Blog o zdrowiu i-Apteka.pl
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy
Jak dbać o zdrowie dziecka?
Decydując się na dziecko liczymy się z tym, że będziemy musieli o nie zadbać. Tym co należy do najważniejszych elementów jest jego zdrowie. Wiadomo, dzieci nie są jeszcze świadome szkodliwości niektórych czynników, właśnie dlatego potrzebują dorosłych.
Leczenie naturalne
Maść nagietkowa – 10 sprawdzonych zastosowań!
Maść nagietkowa działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspiera gojenie. Jest uniwersalnym środkiem do stosowania na rany, trądzik, hemoroidy i żylaki.
Porady farmaceuty
Sezon grypowy – jak się do niego przygotować i uniknąć zachorowania?
Sezon grypowy przypada na jesień i zimę. W tym czasie ryzyko zachorowania na grypę jest duże, dlatego warto wcześniej zadbać o wzmocnienie odporności.
Dieta roślinna a układ krążenia: naturalne wsparcie dla serca
Zdrowy układ krążenia jest kluczowy dla ogólnego stanu zdrowia, a właściwa dieta może znacząco przyczynić się do utrzymania serca oraz naczyń krwionośnych w dobrej kondycji. W ostatnich latach, dieta roślinna zdobywa na popularności nie tylko ze względu na korzyści etyczne i środowiskowe, ale także ze względu na jej potencjalne korzyści dla zdrowia.
Dolegliwości i choroby
Legionella - wszystko, co warto o niej wiedzieć
Legionella to bakteria odpowiedzialna za chorobę legionistów i gorączkę Pontiac. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną, przez wdychanie skażonej pary wodnej.
Dolegliwości i choroby
Szkorbut - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie choroby
Szkorbut wywoływany jest niedoborem witaminy C. Objawia się m.in. krwawiącymi dziąsłami. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów z kwasem askorbinowym.
Dolegliwości i choroby
Przetoka odbytu – czym charakteryzuje się ta dolegliwość i jak ją leczyć?
Przetoka odbytu to nieprawidłowy kanał między odbytnicą a skórą. Objawia się m.in. bólem i pieczeniem. Leczenie polega na przecięciu lub wycięciu przetoki.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Zdrowe odżywianie to klucz do utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W dzisiejszych czasach dostęp do informacji na temat diety i żywienia jest ogromny, ale niestety nie zawsze jest to wiarygodna wiedza. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na współpracę z dietetykiem. Warto zastanowić się, dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest dietetyk.
Cukrzyca a choroby serca: rola żywienia
Cukrzyca typu 2 to obecnie jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych o podłożu metabolicznym. W jej przebiegu – zwłaszcza bez kontroli – mogą się pojawić liczne powikłania. Dotykają one m.in. narządu wzroku, nerek czy układu nerwowego oraz ruchowego. Nie można jednak zapominać o wpływie tej choroby na serce. Zobacz, jaka jest między nimi zależność i jaką rolę w profilaktyce oraz leczeniu odgrywa dieta.
Rozszerzone naczynka na policzkach – jak z nimi walczyć?
Rozszerzone naczynka mogą pojawić się w każdym wieku, chociaż najczęściej zmagają się z nimi osoby po 30. roku życia. Czerwone „pajączki” na policzkach to nie tylko defekt estetyczny. Ich przyczyną może być początkowe stadium trądziku różowatego lub alergia. Aby zdiagnozować problem i rozpocząć efektywne leczenie, nie może obyć się bez wizyty u specjalisty. Poznaj profesjonalne metody zamykania naczynek.
Dolegliwości i choroby
Alergia jesienią – na co uważać i jak łagodzić jej skutki?
Alergia jesienią może być związana z ekspozycją na pyłki, roztocza oraz pleśnie. Uciążliwe objawy pomogą złagodzić dostępne w aptekach leki na alergie.
Zaparcia u niemowlaka: co je powoduje? Jak im zapobiec?
Zaparcia to częsta przypadłość niemowląt – szacuje się, że mogą występować nawet u 1/3 maluszków. Związane są z niedojrzałością układu pokarmowego, ale mogą być również wynikiem nieprawidłowej diety. Co jeszcze może przyczyniać się do powstawania zaparć u niemowląt? Jak im zapobiegać? Jak pomóc dziecku przy zatwardzeniu? Podpowiadamy!
Dolegliwości i choroby
Męczy Cię niestrawność lub zgaga? To może być refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Schorzenie leczy się dietą i lekami hamującymi wydzielanie kwasu solnego.
Jak poprawnie zdiagnozować ból pleców?
Badania obrazowe to zapewne jedne z najlepszych metod dostępnych w diagnostyce i monitorowaniu leczenia bólu pleców oraz schorzeń kręgosłupa. Ból w tej okolicy jest bardzo częstą przypadłością, z jaką mierzymy się w następstwie siedzącego trybu życia lub przeciwnie – niezwykle intensywnej aktywności fizycznej.
Dolegliwości i choroby
Stres oksydacyjny. Czym jest? Jak go rozpoznać? Jak mu zapobiegać?
Stres oksydacyjny to stan, gdy organizm nie radzi sobie z nadmiarem wolnych rodników. Skutkiem tego jest przyspieszone starzenie i rozwój różnych chorób.
Czym jest stetoskop i jakie jest jego zastosowanie w praktyce medycznej?
Stetoskop znany również jako fonendoskop – to nic innego, niż „słuchawka lekarska”, czyli jedno z najpopularniejszych narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych przez medyków różnych specjalności. Fonendoskop służy głównie do osłuchiwania dźwięków emitowanych przez pracę narządów wewnętrznych. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów stetoskopów, które różnią się między sobą budową, właściwościami i przeznaczeniem. Czym dokładnie jest stetoskop, w jaki sposób działa i jak przebiega badanie przy pomocy słuchawki lekarskiej?
Dolegliwości i choroby
Depresja sezonowa jesienią. Sprawdź, jak się przed nią uchronić!
Depresja sezonowa jesienią to poważny problem! Najskuteczniejszym sposobem łagodzenia nasilenia jej objawów jest połączenie fototerapii z psychoterapią.
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry jesienią a sezon grzewczy. O czym warto pamiętać, aby uniknąć jej przesuszenia?
Odpowiednia pielęgnacja skóry jesienią przygotowuje ją na sezon grzewczy i gorszą pogodę. Nawilżona i odżywiona będzie odporniejsza na czynniki zewnętrzne.
Dolegliwości i choroby
Zapalenie okołoustne (dermatoza) – jak się objawia i jak je leczyć?
Zapalenie okołoustne objawia się zmianami rumieniowo-grudkowymi w obrębie ust. Leczenie dermatozy nie jest łatwe, może trwać kilka tygodni lub miesięcy.
Porady farmaceuty
Zamienniki leków (generyki) – czym są i jaka jest ich skuteczność względem leków oryginalnych?
Zamienniki leków, czyli generyki to tańsze odpowiedniki leków oryginalnych. Są między nimi różnice, jednak w kwestii działania są tożsame z oryginałem.
Dolegliwości i choroby
Zespół suchego oka - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół suchego oka objawia się suchością oczu, uciążliwym pieczeniem i kłuciem. Aby zmniejszyć ten dyskomfort, należy stosować nawilżające krople do oczu.