Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wszystko, co musisz wiedzieć o Helicobacter pylori

18.08.2021
Dolegliwości i choroby
Wszystko, co musisz wiedzieć o Helicobacter pylori

Co to jest Helicobacter pylori, jak wykryć zakażenie, jak można się zarazić i jak leczyć dolegliwości wywołane przez Helicobacter pylori? Gdzie wykonać badanie na obecność tej bakterii i czy testy na Helicobacter są skuteczne? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w naszym artykule.

Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria Gram-ujemna, nazywana także bakterią wędrującą, ponieważ może bez trudu pokonać drogę: jama ustna, przełyk, żołądek, dwunastnica. Najczęściej Helicobacter pylori zasiedla śluzówkę żołądka i tam czuje się najlepiej.

Helicobacter pylori jest bakterią chorobotwórczą, a złe rozpoznanie lub nieleczenie latami objawów wskazujących na zakażenie Helicobacer pylori może skutkować bardzo poważnymi problemami ze zdrowiem. Według statystyk Polska plasuje się na liście krajów o bardzo wysokim współczynniku zakażeń Helicobacer pylori, współczynnik ten to aż 84% zakażeń wśród osób dorosłych!

Jak można się zarazić Helicobacter pylori?

Przy założeniu tak wysokiego wskaźnika zakażeń, pewnie każdy z nas zastanawia się, czy przypadkiem nie jest nosicielem Helicobacetr pylori? Są oczywiście sposoby, by to zdiagnozować, ale warto też wiedzieć, że u niektórych ludzi bakteria ta nie wywołuje działania chorobotwórczego.

Nie zmienia to fatku, że Helicobacter jest bakterią, którą bardzo łatwo jest się zarazić... Do zakażenia może dojść poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej np. poprzez pocałunek bądź używanie tych samych naczyń i sztućców. Do zakażenia Helicobacter pylori może także dojść na skutek spożycia niedostatecznie oczyszczonej i nieprzegotowanej wody lub nie przestrzegając podstawowych zasad higieny.

Jakie mogą być objawy zakażenia Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bardzo podstępna bakteria, której szkodliwe działanie może wcale nie wskazywać na chorobę układu pokarmowego. Na zakażenie Helicobacter pylori mogą wskazywać takie dolegliwości, jak:

  • uczucie pełnego żołądka
  • częste i niekontrolowane odbijanie
  • brak apetytu
  • częste mdłości
  • wymioty
  • biegunka
  • zgaga
  • utrata wagi
  • ogólne osłabienie organizmu

To jedne z często odnotowywanych symptomów współtowarzyszących Helicobacter pylori, ale nie jedyne. Przypuszcza się, że zakażenie bakterią wpływa także na zdrowie psychiczne pacjenta oraz wywołuje dolegliwości neurologiczne. Leczenie Helicobacter pylori wymaga przeprowadzenia kompleksowych badań pod nadzorem lekarza.

Jak wykryć Helicobacter pylori?

Wiele badań naukowych potwierdza fakt, że choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy są silnie związane z obecnością Helicobacter pylori w ludzkim organizmie. Dlatego pierwszym
i podstawowym krokiem przy podejrzeniu choroby, powinno być wykonanie Helicobacter test.

Diagnostyka Helicobacter pylori może opierać się na metodzie nieinwazyjnej np. testy na Helicobacter lub inwazyjnej tj. pobieranie wycinku błony śluzowej żołądka podczas gastroskopii. Metoda ta jest bardzo wiarygodna, a badanie to pozwala na wykrycie stanów zapalnych lub nowotworowych.

Test na Helicobacter pylori możemy wykonać samodzielnie, korzystając z domowego narzędzia diagnostycznego, jakim są testy dostępne w aptekach np. Helicobacter test z krwi, Helicobacter test antygenowy z kału. Helicobacter test dostępny w aptece zawiera pełen zestaw akcesoriów niezbędnych do wykonania nieinwazyjnego oraz bezbolesnego badania. Badanie zawsze należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w ulotce dołączonej do pakowania testu.

Helicobacter pylori można także wykryć poprzez wykonanie testu oddechowego, który wskazuje ilość mocznika w wydychanym powietrzu. Test na Helicobacter pylori ureazowy lub mocznikowy test oddechowy daje szybki i wiarygodny wynik świadczący o nosicielstwie bakterii. Test na Helicobacter pylori ureazowy test oddechowy, można wykonać w wielu laboratoriach medycznych w Polsce.

Jak leczyć Helicobacter pylori?

Jeśli badania – testy na Helicobacter lub badanie inwazyjne, potwierdziły obecność Helicobacter pylori w naszym organizmie, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie leczenia.

Najczęściej jest to terapia z włączeniem dwóch leków o działaniu przeciwbakteryjnym, antybiotyków, takich jak klarytromycyna lub amoksycylina i dodatkowo podawanie metronidazolu – lek z grupy chemioterapeutyków. Trzecim składnikiem terapii przeciw Helicobacter pylori jest inhibitor pompy protonowej, czyli leki zawierające pantoprazol lub omeprazol.

Długość leczenia oraz dawkowanie leków zleca lekarz. Terapia trwa zazwyczaj 7 dni leki o działaniu przeciwbakteryjnym i kontynuowanie leczenia inhibitorami pompy protonowej przez następne 3-4 tygodnie – zwłaszcza u pacjentów z chorobą wrzodową.

W celu oceny skuteczności przeprowadzonego leczenia, należy przeprowadzić test na Helicobacter pylori. Aby wynik testu był wiarygodny badanie najlepiej wykonać po 4-5 tygodniach po zakończeniu kuracji.

Co zabija Helicobacter pylori?

Leczenie farmakologiczne to najczęściej stosowana metoda leczenia zakażenia Helicobacter pylori, ale nie jedyna. Liczna grupa pacjentów decyduje się na włącznie leczenia z zastosowaniem surowców naturalnych oraz restrykcje dietetyczne.

Jednym z ostatnich odkryć w leczeniu Helicobacter pylori jest włączenie do diety zawartego w tłuszczach roślinnych kwasu linolenowego, a także spożywanie ekstraktu z imbiru, który hamuje wzrost Helicobacter plorii oraz zapobiega powstawaniu wrzodów.

Popularne jest także stosowanie ekstraktu z tymianku. Tymianek nie tylko doskonale podkreśla smak wielu potraw i z powodzeniem stosowany jest w kuchni, ale także jest znanym i cenionym zielem wykorzystywanym w medycynie naturalnej. Tymianek to ziele o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, a ekstrakt z tymianku nie tylko blokuje namnażanie się bakterii, ale także pomaga w naturalny sposób usuwać je z organizmu.

Innym naturalnym przykładem pomocnym w walce z bakterią może być żurawina. Owoc ten to cenne źródło witaminy C, a ekstrakt z żurawiny jest niezastąpiony w leczeniu schorzeń dróg moczowych, ale nie tylko... Dowiedziono, że spożywanie naturalnego soku z żurawiny zapobiega przyleganiu do ścian żołądka groźnych dla zdrowia bakterii – w tym Helicobacer pylori.

Natura przychodzi z pomocą w leczeniu wielu dolegliwości i warto wiedzieć, które składniki można stosować, a także łączyć z leczeniem farmakologicznym. Lekarze zalecają także stosowanie suplementów diety, których skład skomponowany jest pod potrzeby organizmu zakażonego Helicobacter pylori.

Suplementy diety dostępne w aptekach i sklepach medycznych wspierające leczenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori, to kompozycje ekstraktów roślinnych, witamin, minerałów, probiotyków. Produkty tego typu jak np. HelicoFood, działają osłonowo na błonę śluzową żołądka i przewodu pokarmowego oraz uzupełniają niedobory witamin i minerałów w organizmie.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane produkty

pixel