Sylimaryna - nasz sprzymierzeniec w walce z zapaleniem wątroby
12.08.2014Wątroba jest jednym z najbardziej istotnych organów w naszym ciele. Wiele istotnych funkcji życiowych jest od niej uzależnionych. Dlatego też warto wspomóc jej pracę, gdyż żyjąc z dnia na dzień nie oszczędzamy jej. Czy sylimaryna pozyskiwana z ostropestu plamistego może wspomóc jej działanie?
Do czego jest nam potrzebna wątroba?
Dzięki wątrobie w naszym organizmie dochodzi do prawidłowej przemiany białek, tłuszczy i cukrów. Produkuje się żółć, magazynuje żelazo i witaminy. Od jej nie zaburzonej pracy zależy funkcjonowanie innych organów i wielu istotnych dla naszego życia procesów. Dlatego też nie wolno nam bagatelizować jakichkolwiek symptomów sugerujących problemy w pracy tego narządu.
Na co narażona jest wątroba?
Wątroba narażona jest na liczne procesy zapalne, które mogą być wywołane różnymi czynnikami np.
- wirusami - wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, mononukleoza
- toksynami, chemikaliami, środkami ochrony roślin, alkoholem
- lekami - aspiryna, ibuprofen, sterydy, izoniazyd, ketokonazol, kwas walproinowy
- bakteriami, pierwotniakami
- złą dietą, wysokim poziomem trójglicerydów, cholesterolu
Dzięki temu, że wątroba ma dużą zdolność do regeneracji swoich struktur, często nie odczuwamy jak daleko posunięty jest jej stan zapalny i zmiany w obrębie hepatocytów. Jeśli jednak sama nie poradzi sobie z nadmiarem szkodliwych czynników, będzie wołała o pomoc.
Stany zapalne wątroby objawiają się najczęściej:
-bólem i tkliwością po prawej stronie nadbrzusza
-wyczuwalnym często pod palcami powiększeniem wątroby
-nudnościami, gorączką, dreszczami
-ciągłym przemęczeniem
-zażółceniem powłok ciała
-swędzeniem skóry
-brakiem apetytu
Jak działa sylimaryna?
Sylimaryna to kompleks flawonoglikanów, które są pozyskiwane z łupin nasion rośliny zwanej ostropestem plamistym. Ta naturalnie występująca w przyrodzie substancja wykazuje różnorodne działanie w tym: żółciotwórcze, żółciopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe, detoksykujące, ochronne, stabilizujące błonę komórkową, obniżające cholesterol.
Dzięki swojemu szerokiemu spektrum działania sylimaryna może być stosowana nie tylko w celu poprawy trawienia w niestrawności ale przede wszystkim w licznych chorobach wątroby: zapaleniu, marskości. Zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i tworzeniu się złogów żółci.
W aptece
Sylimaryna dostępna jest w wielu preparatach dostępnych w aptece bez recepty. Leki zawierające czystą sylimarynę to: Sylimarol 70mg, 35mg, Sylimax 70mg, Sylimarol Vita 150mg z witaminami, Sylivit 80 z witaminami, Olejek z ostropestu 100% płyn.
Bardzo popularne jest również połączenie sylimaryny i cynaryny w jednym preparacie np.: Hepatobon, Sylicynar, Syli Farm płyn. W sprzedaży znajduje się również preparat łączący sylimarynę z fosfolipidami sojowymi, które uczestniczą w procesie tworzenia i odbudowy komórek watroby np. Syliflex.
Leki zawierające sylimarynę powinno zażywać się po posiłku od 2-3 razy dziennie. Czas kuracji wynosi zazwyczaj od 2-4 tygodni, jeśli jednak nie ma poprawy lekarz może wydłużyć okres leczenia maksymalnie do pół roku.
Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala