Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Zapalenie pęcherza latem – jak uniknąć infekcji podczas upałów?

24.07.2024
Dolegliwości i choroby

Zapalenie pęcherza to infekcja, której nie chcemy złapać latem! A niestety okres wakacyjny to właśnie ten czas, gdy do takich zakażeń dochodzi najczęściej. Jest to schorzenie uciążliwe i nierzadko bolesne, które może zaburzyć spokojny wypoczynek. W jaki sposób rozpoznać zapalenie pęcherza latem? Jak łagodzić jego objawy? Czy są sposoby na to, jak uniknąć infekcji pęcherza? 

Spis treści:

zapalenie pęcherza latem

Czym jest zapalenie pęcherza? 

Zapalenie pęcherza latem jest dla wielu osób niemalże stałym elementem urlopu. Jest niekomfortowe, bolesne i zdecydowanie nie pozwala się cieszyć beztroskim wypoczynkiem. Czym właściwie jest zapalenie pęcherza? Jest to infekcja dolnych dróg moczowych przebiegająca m.in. z naglącą potrzebą oddania moczu i pieczeniem podczas mikcji. 

Niestety bardziej na zapalenie pęcherza latem (a także w każdą inną porę roku) narażone są kobiety. Kobiety mają krótką cewkę moczową, która w dodatku ma w bliskim sąsiedztwie odbyt, wszystko to powoduje, że bakterie z łatwością przedostają się w głąb układu moczowego. Warto dodać, że wiele pań zmaga się z przewlekłymi i nawracającymi zakażeniami układu moczowego. 

Główną przyczyną zapalenia pęcherza są bakterie (przede wszystkim Escherichia coli), jednak mogą je wywołać również wirusy lub grzyby. Czynnikami sprzyjającymi infekcjom pęcherza moczowego są niektóre zachowania, które wielu z nas notorycznie powtarza jak np. niewłaściwe nawodnienie organizmu i wstrzymywanie moczu. Ponadto ryzyko zapalenia pęcherza jest większe u kobiet bardzo aktywnych seksualnie i stosujących antykoncepcję dopochwową (w tym środki plemnikobójcze) oraz u osób, które nie dbają o prawidłową higienę miejsc intymnych. Czynnikiem ryzyka jest też osłabiona mikroflora bakteryjna pochwy, a także takie choroby jak otyłość i cukrzyca. 

Dlaczego latem częściej dochodzi do infekcji pęcherza? 

Choć zapalenie pęcherza może się przydarzyć o każdej porze roku, to zdecydowanie warunki panujące latem sprzyjają temu najbardziej. W okresie letnim panują wyższe temperatury, co sprawia, że więcej czasu spędzamy na zewnątrz, ponadto lato to okres wyjazdów, podczas których całkowicie zmieniamy codzienne nawyki, jesteśmy bardziej aktywni i mniej się pilnujemy. 

W wyniku wysokich temperatur i aktywności organizm bardziej się poci. Jeśli nie zostanie zapewnione odpowiednie nawodnienie, rzadziej oddajemy mocz, a tym samym bakterie z układu moczowego nie są tak efektywnie wypłukiwane. Dodatkowo latem chętniej sięgamy po kolorowe, gazowane napoje, a także po alkohol, a one działają drażniąco na pęcherz. 

Gdy pogoda jest ładna, większość osób oddaje się aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze czy też pływanie mogą mieć negatywny wpływ na układ moczowy – głównie u kobiet, co ma ścisły związek z anatomią. Ponadto namnażaniu się bakterii i rozwojowi infekcji pęcherza sprzyja zbyt długie przebywanie w przepoconym ubraniu lub mokrym stroju kąpielowym. Na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami narażeni jesteśmy też wtedy, gdy często korzystamy z publicznych basenów i jacuzzi. 

5 skutecznych metod zapobiegania zapaleniu pęcherza w czasie upałów 

Ryzyko, że zapalenie pęcherza latem pokrzyżuje zaplanowany wypoczynek, jest całkiem wysokie, ale na szczęście nie wynosi 100%. Oznacza to, że można bardzo dużo zrobić, aby zadbać o zdrowie układu moczowego i ograniczyć ryzyko infekcji. Jeśli chodzi o zapobieganie zapaleniu pęcherza, to trzeba postawić na kilka bardzo istotnych zmian! I jak za chwilę każdy się przekona, nie są to rzeczy, które są niewykonalne! Oto 5 sposobów na to, jak uniknąć infekcji pęcherza latem i o każdej innej porze roku! 

1. Odpowiednie nawodnienie organizmu 

Czy mogłoby być coś bardziej oczywistego niż prawidłowe nawodnienie organizmu? Chyba nie! Dzięki piciu dużej ilości wody z łatwością usuwamy chorobotwórcze bakterie z układu moczowego. Należy pamiętać, że im jest cieplej, tym więcej się pocimy, dlatego podczas upałów należy zwiększyć ilość spożywanych płynów. Większa utrata wilgoci następuje też w trakcie wysiłku fizycznego, co oznacza, że wtedy też trzeba więcej pić. 

Należy wyraźnie podkreślić, że gazowane napoje, alkohol i kawa to nie są płyny, które dobrze nawadniają, w dodatku mogą podrażniać pęcherz, dlatego należy ich unikać. Podstawę nawadniania powinna stanowić woda niegazowana! Jako uzupełnienie można traktować soki owocowe (zwłaszcza sok żurawinowy) i warzywne, zupy oraz owoce i warzywa. 

2. Higiena intymna w czasie upałów 

Nie mniej ważna niż prawidłowe nawodnienie jest higiena intymna latem. I nie dotyczy ona tylko faktycznej higieny intymnej, ale i kilku innych nawyków, których trzeba przestrzegać. Zacznijmy jednak od mycia okolic intymnych – należy to robić codziennie, także zawsze po powrocie z plaży lub po uprawianiu aktywności. Zalecana jest woda i delikatny płyn do higieny, nie powinno się natomiast stosować do mycia okolic intymnych mydła i mocno perfumowanych żeli. Po umyciu strefy intymne należy dokładnie osuszyć ręcznikiem przeznaczonym do stosowania tylko w tym celu lub ręcznikiem jednorazowym. 

A co z dobrymi nawykami, dzięki którym higiena intymna latem będzie kompletna? Warto przypomnieć, że po skorzystaniu z toalety należy się zawsze podcierać od przodu do tyłu! Należy regularnie opróżniać pęcherz – wstrzymywanie moczu sprzyja rozwojowi infekcji układu moczowego. Trzeba również zachowywać zasady higieny podczas aktywności seksualnej. Kobieta powinna m.in. zawsze opróżniać pęcherz przed stosunkiem, a także po stosunku. 

3. Właściwy dobór bielizny i ubrań 

Chcąc utrzymać zdrowie układu moczowego, trzeba zrezygnować z bielizny i ubrań ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów! Jeśli chodzi o bieliznę, to najlepsza jest po prostu zwykła bawełna. Warto też dodać, że kobiety powinny unikać stringów! I oczywiste jest, że bieliznę trzeba codziennie zmieniać. Podczas upałów najwygodniejsze będą ubrania nie tylko z bawełny, ale i z innych naturalnych materiałów, przede wszystkim z lnu. 

4. Unikanie długotrwałego przebywania w mokrym stroju kąpielowym 

Nie ma nic przyjemniejszego podczas upałów niż schłodzenie się w morzu lub basenie. Jednak ta chwila wytchnienia może być bardzo kosztowna! Zbyt długie noszenie mokrego stroju kąpielowego to jeden z największych zdrowotnych grzechów popełnianych na wakacjach. Wilgotny materiał przylegający do miejsc intymnych tworzy środowisko wprost idealne dla rozwoju chorobotwórczych bakterii. Tak prosta rzecz jak szybkie przebranie się z mokrego stroju kąpielowego to jedna z kluczowych kwestii, która minimalizuje prawdopodobieństwo, że wystąpi infekcja układu moczowego w upały. 

5. Suplementacja i naturalne wspomaganie odporności układu moczowego 

O zdrowie układu moczowego pomoże zadbać dobrze zaopatrzona apteka internetowa z produktami na zapalenie pęcherza. Można w niej znaleźć różnego rodzaju suplementy diety wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz herbatki na pęcherz. Zaleca się przede wszystkim suplementować witaminę C oraz preparaty zawierające wyciąg z żurawiny. Owoce żurawiny są w ogóle jednym z najlepszych naturalnych sposobów na zapobieganie zapaleniu pęcherza, m.in. utrudniają bakteriom przyleganie do błon śluzowych pęcherza moczowego. Po konsultacji z lekarzem można również rozpocząć probiotykoterapię. 

Jak rozpoznać objawy zapalenia pęcherza? 

Właściwie objawy zapalenia pęcherza są na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z inną przypadłością. Najbardziej chyba uciążliwą dolegliwością jest uczucie nagłego parcia na pęcherz. Mimo że nagląca potrzeba oddania moczu pojawia się co chwilę, to tak naprawdę moczu wylatuje co najwyżej kilka małych kropelek. Częste oddawanie małych ilości moczu, ból, pieczenie i swędzenie podczas mikcji to kolejne typowe objawy zapalenia pęcherza. Do tego może się pojawić ból w okolicy łonowej i nadłonowej, ogólne osłabienie, gorączka, zmieniony zapach i kolor moczu, a czasem krwiomocz. 

Sposoby łagodzenia objawów zapalenia pęcherza 

Leczenie zapalenia pęcherza będzie najbardziej skuteczne, gdy rozpocznie się je niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych objawów! Nie od razu trzeba sięgać po antybiotyki, najpierw można wdrożyć domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Należy zacząć od zwiększenia ilości spożywanych płynów – najlepiej ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny i soku żurawinowego. Rozcieńczenie moczu przyspieszy wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Pomocna będzie też herbatka na pęcherz z ziołami o działaniu moczopędnym i wspierającym układ moczowy, np. z pokrzywą, mniszkiem lekarskim, borówką brusznicą, nawłocią, brzozą i bratkiem. 

Wspomagająco wskazane są również preparaty z żurawiną, witaminą C, D-mannozą lub ekstraktami ziołowymi. Bardzo dobre efekty dają nasiadówki. Mogą być przygotowane z naparów ziołowych (rumianek, kora dębu, szałwia) lub z roztworu Tantum Rosa. A ponadto polecany jest odpoczynek, warto wygrzać się w łóżku pod kocem lub z termoforem. We wczesnej fazie infekcji warto również sięgnąć po leki z furaginą. 

Jeśli domowe sposoby na zapalenie pęcherza, nie przynoszą efektów lub infekcja szybko się rozwija, należy się skonsultować z lekarzem, który zleci antybiotyki. Podczas antybiotykoterapii i jeszcze przez jakiś czas po jej zakończeniu należy stosować probiotyki, aby odbudować zaburzoną mikroflorę. Leczenie zapalenia pęcherza wymaga też powstrzymania się od aktywności seksualnej. Abstynencję zaleca się zachować jeszcze przez przynajmniej 7 dni od ustąpienia objawów. Należy też zrezygnować z kąpieli w morzu, w basenie i w jacuzzi. 

Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, jeśli to kolejna w niedługim czasie infekcja, w sytuacji, gdy w przebiegu zakażenia pojawiła się wysoka gorączka i wymioty lub doszło do zatrzymania moczu. Infekcja układu moczowego w upały może być groźna zwłaszcza dla kobiet w ciąży, więc one powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia pęcherza. 

Jeśli zapalenie pęcherza latem zdarza się często, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem! Mimo że jest to dość powszechna przypadłość lepiej jej nie ignorować! Powikłania są rzadkie, ale poważne. Wśród nich wymienia się np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, ropień nerki, a nawet zakażenie ogólne organizmu.

 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medhycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel