Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ból zęba - w jaki sposób złagodzić go przed wizytą u dentysty?

30.12.2022
Dolegliwości i choroby

Ból zęba może się pojawić dość niespodziewanie, przez co nie zawsze można od razu skorzystać z pomocy stomatologa. Czasem cały dzień, a nierzadko nawet przez kilka dni trzeba sobie radzić z bólem na własną rękę, a jak wiadomo, bywa on bardzo dotkliwy. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na ból zęba? Co warto kupić w aptece, aby złagodzić objawy bólowe?

Spis treści:

ból zęba jak złagodzić

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co może przyczynić się do bólu zęba?
  • W jaki sposób objawia się ból zęba?
  • Jakie istnieją domowe sposoby na ból zęba?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba?

Ból zęba może pojawić się znienacka, jest to ból ostry, bardzo silny, który zazwyczaj samoistnie ustępuje po kilku dniach. Choć można też spotkać się z przewlekłym (chronicznym) bólem zębów, który wprawdzie jest umiarkowany, jednak ze względu na tendencję do nawracania, jest dość uporczywy. Jako najczęstszą przyczynę bólu zęba wymienia się próchnicę i urazy struktury zęba. Do wystąpienia dolegliwości bólowych może również prowadzić ropień zęba, zapalenie miazgi, zapalenie przyzębia (paradontoza), nadwrażliwość zębów, złamanie zęba oraz choroby dziąseł.

Nieco rzadziej ból spowodowany jest wyrastaniem zębów mądrości, pęknięciami szkliwa, zapaleniem zatok zębowych, powiększeniem się węzła chłonnego, neuralgią nerwu trójdzielnego. Ponadto zęby mogą boleć po zabiegach dentystycznych, np. po leczeniu kanałowym, ekstrakcji zęba i po wybielaniu. Na ból zębów narażone są osoby z odsłoniętymi powierzchniami korzeni oraz osoby cierpiące z powodu bruksizmu, czyli mimowolnego nocnego zaciskania i zgrzytania zębami.

Jak objawia się ból zęba?

Ból zęba pojawia się wokół zęba, a jego źródło zlokalizowane jest w jego wnętrzu lub w okolicy dziąseł i kości struktur. Najczęściej jest on odczuwany jako ostry, tępy, rozpierający lub pulsujący ból zęba. Objawy są stałe lub przerywane, zwykle bardzo nasilone, co powoduje znaczny dyskomfort. Ból może pojawiać się samoistnie, choć zwykle jest stymulowany, np. zmianami temperatur (m.in. picie gorących lub zimnych napojów) oraz naciskiem podczas żucia i gryzienia. Charakterystyczne jest to, że pulsujący ból zęba narasta w nocy. Ma to związek z tym, że w pozycji leżącej dochodzi do zwiększenia napływu krwi do mózgu i wzrostu ciśnienia w tkankach. Taki ból uniemożliwia zaśnięcie lub powoduje wybudzanie w nocy.

Jeśli chodzi o ból zęba, to zazwyczaj współtowarzyszą mu też inne nieprzyjemne objawy. Oprócz wcześniej wspomnianej nadwrażliwości na zmiany temperatur i nacisk podczas jedzenia często pojawia się także obrzęk okolicy zęba (obrzęk dziąsła lub policzka), uczucie ciągłego pulsowania w zębie, krwawienie, ropna wydzielina, zaczerwienienie wokół zęba, nieprzyjemny zapach z ust. Ból zęba bardzo często promieniuje na całą szczękę, co więcej ból może obejmować również ucho, głowę, szyję. Może się również pojawić gorączka.

Jak złagodzić ból zęba w domu przed wizytą u dentysty?

Ból zęba może dopaść każdego, nie zważając na okoliczności. W takiej sytuacji domowe sposoby na ból zęba są jedyną szansą, aby dotrwać do wizyty u dentysty. Choć tradycyjne metody, tabletki na ból zęba i inne preparaty apteczne skutecznie łagodzą dolegliwości, stanowią one jedynie rozwiązanie doraźne. Nawet jeśli ból ustąpi, nie można rezygnować z wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz zapewni długotrwałe rozwiązanie problemu bolącego zęba! Szybki sposób na ból zęba w awaryjnej sytuacji zapewnią:

Tabletki na ból zęba

Każdy, kto choć raz znalazł się w sytuacji, gdy ząb zaczął boleć o niewłaściwej porze lub w niewłaściwym miejscu, wie, że najszybszym ratunkiem są tabletki na ból zęba. Jeśli ból jest umiarkowany, nie należy sięgać od razu po najsilniejsze leki. Wystarczający będzie lek z paracetamolem, np. Apap lub lek z ibuprofenem. W tym miejscu warto powiedzieć, że w przypadku bólu zęba lepszym rozwiązaniem zwykle są niesteroidowe leki przeciwzapalne (m.in. ibuprofen, naproksen, deksketoprofen, ketoprofen, nimesulid), gdyż substancje czynne z tej grupy nie tylko łagodzą ból, ale i zmniejszają stan zapalny.

Co w przypadku, gdy pulsujący ból zęba jest nie do wytrzymania, w dodatku nasila się w nocy i utrudnia zaśnięcie? Aby wytrwać do wizyty u dentysty, trzeba zastosować „coś silniejszego”. Udręczonym bólem zęba pacjentom farmaceuci najczęściej polecają leki z ketoprofenem, w aptece bez recepty można dostać m.in. Ketonal Active 20 kapsułek. Wiele osób sięga również po Nimesil na ból zęba, bardzo często zlecają go sami dentyści. Jest to lek z nimesulidem w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny. Lek ten jest jednak wydawany tylko na receptę! Podczas stosowania leków przeciwbólowych należy pamiętać, żeby przyjmować je ściśle według zaleceń na ulotce, nie można przekraczać ustalonych dawek lub stosować leku częściej niż jest to wskazane. Co więcej, leki przeciwbólowe można stosować nie dłużej niż maksymalnie 3-5 dni!

Płyny i spraye na ból zęba

Na ból zęba można również stosować różne preparaty apteczne i naturalne mikstury. Pomocniczo oprócz leków przeciwbólowych warto aplikować w jamie ustnej taki produkt jak Dentosept Fast Spray 30ml. Jest to preparat, który w składzie zawiera m.in. chlorheksydynę, ksylitol oraz wyciąg z szałwii. Spray działa antybakteryjnie oraz łagodzi podrażnienia i stan zapalny. W szczególności sprawdzi się np. przy bólu po ekstrakcji zęba.

Domowe sposoby na ból zęba obejmują także różnego rodzaju płukanki. Polecana jest np. ściągająca płukanka z sody oczyszczonej. Wystarczy przygotować roztwór (łyżka sody na pół szklanki wody) i płukać nim jamę ustną (nie połykać). Sprawdzi się również płukanka z soli (pół łyżeczki soli rozpuścić w szklance ciepłej wody), która działa przeciwdrobnoustrojowo i dezynfekująco oraz płukanka z naparu z szałwii, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pomocny będzie także napar z rumianku lub tymianku. Na ból zęba i stan zapalny w jamie ustnej zaleca się także płukanki z wody utlenionej (wodę utlenioną należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1), przy czym takiego roztworu nie należy połykać! Ponadto można spróbować innej tradycyjnej metody, czyli żucia kawałka imbiru, cebuli lub czosnku.

Olejek goździkowy na ból zęba

Babcinym sposobem na ból zęba są goździki, czyli przyprawa, którą w kuchni ma chyba każdy. Wystarczy rozgnieść jeden goździk i przyłożyć go do bolącego zęba lub żuć go przez 30 minut. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i znieczulające. Obecnie w aptekach do kupienia jest specjalny preparat stomatologiczny do stosowania w jamie ustnej z olejkiem goździkowym Rapidentin płyn 5ml. Wskazany jest on właśnie jako naturalny szybki sposób na ból zęba. Jest on prosty w użyciu, wystarczy nasączyć patyczek higieniczny nierozcieńczonym płynem i ostrożnie przyłożyć do zęba.

Zimne okłady na ból zęba

Terapia zimnem jest często wykorzystywana w leczeniu dolegliwości bólowych, również w przypadku bólu zęba znajduje zastosowanie. Do policzka można przykładać przez około 20 minut okłady z ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie lub z lodu zawiniętego w ściereczkę. W aptekach można również kupić hydrożelowe kompresy, które chłodzi się w zamrażalce. Zimno nie tylko złagodzi odczuwanie bólu, ale i zmniejszy obrzęk.

Choć ból zęba może pojawić się również u osób, które bardzo dokładnie dbają o higienę jamy ustnej, to jednak regularne mycie zębów oraz profilaktyczne wizyty u stomatologa są najlepszym sposobem na uniknięcie dolegliwości bólowych. Do mycia zębów należy używać odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty, zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie przez 2 minuty. Do codziennych zabiegów higienicznych należy również wprowadzić nić dentystyczną oraz płyny do płukania jamy ustnej. Obowiązkowe są kontrolne wizyty u dentysty (raz na pół roku). Zaleca się też unikać czynników, które szkodzą zębom. Między innymi należy ograniczyć spożywanie słodyczy i słodzonych napojów, a najlepiej całkowicie zrezygnować z cukru na rzecz ksylitolu, który wspiera remineralizację szkliwa, przywraca prawidłowy poziom pH w jamie ustnej oraz działa przeciwpróchniczo.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Dentosept Fast spray 30ml

Dentosept Fast spray 30ml

32,84 zł
Ketonal Active x 20 kapsułek

Ketonal Active x 20 kapsułek

27,31 zł
Dextin 25mg x 30 tabletek

Dextin 25mg x 30 tabletek

31,20 zł
Rapidentin płyn 5ml

Rapidentin płyn 5ml

30,01 zł
pixel