Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak prawidłowo stosować krople do nosa?

26.11.2024
Porady farmaceuty

Jak trudne może być stosowanie kropli do nosa? No cóż, okazuje się, że wiele osób robi to źle. Jednym z największych błędów jest nadużywanie tego typu produktów, co niestety może skutkować poważnymi komplikacjami, a w przypadku niektórych substancji leczniczych może prowadzić nawet do uzależnienia! Jak prawidłowo stosować krople do nosa, aby osiągnąć oczekiwane efekty i uniknąć powikłań? 

Spis treści:

jak prawidłowo stosować krople do nosa

Kiedy stosować krople do nosa?

Głównym wskazaniem do stosowania preparatów donosowych jest nieżyt nosa – zarówno infekcyjny, jak i alergiczny, który objawia się np. uczuciem zatkania nosa, świądem, nadmierną ilością wydzieliny. Krople i aerozole do nosa sprawdzą się również w przypadku idiopatycznego nieżytu nosa, zapalenia zatok przynosowych, polipów nosa, a nawet zapalenia ucha środkowego.

W zależności od zawartych w produkcie substancji leczniczych krople i aerozole do nosa mogą ograniczać wysięk i udrażniać nos, obkurczać śluzówkę nosa i zmniejszać jej przekrwienie, a także działać przeciwhistaminowo. Krople do nosa przydadzą się także wtedy, gdy doszło do przesuszenia i podrażnienia śluzówki nosa np. przez dym, smog lub zanieczyszczenia powietrza. Ponadto spraye do nosa z wodą morską to najlepsze sposoby nawilżania śluzówki nosa oraz jej oczyszczania.

Dlaczego prawidłowa aplikacja kropli do nosa jest ważna?

To, w jaki sposób podajemy leki donosowe, ma ogromne znaczenie dla ich skuteczności. Preparat musi mieć odpowiednio długi kontakt z jak największą powierzchnią śluzówki nosa, aby mógł wywołać efekt leczniczy. Źle zaaplikowane krople na katar albo spłyną natychmiast do gardła, albo wypłyną z nosa. W przypadku nieprawidłowego używania tych produktów ich działanie lecznicze nie jest odczuwane, dlatego wiele osób zwiększa dawkowanie, co jednak przy braku zmiany sposobu aplikacji nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może natomiast sprawić, że wystąpią skutki uboczne kropli do nosa, w tym ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Jak poprawnie aplikować krople do nosa – krok po kroku

Wiadomo już, dlaczego trzeba właściwie aplikować preparaty donosowe, teraz warto się dowiedzieć, jak prawidłowo stosować krople do nosa! Należy zwróci uwagę na kilka istotnych kwestii takich jak np. odpowiednie przygotowanie nosa, poprawne ustawienie głowy w trakcie aplikacji, a także ilość zastosowanego produktu. Oto, jak aplikować krople do nosa – krok po kroku:

Przygotowanie do aplikacji kropli

Zanim przejdziemy do właściwego zabiegu, należy sobie przygotować potrzebne rzeczy, czyli odpowiedni preparat do nosa oraz chusteczki. Przed aplikacją preparatu – niezależnie od tego, w jakim celu go stosujemy – należy dobrze wydmuchać nos. Aby lepiej oczyścić nos, można zastosować wodę morską lub sól fizjologiczną. W przypadku dzieci nadmiar wydzieliny można odessać gruszką lub aspiratorem. Oczyszczenie nosa zwiększy skuteczność działania aplikowanych leków.

Poprawna pozycja podczas aplikacji

Najlepszym obszarem dla podawania leków donosowych jest błona śluzowa małżowiny nosowej środkowej i przewodu nosowego środkowego. Aby aplikować leki do nosa dokładnie w tym miejscu, należy przyjąć odpowiednią pozycję ciała. To, jaka technika aplikacji kropli będzie najwłaściwsza, zależy od tego, jak podaje się dany preparat – czy się go wkrapla, czy rozpyla. Niezależnie od postaci leku, należy go zawsze wstrząsnąć przed użyciem.

Jeśli lek jest w kroplach, należy przyjąć pozycję z maksymalnym odchyleniem głowy do tyłu. Należy się położyć na plecach z głową odchyloną do tyłu (głowa powinna zwisać z łóżka), zakroplić odpowiednią ilość kropli do obu przewodów nosowych, a następnie zwrócić głowę w prawo, potem w lewo i ponownie powrócić do pozycji wyjściowej. Każdą pozycję należy utrzymać przez około 30 sekund.

Leki na katar można też aplikować na stojąco z głową mocno odchyloną do tyłu. Podczas zakraplania należy wykonać niewielki wdech, dzięki czemu krople zostaną głębiej wchłonięte. Po aplikacji należy odchylić głowę do przodu i utrzymać ją w takiej pozycji przez około minutę. Zaleca się też wykonać kilka ruchów głową, co pomoże rozprowadzić krople w jamie nosowej.

Niektóre krople na katar są zamknięte w opakowaniach ze specjalnym aplikatorem do rozpylania. Technika aplikacji kropli w aerozolu wymaga mocnego odchylania głowy do przodu. Głowę można tak pochylić, stojąc, leżąc lub klęcząc (tzw. pozycja modlącego się muzułmanina). Zarówno krople do nosa, jak i aerozol do nosa można stosować, leżąc na boku (jest to dobra technika aplikacji leków u osób ze skrzywioną przegrodą nosową). Głowa powinna być ułożona niżej niż reszta ciała – skronie powinny być na linii barków. Preparat należy aplikować, gdy głowa jest lekko skręcona, a nos skierowany ku wyżej położonemu ramieniu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć w temacie, jak aplikować krople do nosa? Po pierwsze – nie można nigdy kierować aplikatora na wprost lub w stronę przegrody nosa, powinien być skierowany na boczne ściany błony śluzowej nosa. Po drugie – zaleca się prawą ręką aplikować krople do lewej dziurki, a lewą do prawej, w ten sposób łatwiej trafić we właściwe miejsce!

Prawidłowa ilość kropli

Tu nie ma jednej właściwej odpowiedzi, liczba kropli zależy od tego, jakie leki na katar stosujemy. Niemniej jednak zazwyczaj jednorazowo nie powinno się aplikować więcej niż dwie krople (większa ilość natychmiastowo spłynie do gardła, gdy do tego dojdzie, należy szybko odkrztusić płyn). Jeśli stosujemy leki na katar z zalecenia lekarza, należy ściśle przestrzegać jego wskazówek. Jeśli stosujemy preparat kupiony bez recepty, należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę, gdzie jest nie tylko opisane prawidłowe dawkowanie, ale także są zawarte inne ważne informacje.

Najczęstsze błędy podczas stosowania kropli do nosa

Jakie są najczęstsze błędy podczas stosowania kropli do nosa? Podczas zabiegu można np. przyjąć złą pozycję, podać niewłaściwą liczbę kropli, zbyt mocno pociągać nosem podczas aplikacji. Błędem jest naciskanie jednego z nozdrzy, gdy do drugiego podawany jest lek, zbyt głębokie wprowadzanie aplikatora do nosa, kierowanie go na przegrodę nosową, dotykanie jego końcówką śluzówki nosa i innych powierzchni, a także brak higieny końcówki aplikatora po każdym użyciu oraz używanie jednego opakowania kropli przez kilka osób.

Popełniane błędy podczas stosowania kropli do nosa niestety mogą mieć poważne konsekwencje. Może dojść m.in. do przesuszenia i podrażnienia śluzówki, w niektórych przypadkach nawet do krwawienia. Uszkodzona śluzówka jest wtedy bardziej narażona na zakażenia. Ponadto nadużywanie kropli do nosa może doprowadzić do polekowego nieżytu nosa, a ich przewlekłe stosowanie nawet do zaniku śluzówki oraz ubytków w przegrodzie nosowej!

Rodzaje preparatów donosowych

Są różne rodzaje preparatów donosowych – leki i wyroby medyczne. Ze względu na postać wymienia się krople do nosa, aerozole do nosa (spraye do nosa), maści do nosa. Wśród nich znajdziemy leki na katar, krople do nosa na alergię, preparaty na zatoki, a także środki, dzięki którym higiena nosowa będzie znacznie prostsza, zalicza się do nich m.in. woda morska do nosa i sól fizjologiczna.

Jak unikać uzależnienia od kropli do nosa?

Jednym z najpoważniejszych skutków nieprawidłowego stosowania leków na katar jest uzależnienie od kropli do nosa – głównie zawierających ksylometazolinę i oksymetazolinę. Są to leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Ich zadaniem jest zapobieganie przekrwieniu nosa, jego udrożnienie i zmniejszenie uczucia zatkanego nosa. Jeśli środki te są stosowane za często i dłużej niż jest to zalecane, mogą doprowadzić do tego, że uczucie zatkanego nosa będzie się utrzymywało cały czas.

Im dłużej stosowane są krople na katar, tym bardziej chory się od nich uzależnia. Z czasem organizm przestaje samodzielnie podtrzymywać napięcie naczyń krwionośnych, przez co po zakończeniu działania leku śluzówka puchnie i pojawia się uczucie zatkanego nosa, więc konieczna jest kolejna dawka. Dla chorego oznacza to, że bez kropli na katar nie jest w stanie normalnie oddychać i nie może spać. Leki na katar, które miały wyeliminować problem, stają się jego przyczyną. Im dłużej trwa „leczenie”, tym bardziej organizm zwiększa tolerancję na daną substancję leczniczą, skutkuje to tym, że trzeba stosować lek częściej i w dodatku w coraz większych dawkach.

Czy można uniknąć uzależnienia od kropli do nosa? Oczywiście, że tak! Wystarczy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek producenta. Szczególnie istotne jest to, aby nie stosować kropli dłużej niż 5-7 dni. A jeśli chodzi o krople do nosa dla dzieci, to nie dłużej niż 3-5 dni. Dodatkowo należy przestrzegać zaleceń odnośnie do wysokości dawek oraz utrzymywania między nimi około 8-10 godzin przerwy!

Krople do nosa a alergia – na co zwrócić uwagę?

Mimo że o kroplach do nosa najczęściej mówi się w kontekście przeziębienia, to trzeba pamiętać, że są one jednym z najważniejszych środków w łagodzeniu objawów alergii. W aptekach jest wiele preparatów donosowych do stosowania przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Problem alergia a krople do nosa można rozwiązać, wybierając odpowiedni lek. Można zdecydować się na leki przeciwhistaminowe lub środki obkurczające naczynia krwionośne (z uwagi na ryzyko uzależnienia należy je stosować tylko przez ograniczony czas), a także glikokortykosteroidy donosowe. Alergikom wskazana jest też codzienna higiena nosowa, którą zapewni woda morska w sprayu.

Krople do nosa dla dzieci – co musisz wiedzieć?

Jak prawidłowo stosować krople do nosa dla dzieci? Technika aplikacji kropli jest podobna, przy czym u niemowląt krople należy zawsze stosować, gdy maluch jest w pozycji leżącej, a jego główka odchylona do tyłu. Jeśli chodzi o krople do nosa dla dzieci, to trzeba bardzo rygorystycznie podchodzić do zaleceń względem wysokości dawki i czasu leczenia. Właściwie jedynym środkiem, który można stosować niemalże bez ograniczeń, jest woda morska do nosa. Świetnie sprawdza się do oczyszczania nosa z wydzieliny, nagromadzonych alergenów, zanieczyszczeń i drobnoustrojów, a także działa łagodząco i nawilżająco na śluzówkę.

Krople do nosa są skutecznym środkiem w walce z katarem – niezależnie od tego, czy jest to katar w przebiegu przeziębienia, czy też alergii. Aby leczenie było skuteczne, trzeba wiedzieć, jak aplikować krople do nosa. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie leki można stosować tak długo, jak się chce. Najczęściej nadużywane są krople i aerozole do nosa z ksylometazoliną, które mogą powodować uzależnienie. Jeśli objawy nie są zbyt intensywne, zaleca się zamiast takich leków wybierać wodę morską w sprayu lub preparaty z ekstraktami ziołowymi i olejkami eterycznymi.

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel