Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czy alergikowi potrzebny jest oczyszczacz powietrza?

28.04.2023

Alergie to obecnie prawdziwa plaga. Coraz więcej osób zmaga się z objawami alergii sezonowych i całorocznych. Leczenie schorzenia polega na łagodzeniu uciążliwych dolegliwości ze strony nosa i oczu oraz na unikaniu alergenów. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie z mieszkania pyłków, roztoczy i zarodników pleśni, a także innych zanieczyszczeń jest dobry oczyszczacz powietrza! Jak wybrać odpowiedni model dla alergika? 

Alergia na pyłki – przyczyny, objawy

Alergię definiuje się jako nieprawidłową reakcję układu immunologicznego na kontakt z alergenem, czyli substancją, która u osób zdrowych nie wywołuje żadnych dolegliwości. Wraz z postępem cywilizacyjnym i związanym z nim rosnącym zanieczyszczeniem środowiska coraz więcej osób staje się podatnych na rozwój alergii. U alergików układ immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo, w wyniku czego rozpoznaje on potencjalnie nieszkodliwe substancje jako zagrożenie i mobilizuje swoje siły do walki. Alergenem może być prawie wszystko, wyróżnia się m.in. alergeny pokarmowe, kontaktowe i wziewne.

Objawem reakcji obronnej organizmu jest m.in. nieżyt nosa (katar sienny), zaczerwienienie i łzawienie oczu, wysypka. Jednym z najczęściej występujących zarówno u dzieci, jak i u dorosłych typów alergii jest sezonowa alergia na pyłki – drzew, krzewów, chwastów i traw. Alergia na pyłki objawia się obfitym, wodnistym katarem, intensywnym, napadowym kichaniem, zatkanym nosem, świądem podniebienia i nosa, łzawieniem, pieczeniem i swędzeniem oczu, ponadto uczuciem ściskania w gardle i dusznością. Dolegliwości utrzymują się w okresie pylenia uczulających roślin – kalendarz pyleń rozpoczyna się już wczesną wiosną i trwa do jesieni.

Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Leczenie alergii nie jest łatwe, wymaga zdecydowanych działań. W pierwszej kolejności ważne jest rozpoznanie uczulającej substancji. Jest to kluczowe, gdyż podstawą terapii jest unikanie alergenów. Osoby z alergią na pyłki powinny szczególnie uważać, będąc na zewnątrz. Należy sprawdzać raporty alergologiczne, a gdy stężenie pyłków przekracza normy, najlepiej unikać wychodzenia z domu. Jeśli nie jest to możliwe, należy dobrze się zabezpieczyć, np. zakładać okulary przeciwsłoneczne, które pomagają chronić oczy przed kontaktem z alergenami. Na spacery zaleca się wychodzić w deszczową pogodę, gdy w powietrzu jest mniej pyłków. Zawsze po powrocie do domu należy jak najszybciej zmyć z siebie alergeny – trzeba wziąć prysznic, umyć włosy i zmienić ubranie.

W sezonie pylenia warto mieć przy sobie zapas leków przeciwalergicznych. Przede wszystkim doustne leki przeciwhistaminowe, np. z cetyryzyną, lewocetyryzyną, loratadyną, desloratadyną lub bilastyną. Bardzo pomocne będą też leki donosowe lub krople do oczu. Regularnie zaleca się stosować preparaty z roztworem wody morskiej lub roztworem soli fizjologicznej, które skutecznie wymywają z nosa alergeny oraz nawilżają jego błonę śluzową.

Dla alergików istotne jest również dbanie o porządek w domu. Pyłki mogą dostawać się do mieszkania przez otwarte okno i drzwi, są też przynoszone na butach i ubraniach, dlatego należy regularnie sprzątać mieszkanie – myć na mokro wszystkie powierzchnie, często odkurzać. Rekomendowany jest ponadto zakup oczyszczacza powietrza. Jest to urządzenie, które pochłania zanieczyszczenia oraz alergeny, dodatkowo niektóre modele nawilżają powietrze i pomagają utrzymać prawidłową wilgotność w pomieszczeniach (na poziomie 40-60%).

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest eliminowanie alergenów i zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu w zamkniętym pomieszczeniu. Urządzenie zasysa powietrze z otoczenia, filtruje je i wydmuchuje oczyszczone. Mechanizm działania bazuje na systemie wentylatorów i filtrów. Oczyszczacze powietrza Ideal wyposażone są w filtr wstępny, który zatrzymuje np. kłębki kurzu, sierść, włosy oraz złuszczony naskórek, filtr HEPA, który przechwytuje roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, zanieczyszczenia, smog (w tym pyły zawieszone PM2,5 i PM10) i spaliny oraz filtr z aktywnym węglem, który usuwa nieprzyjemne zapachy (np. zapachy unoszące się podczas gotowania, dym papierosowy) i lotne związki organiczne (m.in. formaldehyd, aceton, benzen).

Wielostopniowy system filtracji zapewnia niemalże 100% gwarancję skuteczności. Oczyszczacze powietrza Ideal poprawiają jakość powietrza, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla osób chorych na alergie i choroby układu oddechowego, ale i dla osób zdrowych! Oddychanie czystym powietrzem wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia, polepsza samopoczucie i zwiększa regeneracyjną moc snu. Natomiast wysokie stężenie cząsteczek smogu i innych zanieczyszczeń powietrza nasila u alergików uciążliwe objawy alergii oraz może przyczynić się u nich do rozwoju astmy, a u osób, które do tej pory nie miały żadnych oznak alergii, zwiększa ryzyko jej wystąpienia.

Jak wybrać dobry oczyszczacz dla alergika?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju oczyszczacze. Który model wybrać, gdy w domu mieszka alergik? Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwracać uwagę, jest system filtrów. W przypadku alergii wziewnych liczy się głównie jakość użytych filtrów HEPA. Im wyższa klasa, tym efektywniej oczyszczają powietrze (np. filtr H13 wykazuje skuteczność na poziomie 99,97%, H14 – skuteczność na poziomie 99,99%). Istotny jest też materiał, z którego są one wykonane, rekomendowane są filtry polipropylenowe – w takie wyposażone są oczyszczacze powietrza Ideal.

Równie ważna co wysokiej jakości system filtrów jest wydajność urządzenia. Aby cieszyć się czystym powietrzem, trzeba dobrać odpowiedni model do powierzchni pomieszczenia, w którym ma on pracować. Producenci zawsze umieszczają informację dotyczącą tego, do jakiej powierzchni przeznaczone jest urządzenie, np. do pomieszczeń o powierzchni 30m2 i o standardowej wysokości wynoszącej 2,5m (jeśli pomieszczenia są wyższe, trzeba wybrać model o większej wydajności). Istotny jest też współczynnik CARD, czyli wskaźnik emisji czystego powietrza. Określa on, ile metrów sześciennych czystego powietrza oczyszczacz pracujący na maksymalnych obrotach jest w stanie dostarczyć w ciągu godziny. Oczywiście im wyższy wskaźnik CARD, tym lepiej. Sprzęt odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia powinien przynajmniej trzy razy wymienić powietrze w ciągu 60 minut, czyli dla pomieszczenia o powierzchni 24m2 i wysokości 2,5m współczynnik CADR powinien wynosić minimum 180m3/h.

Od razu trzeba dodać, że jeden oczyszczacz w domu – niezależnie od jego wydajności – to za mało. Aby urządzenie dobrze pracowało, ważna jest cyrkulacja powietrza, a ściany i drzwi ograniczają jego obieg, tym samym urządzenie nie będzie w stanie efektywnie pracować. Podawana przez producenta rekomendowana powierzchnia pracy zawsze odnosi się do otwartej przestrzeni bez blokad i ścian. Zwykle zaleca się więc stawiać jeden oczyszczacz w jednym pomieszczeniu.

Ponadto należy zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada tryb automatyczny. Polega on na tym, że dzięki czujnikom monitorującym jakość powietrza w czasie rzeczywistym, czujnikom światła i przepływu powietrza urządzenie samo dostosowuje intensywność pracy – zwiększa ją, gdy stan powietrza tego wymaga lub zmniejsza, gdy powietrze jest czyste. Praktycznym rozwiązaniem jest też tryb nocny (wygaszenie podświetlenia, mniejsze obroty) i tryb turbo (sprawdza się sytuacjach, gdy np. przypalił się garnek). Dodatkowym atutem może być funkcja jonizacji, która zwiększa skuteczność filtracji oraz funkcja nawilżania powietrza. Udogodnieniem jest też możliwość sterowania oczyszczaczem za pomocą aplikacji na smartfonie, niskie zużycie energii oraz cicha praca.

Oczyszczacz powietrza w znaczący sposób poprawia jakość życia alergików. Jest to sprzęt, w który warto zainwestować. Przed zakupem należy jednak przeanalizować modele dostępne na rynku pod kątem tego, który będzie najlepszy dla osób uczulonych na pyłki, kurz, sierść zwierząt domowych oraz zarodniki grzybów i pleśni. Trzeba też pamiętać, że do utrzymania prawidłowej pracy oczyszczacza niezbędne jest częste czyszczenie oraz regularna wymiana filtrów!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane produkty

pixel