Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Żylaki w ciąży, co może zrobić przyszła mama dla swoich żył?

24.03.2020
Dolegliwości i choroby
Żylaki w ciąży, co może zrobić przyszła mama dla swoich żył?

Dlaczego w ciąży powstają żylaki?

Elementem determinującym powstawanie żylaków są zaburzenia w pracy zastawek żylnych. Zastawki pełnią bardzo ważną funkcję w skomplikowanym procesie odprowadzania krwi żylnej z kończyn dolnych do serca, zapobiegają bowiem cofaniu się krwi. Jakiekolwiek zaburzenia w ich funkcjonowaniu, jak łatwo przewidzieć, będą miały poważne konsekwencje. Cofająca się krew przyczynia się do rozpychania żył, które ulegają poszerzeniu, wydłużeniu i skręceniu, a w efekcie tworzą się żylaki. Tak proces ten wygląda w „normalnych” okolicznościach, w ciąży, gdy ilość krwi się podwaja, żyły i zastawki muszą pracować jeszcze mocniej, co negatywnie odbija się na ich wydolności. Swoje „trzy grosze” do powstawania żylaków dorzuca także bardzo aktywny w okresie ciąży progesteron. Wpływa on na znaczne osłabienie oraz zmniejszenie napięcia ścianek naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Nie bez znaczenia dla kondycji żył jest powiększająca się macica, która zaczyna uciskać żyłę główną dolną, co przekłada się na wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych nóg. Ku przestrodze dla przyszłych mam warto dodać, że nadwaga, a także skłonności genetyczne znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków!

Żylaki – niepokojące objawy

Objawami zwiastującymi problemy z krążeniem żylnym w kończynach dolnych są pojawiające się siateczki naczyń krwionośnych. Zwykle uważa się, że teleangiektazje (pajączki) są pierwszym stadium żylaków. Symptomem, który zdecydowanie bardziej daje się we znaki paniom w ciąży, jest ciężkość i zmęczenie nóg, a także trudna do zignorowania bolesność i opuchlizna!

Bezpieczne preparaty przeciwżylakowe w ciąży

Wybór leków na żylaki, suplementów diety oraz kremów, żeli i maści jest ogromny, ale… niemal każdy w przeciwwskazaniach ma wyraźnie zaznaczone, że produkt nie nadaje się do stosowania w okresie ciąży i laktacji! Zresztą każda mama powinna być świadoma zagrożenia związanego ze stosowaniem w okresie ciąży jakichkolwiek leków na żylaki bez konsultacji z lekarzem. Tyczy się to także rutyny i witaminy C, czyli substancji uznawanych za bezpieczne i dobrze tolerowane, które zalecane są jako wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. W przypadku preparatów do stosowania zewnętrznego wybór również jest mocno ograniczony, w tej kategorii polecić można jednak preparat marki Mustela. W ofercie firmy znajduje się cała linia kosmetyków dla mam, a wśród nich jest i taki, który zaleca się stosować w pielęgnacji zmęczonych, ociężałych nóg. Skład Żelu na lekkie nogi Mustela Maternite bazuje na roślinnych składnikach (peptydy awokado, naturalny kwas salicylowy, peptydy sojowe i mentol). Działają one kojąco na obolałe, opuchnięte nogi, odświeżają i przywracają komfort. Warte podkreślenia jest to, że produkt jest wolny od potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka substancji, w tym ftalanów czy fenoksyetanolu, a jego bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach prowadzonych pod nadzorem ginekologów i dermatologów.

Przeciwżylakowa garderoba w okresie ciąży

Bezpiecznym, nieinwazyjnym rozwiązaniem dla przyszłych mam borykających się z objawami nieprawidłowego krążenia żylnego kończyn dolnych są specjalistyczne rajstopy uciskowe. Rajstopy, a także pończochy, podkolanówki uciskowe i skarpety z funkcją kompresji nie różnią się wyglądem od zwykłych produktów tego typu. Cała ich „magia” ukryta jest w materiałach i technologii stopniowanej kompresji. Odpowiedni ucisk stymuluje prawidłowe krążenie kończyn dolnych, przynosi ukojenie zmęczonym i obolałym nogom, redukuje również opuchliznę. Co ważne, kobiety oczekujące malucha nie muszą martwić się o wygodę i komfort, gdyż wiele firm oferuje specjalne rajstopy ciążowe z poszerzonym obszarem brzusznym.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?

Na początek należy powiedzieć, że żadne podjęte działania profilaktyczne nie dają 100% pewności, że na nogach nie pojawią się żylaki! Nie mniej jednak gra jest warta świeczki! Zalecane działania prewencyjne przeciw żylakom pozwalają uzyskać efekt holistyczny. Dlaczego? Bo pierwszym i najważniejszym zaleceniem jest – nie przytyć (za bardzo)! Zupełnie naturalne jest, że w okresie ciąży waga idzie w górę, jednak przyjmuje się, że dopuszczalna ciążowa nadwaga to 12kg! Wówczas organizm nie jest tak przeciążony, a ryzyko wystąpienia nie tylko żylaków, ale również zgagi, nadciśnienia i cukrzycy spada! W utrzymaniu prawidłowej ciążowej wagi pomaga również aktywność fizyczna, która powinna być dostosowana do aktualnego stanu kobiety oraz do jej kondycji sprzed ciąży. Kluczowa dla przyszłych mam jest także pozycja „spoczynkowa” – zaleca się leżeć z lekko uniesionymi nogami. Specjaliści zalecają również rezygnację z opalania i gorących kąpieli, a także unikanie długiego stania.

Problem żylaków w ciąży zdecydowanie nie jest tylko natury estetycznej! To schorzenie, które może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, choć u większości kobiet po porodzie stan żył samoczynnie się poprawia. Zaleca się, aby przez cały okres ciąży kobieta mająca problem z żylakami pozostawała pod opieką specjalisty – chirurga naczyniowego lub flebologa, mimo że właściwe leczenie (w tym zabiegi laserowego i operacyjnego usuwania żylaków) można rozpocząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Najbezpieczniejszym produktem przeciwżylakowym dla kobiet w ciąży są specjalne rajstopy uciskowe, które zmniejszają opuchliznę i przynoszą nogom ukojenie.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane produkty

pixel