Znaczenie białka konopnego w diecie
06.03.2016Od kiedy pojawiły się doniesienia o skuteczności działania konopi indyjskich np. w leczeniu nowotworów, na rynku pojawiły się preparaty zawierające w swoim składzie nasiona konopi siewnej, która dopuszczona jest do obrotu w naszym kraju. Nie jest to oczywiście konopia indyjska i nie posiada tych samych właściwości ale jej najcenniejszym składnikiem jest tzw. białko konopne będące doskonałym źródłem egzogennych aminokwasów, witamin, minerałów no i oczywiście białka.
Czym jest białko konopne?
Białko konopne to nic innego jak składnik nasion konopi siewnej, które otrzymuje się poprzez mechaniczne tłoczenie nasion. W tym procesie powstaje olej konopny i części stałe. Z tego tworzy się pastę, którą suszy i mieli się na proszek.
Bogactwo płynące z konopi siewnej
Muszę się podzielić odrobiną historii, bo myślę, że was też to zaskoczy. Konopia siewna znana była już za czasów świetności Egiptu. Jej rozkwit nastąpił w pełni w Stanach Zjednoczonych. Na płótnie z konopi malował sam Van Gogh a Henry Ford odpalił pierwszy silnik na oleju konopnym zmieszanym z metanolem. Nawet w Polsce kiedyś uprawiano konopie. Czas aby historia powróciła :) bo jest warto. Konopie co prawda są uboższe w ilość białka niż soja ale jakość i wartość zdrowotna tego białka jest o wiele lepsza. Soja to najczęściej produkt GMO, duża ilość hormonów i nieporównywalnie gorsza jakość. Poza tym w przeciwieństwie do soi białko konopne nie zawiera inhibitorów tryspin ani oligosacharydów, które blokują wchłanianie i powodują wzdęcia.
Białko konopne to źródło:
- 20 z 20 istniejących aminokwasów w tym aż 9 które nie są produkowane przez nasz organizm
- drogocennych i odżywczych kwasów Omega 6 i Omega 3
- witaminy E oraz witamin z grupy B
- żelaza, cynku, miedzi, wapnia, potasu
- błonnika roślinnego
Redukują nadwagę, dodają energii, odbudowują mięśnie, odżywiają i regenerują skórę, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, wzmacniają odporność.
Komu można polecić białko konopne?
Ze względu na bogactwo egzogennych aminokwasów i dużą ilość białka produkt ten doskonale sprawdza się w przypadku osób:
- będących na diecie wegeteriańskiej i wegańskiej
- uprawiających sport
- odchudzających się
- potrzebujących wzmocnienia
- z niedoborami cynku, żelaza, magnezu, fosforu
Białko konopne mogą zażywać osoby z nietolerancją laktozy, glutenu, alergicy. Z racji iż poziom THC ( substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach indyjskich) w konopiach siewnych jest równy prawie zeru mogą je zażywać nawet dzieci.
W aptece
W naszej aptece można kupić białko konopne w postaci proszku np. Białko konopi w proszku Hemp Protein lub w postaci łuskanych białych ziarenek Cannabis sativa z charakterystycznymi zielonymi plamkami np. Nasiona konopi łuskane 250g.
Uwagi praktyczne
Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które ulegają utlenieniu po otwarciu opakowania trzeba je w miarę szybko zużyć i pamiętać o przechowywaniu w lodówce i w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Białko konopi w proszku świetnie nadaje się do robienia koktajli np. z mlekiem, bananami. Mimo tego, że białko ma neutralny smak nie najlepiej smakuje i wygląda po rozrobieniu z wodą. Natomiast ziarna konopi można dodawać do jogurtu, soku, sałatki, deseru.
Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala