Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wybrać dobry syrop na kaszel suchy i mokry?

03.12.2024
Porady farmaceuty

Kaszel oprócz kataru jest jednym z najczęstszych objawów infekcji układu oddechowego. Kaszel może być suchy lub mokry. Mimo znaczących różnic oba rodzaje kaszlu są bardzo dokuczliwe. W jaki sposób skutecznie łagodzić kaszel? Jak wybrać syrop na kaszel? Kiedy stosować leki przeciwkaszlowe, a kiedy wykrztuśne? Na jaki kaszel syrop z babki lancetowatej, a na jaki kaszel syrop islandzki? 

Spis treści:

syrop na kaszel

Rodzaje kaszlu – suchy a mokry kaszel

Kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym, dzięki któremu organizm oczyszcza drogi oddechowe z zanieczyszczeń, ciał obcych i flegmy. Czasem kaszel jest niegroźny, jednak częściej jest on objawem wielu chorób, przede wszystkim schorzeń układu oddechowego. Jest kilka rodzajów kaszlu, np. ostry, podostry i przewlekły, jednak najczęściej dzieli się go na kaszel suchy i kaszel mokry.

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Kaszel suchy zwany jest kaszlem nieproduktywnym. Zazwyczaj kaszel suchy występuje w początkowej fazie infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto występuje w przebiegu m.in. astmy, alergii lub jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków np. inhibitorów konwertazy angiotensyny. Czym charakteryzuje się kaszel suchy? Jego główną cechą są napady kaszlowe, które nierzadko powodują duszności. W jego przebiegu nie pojawia się wydzielina, stąd też typowe jest silne podrażnienie śluzówki gardła, uczucie jej „zdarcia”, a także uczucie drapania i łaskotania. Kaszel suchy nie przynosi korzyści, stanowi jedynie obciążenie dla dróg oddechowych.

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Kaszel mokry jest kaszlem produktywnym, co oznacza, że podczas kaszlu dochodzi do odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych (flegmy, plwociny). W przebiegu infekcji najczęściej kaszel suchy zmienia się w mokry. Ponadto kaszel produktywny pojawia się m.in. przy zapaleniu płuc, ostrym zapaleniu oskrzeli i mukowiscydozie. W odróżnieniu od kaszlu suchego ten mokry nie ma charakteru napadowego. Zwykle kaszel mokry jest najbardziej nasilony rano, gdyż w ciągu nocy zbiera się sporo wydzieliny. Flegma jest bardzo gęsta, tym samym jej efektywne odkrztuszanie jest trudne.

Rodzaje syropów na kaszel

Jak działa syrop na kaszel? Ze względu na to, że mamy dwa rodzaje kaszlu – suchy i mokry, do ich zwalczania potrzebne są inne leki. Najlepszy syrop na kaszel suchy to preparat o działaniu przeciwkaszlowym, zaś na kaszel mokry – syrop wykrztuśny. W aptekach są dostępne również syropy, które można stosować zarówno na kaszel suchy, jak i na kaszel mokry, czy jednak stosowanie tego typu środków może przynieść oczekiwane efekty? Jaki syrop na mokry kaszel, a jaki na kaszel suchy?

Syropy przeciwkaszlowe (na kaszel suchy)

Jaki syrop na suchy kaszel? Na ten rodzaj kaszlu wskazane są środki przeciwkaszlowe, które tłumią odruch kaszlowy i zmniejszają częstotliwość napadów kaszlu.

Syropy wykrztuśne (na kaszel mokry)

Jaki syrop na mokry kaszel? W tym przypadku preparat ma za zadanie ułatwić odkrztuszanie wydzieliny, dlatego trzeba stosować syropy o działaniu wykrztuśnym. Są to środki, które pomagają rozrzedzać wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.

Syropy o działaniu złożonym

W aptekach kupić można też syrop na kaszel, który ma być skuteczny zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Tego typu preparaty zwykle zawierają naturalne wyciągi, czasem też witaminy. Nie powinno się ich stosować jako lek podstawowy, a jedynie wspomagający.

Jaki syrop wybrać na kaszel suchy?

Aby preparat spełnił swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany do rodzaju kaszlu. Jaki syrop na kaszel nieproduktywny należy wybrać? W aptekach wybór syropów przeciwkaszlowych jest ogromny, wśród nich znajdują się zarówno wyroby, leki bez recepty, jak i leki na receptę.

Działanie syropów przeciwkaszlowych

Syrop przeciwkaszlowy ma hamować odruch kaszlowy. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się substancje działające na ośrodek kaszlu, który jest umiejscowiony w rdzeniu przedłużonym lub substancje działające obwodowo, czyli hamujące czynność zakończeń nerwowych w drogach oddechowych.

Składniki skuteczne w leczeniu kaszlu suchego

Jaki syrop na duszący kaszel? Zaleca się wybierać syropy zawierające substancje lecznicze przeciwkaszlowe o działaniu ośrodkowym jak kodeina i dekstrometorfan (obie substancje zaliczane są do opioidów) oraz butamirat lub o działaniu obwodowym – benzonatat i lewodropropizyna.

Jaki syrop wybrać na kaszel mokry?

O ile przy kaszlu suchym dążymy do wyciszenia odruchu kaszlowego, tak w przypadku mokrego kaszlu nie można go tłumić. Celem jest wspomaganie odruchu kaszlowego, dzięki czemu szybciej zostanie usunięty śluz zalegający w drogach oddechowych.

Działanie syropów wykrztuśnych

Syrop na kaszel mokry rozrzedza wydzielinę, co ułatwia jej odkrztuszanie. Dość charakterystyczne jest to, że po zastosowaniu takiego preparatu chory odczuwa nasilenie objawów, jest to jednak pożądany efekt świadczący o tym, że lek działa.

Składniki skuteczne w leczeniu kaszlu mokrego

Syrop wykrztuśny może zawierać takie substancje jak pochodne gwajakolu (gwajafenezyna, sulfogwajakol), ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina, mogą to być również wyciągi ziołowe, np. z bluszczu pospolitego, korzenia lukrecji i korzenia pierwiosnka lekarskiego.

Naturalne syropy na kaszel – kiedy warto je wybrać?

Jak wybrać syrop na kaszel? Należy kierować się rodzajem kaszlu. Podstawowa zasada brzmi – na kaszel suchy potrzebny jest syrop przeciwkaszlowy, a na kaszel mokry – syrop wykrztuśny. Oprócz wymienionych wyżej substancji leczniczych w preparatach na kaszel bardzo często wykorzystuje się naturalne surowce. Na jaki kaszel syrop islandzki lub syrop prawoślazowy? Należy zaznaczyć, że takie środki należy traktować jako leczenie wspomagające, ewentualnie można po nie sięgać, gdy nie potrafimy określić, z jakim kaszlem się zmagamy.

Ziołowe składniki w syropach – tymianek, prawoślaz, podbiał

Najpopularniejszymi składnikami ziołowymi stosowanymi na kaszel są wyciągi z prawoślazu lekarskiego, ziela tymianku, podbiału, babki lancetowatej, a także kwiatu dziewanny wielokwiatowej i porostu islandzkiego. Prawoślaz jest źródłem śluzów, które powlekają śluzówkę gardła i koją podrażnienia. Na jaki kaszel jest syrop prawoślazowy? Jest on wskazany przy kaszlu suchym, jednakże syrop prawoślazowy jest często polecany także na kaszel mokry.

A na jaki kaszel syrop z babki lancetowatej? Jest on uznawany za środek uniwersalny, babka lancetowata działa osłaniająco na podrażnioną śluzówkę gardła, jednocześnie wykazuje właściwości rozkurczające mięśnie oskrzeli, co wspiera odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Jaki syrop na suchy kaszel i drapanie w gardle? Polecany jest np. syrop z porostem islandzkim, który działa ochronnie na śluzówkę i łagodzi kaszel.

Naturalne preparaty dla dzieci i dorosłych

W aptece bez problemu można znaleźć preparat odpowiedni do swoich potrzeb. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zawsze poprosić o radę farmaceutę. Wśród polecanych środków można wymienić np. Syrop Islandzki medic, który można stosować już od 1. roku życia, a także Syrop z babki lancetowatej z witaminą C, który jest wzbogacony o porcję kwasu L-askorbinowego – witamina C wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Jak stosować syropy na kaszel?

Niezależnie, czy syrop na kaszel jest lekiem, wyrobem medyczny czy też suplementem diety, należy zawsze stosować się do zaleceń producenta lub lekarza! Zawsze przed zastosowaniem należy sprawdzić na ulotce lub na opakowaniu, jakie jest rekomendowane dawkowanie danego preparatu. Trzeba pamiętać, że stosowanie dawek większych niż zalecane nie sprawi, że lek zadziała szybciej i skuteczniej, możne natomiast spowodować skutki uboczne!

Zasady dawkowania syropów na kaszel

Jak zostało już wspomniane, podczas stosowania syropu należy się kierować zaleceniami producenta lub lekarza. W zależności od zawartej w preparacie substancji czynnej stosuje się go 2-3 razy dziennie. Istotne są również wytyczne odnośnie do stosowania syropu z jedzeniem i piciem.

Pora przyjmowania syropów na kaszel

Przy stosowaniu syropów na kaszel bardzo ważne są pory przyjmowania kolejnych dawek. Syrop wykrztuśny nie powinien być stosowany później niż do godziny 16. Przyjęty na noc będzie wywoływał i nasilał kaszel, co utrudni sen. Jaki syrop na kaszel na noc można stosować? Przed pójściem spać można przyjmować leki przeciwkaszlowe, a także syropy o działaniu nawilżającym i osłonowym.

Długość kuracji na kaszel

Również w tej kwestii należy się kierować ulotką lub instrukcją albo zaleceniami lekarza. Bardzo ostrożnie należy stosować przede wszystkim leki zawierające opioidy (np. kodeinę). Ich długotrwałe stosowanie lub przekraczanie zalecanych dawek może doprowadzić do wielu działań niepożądanych, w tym do uzależnienia.

Najczęstsze błędy przy wyborze syropu na kaszel

Mimo że kryterium rozróżniające kaszel suchy od kaszlu mokrego jest jasne, wiele osób nadal źle rozpoznaje rodzaj kaszlu, z jakim się zmaga. Może to prowadzić do różnych komplikacji. Jeśli nie wiesz, jaki syrop na świszczący kaszel, najlepiej poradź się lekarza lub farmaceuty.

Niewłaściwe dopasowanie do rodzaju kaszlu

Źle dobrany syrop na kaszel to najczęściej popełniany błąd. Niestety skutkuje to nie tylko brakiem poprawy. Stosowanie syropu przeciwkaszlowego na kaszel mokry hamuje usuwanie wydzieliny. Stan chorego może się w ten sposób pogorszyć, a czas trwania infekcji – wydłużyć. Ponadto zaleganie wydzieliny sprzyja zakażeniu, stanowi ona bowiem idealną pożywkę dla bakterii.

Ignorowanie przeciwwskazań

Większość syropów na kaszel ma swoje ograniczenia i przeciwwskazania. Dotyczą one m.in. wieku, istniejących chorób przewlekłych lub stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Niektóre substancje lecznicze mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. syrop wykrztuśny nie powinien być stosowany z preparatami wapnia, gdyż wapń zagęszcza wydzielinę oskrzelową, czyli stanowi działanie przeciwstawne do działania rozrzedzającego wydzielinę.

Łączenie różnych preparatów na kaszel

Niewskazane jest jednoczesne stosowanie preparatów o działaniu wykrztuśnym i o działaniu przeciwkaszlowym. Jedne będą zwiększać ilość wydzieliny, drugie będą hamować jej usuwanie, co może doprowadzić do jej nagromadzenia, a w efekcie także do nadkażenia bakteryjnego.

Kiedy zgłosić się z kaszlem do lekarza?

Zazwyczaj większość osób radzi sobie z kaszlem na własną rękę, nie można jednak zapominać, że ten objaw nie pojawia się wyłącznie w przypadku przeziębienia, ale i w przebiegu znacznie poważniejszych chorób takich jak grypa, astma lub zapalenie płuc. Dlatego, jeśli stosowane leki nie przynoszą poprawy, doszło do nasilenia objawów bądź wystąpienia nowych dolegliwości, np. ropnej wydzieliny lub silnej duszności, trzeba się zgłosić do lekarza. W przypadku kaszlu u dzieci nie powinno się marnować czasu na to, aby się zastanawiać, jaki syrop na kaszel suchy i mokry, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który dobierze właściwy preparat.

Jaki jest najlepszy syrop na kaszel? Nie ma jednego preparatu, który pomógłby każdemu we wszystkich przypadkach. Jak wybrać syrop na kaszel? Trzeba go dobrać do rodzaju kaszlu, czyli na suchy, duszący kaszel należy stosować syrop przeciwkaszlowy, a na mokry, produktywny – syrop wykrztuśny!

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
APIPULMOL syrop 120ml

APIPULMOL syrop 120ml

13,39 zł
HERBAPECT syrop 150g

HERBAPECT syrop 150g

14,59 zł
DROSETUX syrop 150ml

DROSETUX syrop 150ml

21,64 zł
MUCOSOLVAN syrop 100ml

MUCOSOLVAN syrop 100ml

19,53 zł
SINECOD syrop 100ml

SINECOD syrop 100ml

33,97 zł
FLAVAMED Max syrop 100ml

FLAVAMED Max syrop 100ml

17,11 zł
ATUSSAN syrop 1,5mg/ml 150ml

ATUSSAN syrop 1,5mg/ml 150ml

23,82 zł
DEFLEGMIN 30mg/5ml syrop 120ml

DEFLEGMIN 30mg/5ml syrop 120ml

17,38 zł
GRINTUSS PEDIATRIC Syrop 128g

GRINTUSS PEDIATRIC Syrop 128g

43,32 zł
Flegamax syrop 120ml

Flegamax syrop 120ml

33,28 zł
pixel