Alergia w ciąży - jak sobie pomóc?
04.08.2021Jesteś w ciąży i oprócz porannych mdłości oraz opuchniętych nóg dokucza Ci także alergia? Alergia w ciąży nie jest czymś nadzwyczajnym i dotyka wiele kobiet w okresie rozrodczym, lecz jej diagnozowanie i leczenie nie może obejść się bez konsultacji położniczej i alergologicznej. Lekarz wskaże, które leki na alergię w ciąży będą bezpieczne dla Ciebie i Twojego maleństwa oraz jak unikać pogorszenia samopoczucia.
Alergia w ciąży
Dolegliwości ciążowe i alergia – to może być duet skutecznie uprzykrzający życie! Jak wiadomo złe samopoczucie indukowane przez alergię, nie wpływa dobrze ani na mamę, ani na dziecko, dlatego, by przebieg ciąży był jak najmniej dokuczliwy i przede wszystkim bezpieczny, należy wszelkie dolegliwości skonsultować z lekarzem – zarówno prowadzącym ciążę, jak i z alergologiem, ponieważ prawidłowe leczenie i wiedza co na uczulenie w ciąży może być pomocne jest na wagę złota!
Alergia w ciąży może przybierać różne formy. U jednych kobiet wycisza się, u drugich nasila – dotyczy to szczególnie kobiet, które już wcześniej leczyły alergię. Jeśli pierwsze niepokojące objawy świadczące o alergii pojawiły się w czasie trwania ciąży, pełna diagnostyka alergologiczna możliwa będzie dopiero po porodzie ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego podczas prób prowokacyjnych.
Dolegliwości alergiczne w ciąży
Do najczęstszych dolegliwości, jakie daje alergia w ciąży, należą: alergiczne zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, nadwrażliwość na leki – dotyczy substancji, które wcześniej nie uczulały, alergia pokarmowa, pokrzywka oraz astma. Uwaga! Kobiety w ciąży mogą inaczej odczuwać objawy alergiczne, mogą one przybierać zgoła odmienną formę niż objawy znane z okresu przed ciążą.
Należy wziąć także pod uwagę fakt, że kontrola objawów alergii jest obecnie szczególnie istotna ze względu na panującą pandemię. Eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alarmują, że objawy sezonowego alergicznego nieżytu nosa i alergiczne zapalenie spojówek mogą być przyczyną częstszego, odruchowego, jak i świadomego dotykania oczu i nosa, co może stwarzać niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem.
Co na uczulenie w ciąży?
Alergia w ciąży może być leczona farmakologicznie lub jej objawy minimalizowane np. poprzez unikanie kontaktu z alergenem – pod warunkiem, że wiemy, który z alergenów jest naszym wrogiem. Dodatkowo ograniczenie kontaktu z alergenem pozwala zredukować lub całkowicie wykluczyć tabletki na alergie w ciąży. Często winę za złe samopoczucie alergików przypisuje się alergii wziewnej na pyłki roślin. Co na uczulenie w ciąży oprócz tabletek może pomóc w tej sytuacji?
Kontrola i ograniczenie kontaktu z alergenami na pyłki roślin, możliwe jest poprzez śledzenie kalendarza pyleń, monitorowanie stężenia poszczególnych alergenów w powietrzu np. poprzez specjalne aplikacje mobilne dla alergików oraz ograniczenie do minimum przebywania na świeżym powietrzu w czasie największego pylenia.
Ważne jest także wdrożenie pewnych zasad, które z pewnością pomogą zminimalizować nieprzyjemne objawy uczulenia. Po przyjściu do domu z zakupów lub spaceru konieczna jest zmiana ubrań, umycie twarzy, rąk i włosów (we włosach często gromadzą się alergizujące pyłki), stosowanie soli fizjologicznej do przepłukiwania oczu oraz soli morskiej do oczyszczania nosa, używanie okularów przeciwsłonecznych. Wielu specjalistów podkreśla, że dyscyplina i zastosowanie się do tych kilki ważnych zasad, może faktycznie wyeliminować leki na alergię oraz polepszyć komfort życia alergików.
Leki na alergię w ciąży
Jakie leki na alergię w ciąży? Leczenie farmakologiczne jest ważne, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z astmą lub gdy alergia w ciąży drastycznie się nasila. Leki na alergię w ciąży charakteryzują się dużym bezpieczeństwem stosowania, jednak nigdy nie można przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem!
Lekarze najczęściej zalecają leki przeciwhistaminowe zawierające: cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratadynę, a także leki donosowe oraz dospojówkowe. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zakwalifikowała preparaty stosowane w leczeniu alergii u kobiet ciężarnych do kategorii bezpieczeństwa stosowania w klasie B. Oznacza to, że badania z użyciem danej substancji czynnej prowadzone były na zwierzętach i nie wykazały szkodliwego działania na płód, lecz badania na kobietach ciężarnych nie zostały wykonane.
Autor: tech.farm. Anna Bawer