Blog o zdrowiu i-Apteka.pl
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy
Pielęgnacja

Prawidłowa irygacja pochwy - kiedy potrzebna?
Irygacja to termin określający zabieg przepłukiwania jam ciała – brzmi poważnie, ale w gruncie rzeczy nie jest to czynność bardzo skomplikowana lub wymagająca specjalnego przeszkolenia. Irygacja pochwy polega na płukaniu wnętrza waginy z użyciem czystej wody, mieszanek ziołowych lub specjalnych roztworów leczniczych. Do prawidłowo przeprowadzonej irygacji służy irygator dopochwowy. Kiedy wykonać zabieg i jakie przynosi korzyści dla zdrowia intymnego? Sprawdź koniecznie!
Porady farmaceuty

Żelazo w tabletkach - kiedy stosować i jak wybrać najlepsze?
Żelazo to mikroelement, który jest kluczowym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – wpływa nie tylko na odporność, ale również bierze czynny udział w produkcji czerwonych krwinek. Według danych podanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) u około 20% ludzi anemia wywołana jest niedoborem żelaza. Dla kogo wskazana jest suplementacja żelazem, jak wybrać najlepsze żelazo w tabletkach.

Hemoroidy - przyczyny wystąpienia, objawy oraz leczenie
Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu są dokuczliwą dolegliwością, na którą według statystyk cierpi co drugi Polak po 30 roku życia. Do początkowych objawów w patologicznych zmianach hemoroidów zalicza się między innymi: świąd w okolicy odbytu, ból oraz uporczywe pieczenie. Podpowiemy Wam, jakie są przyczyny wystąpienia żylaków odbytu oraz jakie leki na hemoroidy wybrać, aby pozbyć się uporczywego i krępującego schorzenia.
Porady farmaceuty

Jakie preparaty nawadniające stosować w upały?
Kto z nas nie lubi wygrzewania się na słonku i letnich wojaży na pobliskich plażach czy kąpieliskach? W tym szczególnie upalnym i aktywnym okresie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bowiem wysoka temperatura powoduje zwiększoną potliwość, która jest główną przyczyną wystąpienia letnich odwodnień. Podczas obronnej reakcji organizmu na nadmierne przegrzanie, organizm pozbawiany jest nie tylko wody, ale również niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie pierwiastków, takich jak: potas, sód czy glukoza.
Porady farmaceuty

Glukometr - czyli, jak i czym zmierzyć poziom cukru w domu
Dla osób cierpiących na cukrzycę glukometr stanowi niezbędny i podstawowy sprzęt do samokontroli poziomu glukozy we krwi. Jak zmierzyć poziom cukru i który glukometr wybrać wśród wielu różnych dostępnych na rynku? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Porady farmaceuty

Najlepsze witaminy w ciąży - ranking i-Apteka.pl
Zdrowie nienarodzonego dziecka spoczywa w rękach przyszłej mamy – kluczową rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta oraz witaminy dla kobiet w ciąży bogate w rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne składniki. Dobór witamin w ciąży nie może być przypadkowy, dlatego też przygotowaliśmy specjalny ranking i-Apteka.pl, w którym znajdziecie najlepsze witaminy dla kobiet w ciąży.
Aktualności

Domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza już w ofercie
Lęk przed ugryzieniem kleszcze koliduje z przyjemnością spotkań z naturą? Wycieczki do lasu, wylegiwanie się na trawce i inne letnie rozkosze ograniczasz do minimum? Przecież nie każde ugryzienie kleszcza to wyrok boreliozy! Dlatego, zanim zabarykadujesz się w domu, pomyśl ile tracisz, a jeśli naprawdę paraliżuje Cię strach przed boreliozą, to sprawdź do czego może Ci się przydać domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza!
Pielęgnacja

Panthenol na oparzenia słoneczne
Panthenol, nazywany również dekspantenolem lub pantenolem to składnik, który bardzo często występuje w recepturze wielu kosmetyków, szamponów do włosów oraz preparatów do stosowania po kąpieli słonecznej. W przypadku zbyt długiej ekspozycji na słońcu istnieje ryzyko wystąpienia oparzeń, pieczenia i wyraźnego podrażnienia skóry – w tej sytuacji niezbędny może okazać się panthenol na oparzenia w postaci pianki lub kremu, który przyniesie natychmiastową ulgę i zapobiegnie powstawaniu blizn.
Porady farmaceuty

Jak wybrać dobry magnez? Suplement diety czy lek?
Magnez jako suplement, czy magnez jako lek? O co chodzi, czym się różnią te preparaty i czy w ogóle czymś się różnią? Czym grozi niedobór magnezu w organizmie, jak uzupełnić jego deficyt i na co zwracać uwagę wybierając dobry magnez? Sprawdź koniecznie!
Porady farmaceuty

Domowy rejestrator EKG, w czym może pomóc?
Samodzielne wykonanie badania elektrokardiograficznego serca w domowym zaciszu? Tak, teraz to możliwe! Mało tego, domowy rejestrator EKG, a właściwie jego obsługa nie wymaga specjalnego przeszkolenia ani pomocy osób trzecich. W czym może pomóc i dla kogo jest przeznaczony?
Porady farmaceuty

Potas - jak wybrać najlepszy preparat?
Potas jest jednym z najważniejszych składników odżywczych – pierwiastek warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Potas wpływa na przewodnictwo nerwowe oraz mięśniowe, a wszelkie zaburzenia związane z zawartością pierwiastka w organizmie mogą skutkować osłabieniem mięśni szkieletowych oraz zaburzeniami pracy serca. Jakie działa pierwiastek i jakie preparaty potasu wybrać? Czy nadmiar potasu we krwi może być szkodliwy dla zdrowia?
Porady farmaceuty

Test na koronowirusa (Covid-19) do domowego użytku
Specjaliści zgadzają się jednogłośnie, że w zapobieganiu rozwoju Covid-19 niezwykle istotna jest diagnostyka, czyli powszechnie dostępne testy na koronawirusa. Obecnie do diagnostyki wykorzystywane są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia testy genetyczne oraz pomocnicze testy immunologiczne, jednakże istnieje również możliwość przeprowadzenia badania bez wychodzenia z domu. Domowy test na koronawirus (Covid-19) można zakupić w aptece – jak działa, jak go przeprowadzić?
Dolegliwości i choroby

Leczenie glistnicy bez recepty
Glistnica to popularna choroba układu pokarmowego, wywoływana przez bytującą w organizmie człowieka glistę ludzką. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, takich jak: mycie rąk po wyjściu z toalety czy spożywanie niemytych warzyw i owoców. Jak podają dane statystyczne zarażenie nicieniem jelitowym jest najpowszechniejszym schorzeniem na całym świecie – jakie są objawy zarażenia i jak przebiega leczenie glistnicy?

3 sposoby na zapalenie zatok
Ból głowy, gorączka, tkliwość twarzy, charakterystyczna gęsta wydzielina z nosa – to tylko niektóre z wielu objawów zapalenia zatok. Początkowo można je leczyć domowymi sposobami. Zawsze jednak wymagają konsultacji ze specjalistą, szczególnie jeśli mają tendencję do nawracania w sezonie jesienno-zimowym.

Jak pokonać uciążliwy łupież?
Łupież to schorzenie dermatologiczne, które dotyka wielu osób, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ludzie, którzy się z nim borykają, najczęściej zwracają uwagę na problem estetyczny – drobinki łuszczącej się skóry są widoczne na włosach, opadają na ubranie, powodują zawstydzenie i skutecznie psują humor. Wiadomo jednak, że długotrwały, nawracający i nieleczony łupież może także prowadzić do rozwoju innych schorzeń skóry głowy, w tym łysienia. Aby się ich ustrzec, rozpraw się z łupieżem, tak szybko, jak to możliwe. Poniżej podajemy kilka skutecznych sposobów na pokonanie łupieżu.
Porady farmaceuty

Tani ibuprofen czy reklamowany ale droższy - co je różni?
Na rynku aptecznym znajdziemy kilku jak nie kilkunastu producentów, którzy w swoim portfolio oferują zamiennik ibupromu. Jak to możliwe, że jedna substancja – ibuprofen, doczekała się tylu rynkowych odsłon i czy tani ibuprofen różni się czymkolwiek od droższego i reklamowanego odpowiednika?

Oczyszczacz powietrza dla alergików
Alergia to dolegliwość, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Dlatego też określana jest mianem choroby cywilizacyjnej XXI w. Według danych dostarczonych przez badanie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) liczba osób z tym schorzeniem może w niedalekiej przyszłości zrównać się z liczbą osób zdrowych. Zmagają się z nią zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. Do najpopularniejszych alergenów możemy zaliczyć roztocza, brzozę, trawę, sierść zwierząt itd. Każdy z nich jest na swój sposób uciążliwy i generuje szereg przykrych dolegliwości takich jak np. katar sienny, salwy kichania, zaczerwieniona skóra czy łzawienie lub suchota oczu. Czy istnieje skuteczna profilaktyka w tym zakresie? Sprawdź, w jaki sposób może okazać się pomocny oczyszczacz powietrza na alergię.
Porady farmaceuty

Preparat po ukąszeniu komara i innych owadów, jaki wybrać?
Każdy gatunek ma swoje miejsce w przyrodzie i przypisaną rolę, i choć trudno to sobie wyobrazić, to nawet tak uciążliwy i dokuczliwy insekt jak komar także stanowi integralną część ekosystemu... Komar jest przysmakiem dla kilku gatunków zwierząt, natomiast my, a właściwie nasza krew – jest przysmakiem dla komara... Jaki preparat na ukąszenie komara wybrać i czy faktycznie przyniesie on oczekiwaną ulgę?

Jak schudnąć bez diety - 9 praktycznych porad
Zasada działania organizmu człowieka jest bardzo prosta. Nie może on pracować bez udziału energii, która to jest dostępna w formie tkanki tłuszczowej, węglowodanów i białek. Jeśli zużywa on więcej energii niż przyjmuje w pokarmie, tkanka ta będzie ulegać stopniowemu spalaniu. Jeśli zaś tendencje się odwrócą, ilość tkanki tłuszczowej będzie stopniowo wzrastać.
Porady farmaceuty

Po co nam Jod? Kilka słów o preparatach Jodu
Jod – pierwiastek niezbędny dla zdrowia, szczególnie dla zdrowia tarczycy – a ściślej dla syntezy jej hormonów: trójjodotyroniny i tyroksyny. Niedobór jodu, jak i jego nadmiar może powodować poważne problemy zdrowotne. Jak zatem utrzymać odpowiedni poziom jodu w organizmie, jak objawia się jego niedobór i jakie preparaty jodu wybrać chcąc uzupełniać ewentualne braki?

Choroba Besniera-Boecka-Schaumanna - co trzeba o niej wiedzieć?
Sarkoidoza to choroba autoimmunologiczna o nie do końca poznanych przyczynach. Jej głównym objawem są ziarniaki. To guzki zapalne, które pojawiają się w obrębie różnych narządów, jednak przeważnie węzłów chłonnych i płuc. Sarkoidoza dotyka osób w różnym wieku, ale najwięcej zachorowań odnotowuje się u młodych dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.