złuszczanie skóry jesienią można wykonywać, stosując na ciało peelingi kwasowe, enzymatyczne i drobinkowe, polecane są też domowe peelingi, np. kawowy lub cukrowy.
Po usunięciu martwego naskórka należy stosować intensywnie działające kosmetyki do pielęgnacji ciała. Gdy skóra dostanie codzienną porcję składników nawilżających, odżywczych i wspomagających odbudowę bariery hydrolipidowej, będzie bardziej odporna i nie będzie się przesuszać i łuszczyć. Ważne są nie tylko kremy do twarzy i balsamy do ciała. Trzeba też dbać o dłonie, które najbardziej narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Szczególnie polecane są kosmetyki z ceramidami takie jak np. krem do rąk CeraVe.
Jak dostosować pielęgnację do zmieniających się warunków?
Osoby, które nie dostosowują pielęgnacji do zmieniających się pór roku i warunków pogodowych, nie osiągną tak spektakularnych efektów, jakby chciały. Dodatkowo narażają się na nadmierne przesuszenie, pękanie naczynek, tworzenie przebarwień i przyspieszone starzenie się skóry. Oprócz rotowania składnikami aktywnymi ważne jest także wybieranie odpowiednich konsystencji kosmetyków. Zasada jest prosta – gdy jest ciepło, skóra nie potrzebuje zbyt tłustych i bogatych formuł. Natomiast najlepsze kosmetyki na jesień i zimę to te napakowane składnikami pielęgnacyjnymi i o przyjemnie otulających konsystencjach.
Pielęgnacja cery jesienią musi niwelować skutki nadmiernej letniej ekspozycji słonecznej i przygotować skórę na trudy okresu jesienno-zimowego i sezonu grzewczego. Należy więc nawilżać, odżywiać i regenerować, jednocześnie trzeba wzmacniać barierę hydrolipidową, co pozwoli wzmocnić naturalne funkcje obronne skóry. Dodatkowo jesienią warto pomyśleć o retinolu. Składnik ten zapewnia bowiem najskuteczniejsze działanie przeciwstarzeniowe!