Hemoroidy - przyczyny wystąpienia, objawy oraz leczenie
27.08.2020Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu są dokuczliwą dolegliwością, na którą według statystyk cierpi co drugi Polak po 30 roku życia. Do początkowych objawów w patologicznych zmianach hemoroidów zalicza się między innymi: świąd w okolicy odbytu, ból oraz uporczywe pieczenie. Podpowiemy Wam, jakie są przyczyny wystąpienia żylaków odbytu oraz jakie leki na hemoroidy wybrać, aby pozbyć się uporczywego i krępującego schorzenia.
Czym są hemoroidy?
Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy wyglądem przypominają poduszeczki, które są fizjologiczną częścią struktury odbytu każdego człowieka. Główną rolą poduszkowatych naczyń żylnych jest uszczelnienie odbytu, dzięki czemu możliwa jest swobodna kontrola nas wydaleniem gazów oraz stolca. Hemoroidy nieobjęte zmianami patologicznymi podczas defekacji przylegają do ścian jelita, a krew odpływa do naczyń krwionośnych – dzięki temu wypróżnianie nie jest bolesne. Kiedy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia, guzki krwawnicze powiększają się i określane są mianem hemoroidów. W zależności od tego, który splot żylny jest przekrwiony wyróżnić można hemoroidy wewnętrzne, które są niewidoczne w początkowej fazie choroby oraz hemoroidy zewnętrzne zauważalne na skórze w okolicy odbytu. W momencie wystąpienia objawów należy zastosować dostępne w aptekach leki na hemoroidy, które pomogą szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwej dolegliwości.
Hemoroidy i ich objawy
Objawy towarzyszące hemoroidom wywołują uczucie dyskomfortu oraz są bardzo uciążliwe, dlatego też ważne jest obserwowanie swojego organizmu i możliwie najszybsze zdefiniowanie choroby. Bardzo często pierwszym objawem pojawiających się hemoroidów jest pieczenie oraz narastający świąd odbytu, który prowadzi do pęknięcia struktur skóry oraz wystąpienia stanów zapalnych z wydzieliną ropną. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do uczucia niepełnego wypróżnienia, a zwiększone parcie na stolec może doprowadzić do zwiększenia się zalegania krwi w żyłach, co może doprowadzić do powiększenia się guzków. Zdecydowanie najczęstszym objawem choroby jest krwawienie z odbytu oraz występowanie świeżej, jasnoczerwonej krwi w stolcu oraz na papierze toaletowym. Symptomem, który może wskazywać na zaawansowany stopień choroby jest ból podczas wypróżniania – przyczyną wystąpienia bólu są zakrzepy, który nagminnie rozciągają błonę śluzową i wywołują stan zapalny. Bólowi może towarzyszyć obrzęk odbytu, który uniemożliwi swobodny odpoczynek w pozycji siedzącej. W przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania oraz zaleci odpowiednie leki na hemoroidy.
Leki na hemoroidy dostępne w aptekach
Leki na hemoroidy występują w postaci maści, kremów, żelów, czopków i tabletek, które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne. Preparaty zalecane w dolegliwościach związanych z hemoroidami wykazują również działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwbólowe oraz łagodzące – większość z nich dostępna jest bez przypisu lekarza. Do najpopularniejszych sposobów walki z żylakami odbytu należą czopki na hemoroidy, między innymi: Proctinum, Criorectum, Ruskorex czy Procto-Glyvenol. Przedstawione preparaty łagodzą uciążliwy świąd odbytu, poprawiają przepływ krwi oraz działają przeciwbakteryjnie. Dostępne w aptekach leki na hemoroidy to także maści na hemoroidy, kremy i żele, takie jak: Proktosedon, Procto-Hemolan czy Ruskorex działają miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Podczas stosowania leków w postaci czopków czy maści warto również wdrożyć tabletki na hemoroidy, np. Procto-Glyvenol Complex, który dzięki uniwersalnemu połączeniu składników (diosmina, wyciąg z ruszczyka kolczastego, heparyna, witamina C) wspomaga walkę z żylakami odbytu. W szerokim asortymencie aptecznym nie brakuje także takich preparatów jak zioła na hemoroidy czy środków do higieny osobistej w postaci płynów do higieny intymnej, takich jak: Procto-Glyvenol Soft czy Procto-Hemolan Comfort, które nie tylko doskonale oczyszczą skórę, ale również wykazują działanie łagodzące.
Aplikator przeciw hemoroidom – krioterapia
Coraz większą popularnością wśród osób borykających się z hemoroidami cieszą się również wkładki do krioterapii, między innymi: Anurex czy Criorectum. Krioterapię można stosować w warunkach domowych, nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych czy reakcji alergicznych. Jest to metoda w 100% naturalna, bez stostowania jakichkolwiek środków farmakologicznych. Ideą wkładek do krioterapii jest zastosowanie zimna bezpośrednio na hemoroidy, co przynosi natychmiastową ulgę w świądzie i bólu oraz zmniejsza krwawienie i obrzęk. Jeżeli w przeciągu 14 dni nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem i wprowadzić leki na hemoroidy.
Przyczyny występowania hemoroidów
Do najczęstszych przyczyn występowania hemoroidów zalicza się między innymi: siedzący tryb życia – według statystyk choroba hemoroidalna dotyka często pracowników biurowych, zapalonych graczy gier komputerowych oraz zawodowych kierowców. Do przyczyn wystąpienia żylaków odbytu zalicza się również nieprawidłową dietę, zaawansowaną ciążę, poród, seks analny oraz często występujące biegunki.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl