Jak prawidłowo dbać o cerę naczynkową?
20.01.2023Cera naczynkowa to ten typ skóry, który ma wiele wymagań! Nie można użyć pierwszego lepszego żelu do mycia lub kremu, skóra źle na to zareaguje, będzie podrażniona i jeszcze bardziej zaczerwieniona. Pielęgnacja cery naczynkowej powinna być odpowiednio zaplanowana, wszelkie nowości należy wprowadzać powoli, aby skóra „nie wpadła w szał”! Oto kilka porad, jak dbać o cerę naczynkową.
Z naszego artykułu dowiesz się m.in.
- Jak wygląda cera naczynkowa?
- W jaki sposób należy pielęgnować cerę naczynkową?
- Jak zadbać o cerę naczynkową latem?
- Jak zadbać o cerę naczynkową zimą?
Spis treści:
- Jak wygląda i czym się charakteryzuje cera naczynkowa?
- Jak dbać o cerę naczynkową?
- Jakich błędów nie popełniać przy pielęgnacji cery naczynkowej?
- Cera naczynkowa latem i zimą - jakie środki ostrożności warto zachować?
Jak wygląda i czym się charakteryzuje cera naczynkowa?
Cera naczynkowa jest skórą cienką, delikatną, wrażliwą o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Pojawiają się na niej zmiany rumieniowe, zaczerwienienia na twarzy i tzw. pajączki, czyli rozszerzone i popękane naczynka (teleangiektazje). Najczęściej rumień i inne zmiany zlokalizowane są w okolicy policzków, a także nosa, brody i czoła. Warto wiedzieć, że cera naczynkowa jest przypadłością uwarunkowaną genetycznie. Najczęściej z tym problemem zmagają się kobiety o jasnej karnacji z niebieskimi oczami i blond włosami, czasem także mężczyźni i dzieci. Ponadto przy braku odpowiedniej pielęgnacji wraz z wiekiem stan skóry się pogarsza, co więcej może rozwinąć się trądzik różowaty! Choć zwykle cera naczynkowa ma cechy skóry suchej, jej objawy mogą także występować na skórach normalnych, mieszanych i tłustych.
Widoczne gołym okiem zmiany na skórze mogą powodować frustrację, a także przyczyniają się do utraty pewności siebie. Jednak nie są jedynym problemem. Posiadacze i posiadaczki skóry naczynkowej narzekają na uczucie pieczenia, napięcia, ściągnięcia i suchości, a także na dyskomfort związany ze zwiększoną wrażliwością na substancje kosmetyczne i podatnością na działanie czynników zewnętrznych.
Charakterystyczne jest to, że cera naczynkowa nadmiernie reaguje np. na zimno, ciepło i wysiłek fizyczny. Oczywiście zdrowa skóra również rumieni się pod wpływem niskiej temperatury lub po intensywnym treningu, jednak szybko jej koloryt wraca do normy! W przypadku skłonności do rumienia zaczerwienienia na twarzy utrzymują się dłużej, w dodatku z czasem się utrwalają – naczynka pękają i pozostają stale widoczne. Przyczyną takiego stanu jest to, że naczynka krwionośne cechują się nadmierną kruchością i niedostateczną odpornością na czynniki zewnętrzne, a także tym, że skóra jest cienka i płytko unaczyniona.
Nie tylko zimno i ciepło prowokują cerę naczynkową do nadreaktywności, ale i wiele innych czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych: nagłe zmiany temperatury, suche powietrze, reakcje alergiczne, stres, silne emocje, nadużywanie alkoholu, ostre jedzenie, stosowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie, choroby neurologiczne.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Fakt, że cera naczykowa jest delikatna i wrażliwa znacząco utrudnia jej codzienną pielęgnację. Istotne jest, aby nie zaniedbywać żadnego etapu pielęgnacyjnego, jednocześnie należy je podporządkować pod wyjątkowe potrzeby skóry naczyniowej. Osoby, które sobie nie radzą, mogą skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką. Specjalista pomoże zdiagnozować przyczyny rumienia i wskaże, jak dbać o cerę naczynkową, aby nie pogarszać jej stanu. Najważniejszymi zasadami w pielęgnacji cery naczynkowej jest nieszkodzenie, czyli unikanie wszystkich czynników, które mogą powodować powstawanie i nasilanie rumienia.
Skórze potrzebne jest delikatne oczyszczanie i złuszczanie, nawilżanie, wzmacnianie bariery hydrolipidowej oraz ochrona. Stosowane kosmetyki powinny łagodzić objawy takie jak swędzenie i podrażnienie oraz uszczelniać i wzmacniać naczynka. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być tak prowadzone, aby chronić naczynka przed pękaniem, a także zapobiegać utrwaleniu rumienia. Trzeba sobie uświadomić, że w przypadku cery naczynkowej profilaktyka jest kluczowa. Gdy naczynka popękają, żaden krem nie pomoże, wtedy niezbędna będzie interwencja dermatologiczna.
Pielęgnacja cery naczynkowej powinna bazować na kosmetykach o działaniu kojąco-łagodzącym, można je znaleźć w ofercie takich marek jak Bioliq, Avene, Iwostin i Dermedic. Oprócz dermokosmetyków polecane są także kosmetyki naturalne do twarzy, choć w przypadku cer bardzo wrażliwych i alergicznych mogą się nie sprawdzić! Należy wybierać lekkie, nieobciążające formuły. Do mycia wskazane są preparaty bez silnych detergentów i bez mydła (np. emulsje i pianki oraz płyny micelarne) oraz letnia woda (gorąca nasila rumień!). Do oczyszczania skóry nie powinno się stosować gąbek, myjek lub szczoteczek, gdyż mogą ją podrażniać. Po myciu lepiej delikatnie osuszać twarz miękkim ręcznikiem (do twarzy trzeba używać innego ręcznika niż do ciała). Bezpośrednio po oczyszczeniu warto spryskać twarz wodą termalną w sprayu (np. Avene) oraz nałożyć serum i krem do cery naczynkowej (np. Dermedic Hydrain 2)! Czy cera naczynkowa wymaga złuszczania? Tak, należy regularnie przeprowadzać eksfoliację, jednak nie mogą to być peelingi mechaniczne (z drobinkami) i te z silnie stężonymi kwasami. Peeling do cery naczynkowej musi działać skutecznie i łagodnie, najlepszy będzie preparat enzymatyczny.
Jak dbać o cerę naczynkową? Na każdym etapie pielęgnacji należy dostarczać jej składników, które poprawiają kondycję naczyń krwionośnych. Zalicza się do nich przede wszystkim witamina K, która wzmacnia ścianki naczynek krwionośnych, dzięki czemu poprawia się koloryt skóry. Doskonałe efekty daje także witamina C (najlepiej pochodne witaminy C, a nie czysty kwas askorbinowy). Podobnie jak witamina K wzmacnia ściany naczynek, ponadto jest ona silnym antyoksydantem i wspomaga produkcję kolagenu. Dobroczynny wpływ na cerę naczynkową mają naturalne wyciągi – z miłorzębu japońskiego, kasztanowca, arniki górskiej, wąkrotki azjatyckiej, rumianku, nagietka, a także algi morskie, rutyna, probiotyki, prebiotyki, pantenol, kwas azelainowy i kwas laktobionowy.
Jakich błędów nie popełniać przy pielęgnacji cery naczynkowej?
Błędem w pielęgnacji cery naczynkowej jest jej zaniedbywanie i brak regularności. Ponadto cera naczynkowa nie lubi kosmetyków z substancjami drażniącymi, a niestety wiele osób nie zwraca uwagi na składy kosmetyków! Krem do cery naczynkowej, preparat do mycia i kosmetyki do opalania nie powinny zawierać alkoholu, silikonów, parabenów, parafiny, olejów mineralnych oraz substancji zapachowych, olejków eterycznych i mentolu! Często popełnianym błędem jest nadużywanie kosmetyków, tarcie skóry i korzystanie z agresywnych zabiegów. Takie postępowanie uszkadza barierę hydrolipidową i nasila stan zapalny!
Cera naczynkowa latem i zimą – jakie środki ostrożności warto zachować?
W pielęgnacji cery naczynkowej istotne jest, aby dostosować ją do pory roku, jednak niezmiennie niezależnie, czy to lato, czy zima, konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna. Cera naczynkowa łatwo ulega podrażnieniom słonecznym, dlatego krem z wysokim filtrem to konieczność – przynajmniej SPF30, a najlepiej SPF50. Kosmetyki do opalania należy aplikować codziennie nawet przy brzydkiej pogodzie! Dodatkowo latem dermatolodzy zalecają unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, gdyż ciepło nie służy naczyniom krwionośnym (z tego też powodu należy zrezygnować z wizyt w solarium, saunie i jacuzzi oraz z gorących kąpieli).
Zimą skóra narażona jest na ekspozycję na mróz i wiatr, a także na przegrzane, suche powietrze w pomieszczeniach. Trzeba stosować kremy ochronne o bogatej formule i tłuściejszej konsystencji, które zabezpieczają skórę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przed promieniowaniem UV. W okresie jesienno-zimowym warto przeprowadzić kurację retinoidami, które wpływają na pogrubienie naskórka. Równocześnie należy zadbać o intensywną regenerację i odbudowę płaszcza hydrolipidowego.
Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga odpowiedniego podejścia. Oprócz działań zewnętrznych można jej zapewnić wsparcie od wewnątrz. Rekomendowana jest zdrowa dieta z dużą ilością warzyw i owoców. Są one źródłem witamin (ważna jest zwłaszcza witamina K, A, C, E), minerałów i antyoksydantów, które pomagają dbać o stan skóry i naczyń krwionośnych. Równocześnie zaleca się unikać alkoholu, nadmiaru kofeiny i ostrych przypraw.