Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ziołoteka - zioła na serce

10.05.2017
Leczenie naturalne

Ziołolecznictwo wraca do łask nie bez powodu – w końcu natura obdarzyła nas mnóstwem roślin i ziół, które można wykorzystać do podreperowania zdrowia! Poniżej przedstawiamy Top 8 darów natury korzystnie wpływających na pracę serca. Należy jednak pamiętać, że to jedynie mała reprezentacja, gdyż nasercowa ziołowa apteczka jest znacznie obfitsza i różnorodna! 

Kiedy warto sięgnąć po zioła na serce?

Serce to jeden z najważniejszych organów, dlatego tak istotne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Niestety wiele czynników może powodować zaburzenia w jego pracy, do sztandarowych przyczyn należy zaliczyć niewątpliwie stres i niewłaściwą dietę. W przypadku niektórych schorzeń warto sięgać po naturalne rozwiązania, czyli zioła. Kiedy można wykorzystać moc roślin? Sprawdzają się one przede wszystkim jako substancje wzmacniające mięsień sercowy, rozszerzające tętnice, obniżające ciśnienie, hamujące agregację płytek krwi oraz regulujące poziom cholesterolu i zmniejszające płytki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Przestrzegamy jednak przed samodzielnym korzystaniem z darów natury! Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednie preparaty! Poniżej przedstawiamy zestawienie roślin najczęściej stosowanych w leczeniu układu naczyniowo-sercowego. 

Naparstnica na serce

Królowa serc! Któż o niej nie słyszał? Naparstnica to piękna roślina z rodziny babkowatych, którą można znaleźć na obszarze Europy, Azji Zachodniej oraz Ameryki Północnej. Branża apteczna docenia zawarte w niej glikozydy nasercowe, które są niezastąpione w przypadku niewydolności krążenia, ponieważ wyraźnie zwiększają siłę skurczu serca. Niestety jednocześnie obniżają one tętno, co może być bardzo niebezpieczne. Jeśli ktoś nie dowierza sile naparstnicy, może przekona go to, że wyciągi z tej rośliny są dostępne wyłącznie na receptę, a nieodpowiednio stosowane są jedną z najsilniejszych trucizn świata flory! 

Konwalia majowa na serce

Drobne, dzwonkowate białe kwiaty nieśmiało wychylające się ze ściółki leśnej i intensywny, kuszący zapach – oto konwalia majowa! Znany pod wieloma nazwami kwiat to także ważny surowiec zielarski, bogaty w glikozydy nasercowe. Z liści i kwiatostanów pozyskuje się wartościowe wyciągi, które wzmacniają siłę skurczów serca. Glikozydy z konwalii nie mają tak wielkiej mocy, jak te z naparstnicy, więc służą pomocą m.in. osobom starszym, które zmagają się z objawami tzw. zmęczenia serca. Świetnie sprawdzają się również w przypadku niewydolności naczyń wieńcowych oraz pomocniczo po przebytym zawale. Warto wykorzystać majową piękność także w celu uspokojenia kołaczącego serca. Mimo że konwalia powala swoją subtelną urodą i zawartością glikozydów nasercowych, jest toksyczna, dlatego konieczne jest przestrzeganie odpowiedniego dawkowania. 

Głóg na serce

Ta roślina to prawdziwa perełka wśród ziół sprzyjających zdrowemu sercu. Głóg rośnie w Europie, Afryce Północnej oraz Azji, łatwo go rozpoznać po charakterystycznych, czerwonych owocach. Z perspektywy farmaceuty to kwiatostany i owoce głogu są warte uwagi: w kwiatostanach występują aminy aromatyczne, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, a także flawonoidy i aminokwasy, w owocach zaś można znaleźć protocyjanidyny, pochodne epikatechiny oraz witaminę C i A. Ta roślina jest skarbnicą saponin i kwasów triterpenowych i fenolowych. A jak wpływa na serce? Kompleksowo! Według specjalistów głóg działa rozszerzająco na naczynia wieńcowe (zwiększa ukrwienie serca), obniża ciśnienie krwi i uspokaja pracę serca, dzięki czemu idealnie nadaje się do leczenia choroby wieńcowej w jej początkowym, łagodnym stadium. Ponadto głóg pomoże paniom w okresie przekwitania i chorym z zaburzeniami rytmu serca związanymi z nadczynnością tarczycy. Głóg wykazuje również działanie β-mimetyczne, czyli poprawiające siłę skurczu mięśnia sercowego, przeciwzakrzepowe i zwiększające objętość wyrzutową i minutową serca oraz obniżające ciśnienie. Co więcej, z dobrodziejstwa głogu można korzystać w przypadku innych schorzeń – posiada on właściwości przeciwzapalne, moczopędne i uspokajające. 

Jemioła na serce

Ta roślina to nie tylko bożonarodzeniowa ozdoba, ale i cenny surowiec! Liście i pędy jemioły zawierają choliny, wiskotoksyny, lektyny, flawonoidy, polifenole i aminokwasy, czyli idealnie skomponowaną mieszankę składników, które wspierają układ sercowo-naczyniowy. Krople nasercowe z wyciągiem z jemioły to sprawdzony środek stosowany w przypadku zmian miażdżycowych. Pomagają one w terapii nadciśnienia tętniczego oraz okiełznaniu kołatania serca, także będącego objawem klimakterium. Należy jednak pamiętać, że jemioły nie można przyjmować w zbyt dużych ilościach, jest bowiem trująca!

Czosnek na serce

Tak, to nie jest pomyłka! Czosnek jest dobry na serce, choć dla wielu jest wyłącznie pogromcą infekcji! A oprócz działania przeciwbakteryjnego czosnek może poszczycić się właściwościami antyoksydacyjnymi, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Allicyna, trójsiarczek dwuallilu, kwasy fenolowe i flawonoidy sprawiają, że jeden z najczęstszych gości w polskiej kuchni sprzyja utrzymaniu serca w zdrowiu. Czosnek poprawia krążenie krwi w całym organizmie, przyczynia się do rozszerzenia naczyń, a tym samym do obniżenia ciśnienia, dlatego powinny unikać go osoby z niedociśnieniem. Badania wskazują, że wyciągi z czosnku pełnią podobną funkcję do aspiryny, czyli działają przeciwzakrzepowo. To jeszcze nie wszystko, czosnek to sprzymierzeniec w profilaktyce przeciwmiażdżycowej – obniża on stężenie lipidów, w tym cholesterolu, we krwi, zapobiegając w ten sposób odkładaniu się złogów tłuszczowych w naczyniach. 

Miłorząb dwuklapowy na serce

Miłorząb japoński znany także jako ginkgo biloba to stały składnik preparatów poprawiających pamięć i koncentrację, jednak jego właściwości są bardziej spektakularne! W liściach tego prastarego gatunku zamknięte są ginkgolidy (laktony dwuterpenowe) oraz flawonoidy i biflawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne, w tym te dotleniające serce, oraz hamują agregację płytek krwi. Miłorząb japoński jest zatem przydatny osobom zmagającym się z miażdżycą oraz chorobą wieńcową. Jedna uwaga: miłorząb może zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych, dlatego nie należy go przyjmować bez konsultacji z lekarzem!

Serdecznik pospolity na serce

Sama nazwa wskazuje, że ta roślina ma w sobie coś dla serca! Wizualnie nie jest tak miły dla oka, jak inne rośliny, jednak jego siła tkwi w bogatym wnętrzu. Za korzystne dla zdrowia działanie serdecznika odpowiadają flawonoidy, saponiny, garbniki, kwasy organiczne, glikozydy nasercowe (glikozydy irydoidowe i bufadienolidowe) oraz sole mineralne. Dzięki nim serdecznik znany także jako lwie serce posiada szerokie zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób serca: przypisuje mu się właściwości rozkurczowe, regulujące pracę serca, obniżające ciśnienie, wzmacniające mięsień sercowy oraz łagodzące arytmię. To jeszcze nie wszystko – zioło to zmniejsza również ból w okolicach serca i działa uspokajająco. Kiedy więc rozważyć włączenie serdecznika do diety? Skorzystać z jego dobrodziejstw mogą osoby starsze ze zdiagnozowanym osłabieniem mięśnia sercowego oraz osoby odczuwające kołatanie serca, zmagające się z nadciśnieniem oraz łatwo męczące się. 

Imbir na serce

Imbir coraz częściej gości w naszej kuchni jako dodatek do potraw, na stałe wszedł także do repertuaru przeciwinfekcyjnego. Warto jednak pamiętać także o jego korzystnym wpływie na serce, które przejawia się rozrzedzaniem krwi (czyli hamowaniem zlepiania płytek krwi). Co to oznacza? Z imbirem za pan brat powinni być wszyscy, którzy w naturalny sposób chcą zwalczyć zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Zioła z aptecznej półki

Choć niektóre zioła i rośliny można wyhodować samemu, to nie zawsze nadają się one na leki – trudno bowiem ocenić stężenie substancji czynnych, a tym samym ustalić optymalną, skuteczną dawkę. Warto więc korzystać z oferty sprawdzonych aptek internetowych i stacjonarnych oraz sklepów zielarskich, w których aż roi się od ziołowych suszy, soków i wyciągów. Wystarczy wymienić Ziele serdecznika, Głóg kwiatostan fix, kapsułki Czosnek Forte, Herbaya Głóg zdrowe serce czy Solgar Miłorząb japoński. Alternatywę stanowią preparaty złożone, bazujące na kilku wyciągach w kapsułkach i tabletkach, m.in. Na cholesterol Herbapol Kraków, Lipobon czy Tabletki tonizujące Labofarm lub w postaci toników, np. Doppelherz Vital Tonik. 

Często wydaje się, że jeśli jakiś produkt jest naturalny, to na pewno można go stosować bez ograniczeń. Niestety nie zawsze tak się dzieje, dlatego koniecznie przed wprowadzeniem ziół do diety, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, którzy określą optymalną porcję produktu i ocenią, czy konkretna roślina nie wpłynie negatywnie na działanie przyjmowanych przez Ciebie leków! Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób serca, gdyż niektóre z leczniczych roślin są niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie stosuje się ich z umiarem i rozwagą.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
GŁÓG x 90 tabletek

GŁÓG x 90 tabletek

29,98 zł
LIPOBON KAPS.*60

LIPOBON KAPS.*60

49,79 zł
Na cholesterol x 30 kapsułek

Na cholesterol x 30 kapsułek

19,69 zł
Głóg kwiatostan fix x 30 saszetek

Głóg kwiatostan fix x 30 saszetek

5,50 zł10,99 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel